Skocz do zawartości

Lampy w nocy..u nas nie jest (jeszcze) tak zle ;)


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

Ech 2 raz musze pisac tego posta :evil:

 

Te mapki sa nieco nieaktualne bo sa z 99 roku.

Poruszalem juz kiedys to w jakims watku na sasiednim forum.

 

Na przykladzie wschodniej malopolski widze ze oswietlenie wzroslo kilkakrotnie wiec trudno teraz znalezc jakas wioske bez oswietlenia ulicznego.

 

Naprawde ciezko jest...napychamy kase zakladom energetycznym zamiast gasic niepotrzebne swiatla uliczne po jakiejs okreslonej godzinie ... np po 22.

 

Podczas wyprawy na zacmienie ksiezyca zawitalismy na gore Jamna na ktorej znajduje sie kosciol przy ktorym postawiono oswielenie psujace nasz jedyny zakatek w ktorym mielismy dosc ciemne niebo.

Pobierznie liczylismy latarnie i reflektory oswietlajace kosciol i nasunelo sie nam jedno:

Po cholere komus w srodku rezerwatu na gorze Jamna maly kosciol ktory jest oswietlany z zewnatrz minimum 8 kilowatami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie pare lat temu lampy uliczne gasły po 24 i wtedy niebo było naprawde świetne pomimo ze mieszkam jakieś 2km od miasta (jakieś 40k mieszkańców) a potem coś odbiło energetyce i już nie gaszą lamp ,zamiast tego powymieniali stare lampy na nowe ,każda po 400W, no i jakiś kretyn tak je poustawiał ze dosłownie 1/3 swiatła idzie prosto w niebo,marnuja tylko pieniądze na MW energi (dosłownie) które zaświetlają niebo a mnie trafia i mam ochote wziąść proce i porozwalać te lampy,a najlepsze jest to że od 22 do 4 nad ranem to zwykle jedzie tą drogą 5-6 samochodów więc całonocne oświetlenie jest wedłóg mnie zupełnie niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to szczęście, że mieszkając w centrum miasta, przed domem mam duży przykościelny ogród (jakieś 5-6 ha). Dzięki temu przy dobrej pogodzie mam zasięg nawet 5,5 - 6 mag. (w zenicie).

Niestety sytuacja pogorszyła się w ostatnim roku. Do tej pory ten ogród był bardzo zaniedbany (stare drzewa, wysoka trawa). Dzięki temu drzewa zasłaniały lampy.

Teraz drzewa przycięto, a trawa jest systematycznie koszona. Mniej wiecej tak od momentu wejscia do UE. :D

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.