Skocz do zawartości

Zapisywanie wyników obserwacji gwiazd zmiennych


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Ocena jasności gwiazdy zmiennej to pierwsza część obserwacji. Potem należy zapisać obserwację i obliczyć jasność gwiazdy. Przez wiele lat zapisywałem i zapisuję nadal oceny jasności gwiazd zmiennych w zeszycie, a więc w formie papierowej. Jednak staje się to zbyt meczące, zwłaszcza, że wyniki ocen przesyłam do AAVSO i muszę przepisać dane z zeszytu do komputera. Mam wrażenie, że najlepszą metodą jest archiwizacja danych w formie elektronicznej.

 

Henryk, a jak Ty zapisujesz wyniki obserwacji gwiazd zmiennych? Co sądzą inni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jak robiłem po 2-5 ocen dziennie, to byłem w stanie dokładnie zapamiętać wszystkie parametry, jak robiłem po kilkanaście, to zapisywałem na karteczce i przepisywałem. Jednak gdy robię ponad 50 ocen dziennie, to za dużo przepisywania, więc od czasu zintensyfikowania obserwacji, staram się wpisywać od razu do zeszytu, ale jeszcze rok i kartek zabraknie :lol: .

Też myślę nad archiwizacją w komputerze, ale na razie nie mam pomysłu jak to najlepiej zrobić, gdyż wolę zapis w postaci normalnej daty, a do SSW wysyłam JD, trzebaby to jakoś pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli ktos robi bardzo duzo ocen to wydaje mi sie ze można by używac dyktafonu przepisujemy tylko raz i zawsze to jakas oszczednosc czasu:) przez cale zycie sie tych sekundek uzbiera.swiatelka nie trzeba używać w nocy przynajmniej przy notowaniu.nie wiem ja jakbym duzo obsrewowal to bym tak robil.chyba ze ktos probowal i nie zdaje egzaminu.pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywalem dyktafonu nie przy zmiennych, ale przy DS-ach w Bieszczadach i przy obserwacjach Perseidow i bardzo dobrze zdawal egzamin. Zwlaszcza gdy jest zimno po kilku godzinach rece sa tak zgrabiale, ze jest problem, zeby cokolwiek nabazgrac w notatniku. Wtedy dyktafon jest niezastapiony. Trzeba jednak wyraznie mowic, bo jak sie cos mruczy slabym glosem, to na drugi dzien trudno zrozumiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś używałem dyktafonu, ale nie pasował mi jakoś do klimatu astro.

 

To fakt, nie te klimaty :mrgreen: Poza tym zawsze jak uzywam dyktafonu mam takie glupkowate uczucie, ze w sumie gadam sam do siebie. Ale nie zmienia to faktu, ze w pewnych warunkach jest bardzo przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.