Skocz do zawartości

Asi 120mc czy ALccd QHY 5L II c


yogi3e

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w najbliższym czasie, chciałbym kupić kamerę do planetek i księżyca. Wybór padł na: Zwo asi 120mc USB 2.0 lub QHY5 L IIc.

Sprzęt do dobsona gso 10, kamera będzie chodzić pod windowsem 10 64-bit (z jedną i drugą kamerą były podobno problemy ze sterownikami). Kamerki wyglądają podobnie ale... Czytałem na różnych forach i jest tyle samo przeciwników co zwolenników do każdej z kamer.

Ewentualnie coś innego możecie polecić do 1000 zł? Może być używka. Pozdrawia Michał

Linki dla leniwych :)

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5989_ALccd5L-IIc---Hochgeschwindigkeits-Mond--und-Planetenkamera--Farbversion.html

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4108&lunety=Kamera_ZWO_ASI120MC_USB_2.0_kolorowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie problemów ze sterownikami do QHY pod Win10 - przez dość krótki czas używania tego systemu nie stwierdziłem takowych. Kamerka poprawnie współpracowała z FireCapture i SharpCap. Na plus względem ASI jest to, że QHY posiada wbudowany (demontowalny) filtr UV/IR Cut. Więc odpada dodatkowy wydatek. Autoguide działa bez zarzutu. Ja byłem zadowolony ze swojego egzemplarza.

Edytowane przez emeł
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem dobsona, więc nie wiem na ile precyzyjnie da się go prowadzić. Ze swojego niewielkiego doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że na montażach AZ3 i EQ3-2 z mikroruchami udawało mi się robić jakieś zdjęcia planet. Bądź co bądź kamerka w teorii nagrywa do 150 FPS, więc nawet przy drganiach wywołanych kręceniem mikroruchami w moim przypadku, a nakierowaniem tuby na dobsonie w Twoim, zawsze złapie się sporo klatek nieporuszonych. Piszę 150 w teorii, ponieważ w praktyce (mojej praktyce z Makiem, a teraz SCT) i tak nagrywa się z prędkością ok. 50 FPS. Chyba, że obiekt jest wyjątkowo jasny i mały, wtedy może więcej.

 

Nie wiem czy Twoje pytanie dot. guidowania tyczy się mojej wypowiedzi , gdzie piszę o autoguidingu, czy Zyberta? Jeśli to pierwsze, to pisząc autoguiding miałem na myśli, że kamerka potrafi jednocześnie nagrywać i prowadzić montaż (zmotoryzowany oczywiście) za planetą lub innym dostatecznie jasnym obiektem. U mnie wyglądało to tak, że przewodem ST-4 podłączałem kamerkę do odpowiedniego gniazda w CG5 GT, wybierałem stosowne ustawienia w FireCapture i po włączeniu opcji Autoguide program, na podstawie analizy rejestrowanego obrazu, sam wysyłał korekty do montażu i śledził obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie problemów ze sterownikami do QHY pod Win10 - przez dość krótki czas używania tego systemu nie stwierdziłem takowych. Kamerka poprawnie współpracowała z FireCapture i SharpCap. Na plus względem ASI jest to, że QHY posiada wbudowany (demontowalny) filtr UV/IR Cut. Więc odpada dodatkowy wydatek. Autoguide działa bez zarzutu. Ja byłem zadowolony ze swojego egzemplarza.

 

Wydawało mi się że ASI 120mc też ma filtr wbudowany i nie trzeba go dokupywać - niech mnie poprawi jakiś szczęśliwy posiadacz tej kamery jeśli się mylę:)

 

Też biłem się myślami, którą wybrać i skłaniam się ku ASI z tego powodu że można do niej przykręcać obiektywy z aparatów i montować na statywie.

Jakby co to moje ogłoszenie o chęci kupna ASI 120mc wisi w odpowiednim dziale Giełdy :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydawało mi się że ASI 120mc też ma filtr wbudowany i nie trzeba go dokupywać - niech mnie poprawi jakiś szczęśliwy posiadacz tej kamery jeśli się mylę :)

 

 

Masz rację. Czytałem ostatnio sporo o 224 mc, która nie ma takiego filtra i się zasugerowałem. Także prostując - 120 mc MA FILTR UV/IR :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Twoje pytanie dot. guidowania tyczy się mojej wypowiedzi , gdzie piszę o autoguidingu, czy Zyberta? Jeśli to pierwsze, to pisząc autoguiding miałem na myśli, że kamerka potrafi jednocześnie nagrywać i prowadzić montaż (zmotoryzowany oczywiście) za planetą lub innym dostatecznie jasnym obiektem. U mnie wyglądało to tak, że przewodem ST-4 podłączałem kamerkę do odpowiedniego gniazda w CG5 GT, wybierałem stosowne ustawienia w FireCapture i po włączeniu opcji Autoguide program, na podstawie analizy rejestrowanego obrazu, sam wysyłał korekty do montażu i śledził obiekt.

Wydawało mi się, że kamerki mono są lepsze do guidingu czy to nie ma różnicy? A coś możesz zaproponować do 1000 zł? czy asi 120 bedzie najlepsza w tej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że kamerki mono są lepsze do guidingu czy to nie ma różnicy? A coś możesz zaproponować do 1000 zł? czy asi 120 bedzie najlepsza w tej cenie?

Kamerki mono są lepsze do guide bo łatwiej znaleźć gwiazdę, ale ja z ASI120MC i guiderem 80/400 nie miałem nigdy problemu z gwiazdką :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.