Jump to content

Recommended Posts

Drodzy Użytkownicy Forum,

 

w jednej z książek nt. kultury inkaskiej natrafiłem na następujący fragment:

 

Przypomnijmy w tym miejscu, że cykl synodyczny Wenus, taki, jaki możemy zaobserwować na niebie o świcie lub o zmroku, dzieli się na 4 fazy o następujących przybliżonych długościach w dniach 8, 250, 45, 280. Całość cyklu zamyka się w przybliżeniu w 584 dniach, a najprostsza korelacja z rokiem słonecznym polega na tym, że 5 cykli synodycznych Wenus to (w przybliżeniu) 8 lat słonecznych.

 

Jan Szemiński, Mariusz Ziółkowski, Mity, rytuały i polityka Inków, PIW, wydanie II, s. 241.

 

Moje pytanie dotyczy tego, czy cykl synodyczny Wenus nie powinien być "symetryczny", innymi słowy: czy średnie widoczności tej planety nie powinny być takie same? Skąd może wynikać różnica 30 dni? Oraz czy 45 dni to nie za mało?

 

Przy okazji, chciałbym prosić o pomoc w doborze literatury na ten temat. Niestety Internet przepełniony jest różnymi paranaukowymi new-ageowymi bzdurami. Interesuje mnie również - poza wartościami średnimi - minimalny i maksymalny czas widoczności Jutrzenki i Gwiazdy Wieczornej oraz niewidoczności Wenus w czasie koniunkcji. Podobno przy dogodnych warunkach i bardzo rzadko może zdarzyć się tak, że czas niewidoczności Wenus podczas dolnej koniunkcji wynosić będzie jedną noc. W mitologiach natomiast Wenus najczęściej znika na 3 lub 14 nocy podczas dolnej koniunkcji. Czy 8, 263, 50, 263 dni to odpowiednie średnie wartości?

 

PS. Prekolumbijski Kodeks Drezdeński, manuskrypt mezoamerykański, w tablicach wenusjańskich zawiera wartości 236, 90, 250, 8. Jednakże jest to wyjątek, który do tej pory stanowi problem dla badaczy. Raczej nie powinno się zakładać tak silnych związków kultur Ameryki Środkowej i strefy andyjskiej.

 

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Edited by d.niezgoda
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dawno Cię nie było ;) Nadal pracujesz nad książką?

 

Co do pytania o "asymetryczność", myślę że grafika wyjaśni lepiej niż kilka zdań. Wiadomo, że proporcje nie są zachowane ale dobrze oddaje naturę zjawiska :)

 

Venus.jpg

 

 

 

 

Czy 8, 263, 50, 263 dni to odpowiednie średnie wartości?

 

To najczęściej spotykane wartości w literaturze chociaż rozrzut jest faktycznie spory. Muszę się temu bliżej przyjrzeć :)

 

Co do źródełek, może coś dla siebie wybierzesz:

 

Znasz książkę "STAR GODS OF THE MAYA" autorstwa Susan Milbrath?

 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspaniale dziękuję. W takim razie w książce, którą cytuję, jest błąd. To bardzo dziwne i zastanawia mnie skąd on się wziął. Być może któreś źródła tubylcze zawierają takie wartości. Szkoda, że prof. Ziółkowski nie chciał odpowiedzieć na moje pytanie.

 

Susan Milbrath to bardzo dobra badaczka. Znam tę książkę. Tematem interesuję się od dawna i to, o co pytam, to podstawy, ale czasami po prostu wolę się upewnić, ponieważ zawsze zakładam, że to ja czegoś nie wiem niż że mylą się inni.

 

To, czym zajmowałem się jakiś czas temu, przyniosło bardzo ciekawe rezultaty. Z chęcią mogę się nimi podzielić. Książkę wysłałem do kilku osób, aby zasięgnąć opinii. Niestety do tej pory otrzymałem tylko jedną odpowiedź. Nie mogę z nią nic zrobić, dopóki nie uzyskam jakichkolwiek wskazówek od reszty środowiska naukowego. Tak więc od ponad 1,5 roku zajmuję się wyłącznie starożytną astronomią i jej związkami z władzą imperialną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawostka, ponieważ 8 lat ziemskich to w przybliżeniu 13 lat wenusjańskich, pozorna linia łącząca nasze planety tworzy w tym okresie ciekawy wzór:

http://i.imgur.com/ysaLqAf.gif

Piękna rozeta wychodzi z ich "tańca" :D

Edited by M.K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 27 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
  • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
   W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
   Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.
    
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.