Skocz do zawartości

Darmowy tuning telepa


Pabami

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek przyda coś na temat mojego teleskopu.

Bresser Venus 76/700 na fajnym drewnianym statywie(który najpewniej będzie używany pod małą lornetką kiedyś) :D z wyciągiem 24.5 mm :( szukaczem 3x30 :( dokładnością zwierciadła 1/5 lamda :? Wyposażenie: okulary(chyba kelnery 20mm i 12.5 mm oraz SR6mm) + barlow vel umkherlinse :lol: oraz filtr zielony księżycowy. Więcej pisał nie będe gdyż przymierzam się do małej recenzji tego teleskopiku ale to dopiero po porządnej kolimacji.

 

No więc siedziałem sobie dzisiaj przy biurku pogrążony w papierach... Nagle olśnienie... :wink: popatrzyłem w stronę mojego teleskopu. Pierwsza myśl: co by tu udoskonalić. Od dawna nie podobał mi się wyciąg... za mały nie pasują standardowe okulary. No więc podchodze do telepa... i łapie za zakończenie wyciągu na którym jest taki śmieszny plastik. Staram się go ściągnąć - nie chce :censored: iść. Przekręcam... a tu trach. Już myślałem, że strzeliło. A tu moim oczom ukazuje sie gwint :D ściągam to plastikowe paskudztwo i biegnę po suwmiarkę. Hurra 31,7 mm :P później chwila zastanowienia. Po co mi to skoro nie mam odpowiednich okularów??? I następnie: Jakbym nawet miał to czego by się ten okular miał trzymać??? Żadnego docisku :( Dałem sobie spokój z wyciągiem. Zabrałem się za okulary. Hmm.. ten 20mm ma za małe pole. M31 nie mieści się cała. No to dawaj tjuningujem :wink: Wyciągnąłem z tulejki okularu diafragmę. Poszerzając tym samym pole( jak :censored: od rzeczy to niech mnie kto poprawi). Teraz podniosą się głosy, że zdejmująć diafragmę uwidoczniłem wszelkie możliwe wady optyczne tandetnego okularu. A co mi tam. Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce a na razie pogoda licha to tego nie sprawdzę. Przynajmniej będe miał możliwość zaobserwowania wszystkich wad optycznych w jednym polu widzenia. :lol: . Myślę, że jak na dzisiaj wystarczy tego tuningowania. Czas pomyśleć o porządnym sprzęcie a nie o zabawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak kiedys zaczalem tjunigowac swojego uniwersała. Pewnego razu stwierziłem" Boże, jaki on jest brzydki", zamiast wyciagu byla jakas rurka wystająca z tuby, a szukacz wygladal jak jakas..... jeszcze cieńsza rurka. I tak sie zaczęło. Teraz wyglada zupełnie inaczej. Wymieniłem wyciąg, szukacz, okulary, pająk z lusterkiem, zmienilem okleine na srebrny metalik :wink: , teraz zaczyna nabierać wyglądu. Z tym że to troche mnie kosztowało :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh.

 

Pawliku!

Jaki masz statyw? Bo moja uwaga jest na totalną przebudowę "słupa" skierowana.

Szukacz już nowy, wyciąg ustawiony wreszcie prostopadle, odciągi napinają "słup" ale ciągle to za mało sztywne. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pabami .

Miałem taki teleskop . Lusterko katowe z pająkiem i wyciąg uzyłem do robionego teleskopu 135/1300 . Mozesz kupic lustro 14 cm . ladnie pasuje do pokrywki rury kanalizacyjnej 16 cm srednicy . Podobnie zamocowalem jak w Bresserze . Gąbka z dolu 3 srubki mocujące i zarazem regulacyjne , nakrętki prostokątne z góry . W wyciągu musiałem lekko spiłować w srodku nit bo okular nie wchodził . Za ok. 200 zl bedzie dobra tuba . Ten wyciąg jest do wyregulowania , nie jest taki zly . Tuba 16 cm z PCV się ugnie na tyle , że wyciąg zamontujesz poprawnie bez szlifowania .

Zamocowałem to na montażu paralaktycznym z U . Ten montaż waży 25 kg . Ale jest stabilny . Wymaga tylko właściwego przesmarowania i drgania podczas krecenia mikroruchami znacznie zmniejszyły się . Tak na prawde cale mikroruchy sa do wymiany .

Jakbys chciał to moge zal. zdjecia . Jest to teleskop na teraz bo robie 235/1300 .

Na początek z okularow 4 i 12 mm wybuduj po soczewce od strony lustra . Znacznie się poprawią .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawliku!  

Jaki masz statyw? Bo moja uwaga jest na totalną przebudowę "słupa" skierowana.

 

Mam w pełni oryginalny statyw uniwersałowski z mikroruchami, jest nawet dosyć sztywny ale przy dużych powiekszeniach jednak sie troche obraz kołysze.

teraz troche kombinuje co by tu ze statywem zrobić, co by udoskonalić :salu

A tak w ogóle Cygnusie co masz na myśli przerabiając słup????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 cm lustra w pcv 16(czyli ca15 w środku) jak na mój skromny gust to zbyt ciasno- diafragm nie wstawisz a nawet najberdziej matowy lakier z różnymi patentami z gatunku talków pyłu glinowego wstępnego matowienia rury toluenem albo jaką inną trutką nie załatwi odbić tak jak diafragmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle Cygnusie co masz na myśli przerabiając słup????

Do tej pory - zrobiłem odciągi z linki stalowej, od głowicy do nóżek, skręcane na śruby rzymskie.

Znacznie zmniejszyły się drgania ale nadal są zbyt wielkie.

Po pierwsze - za blisko zakotwione (bo te trzy nóżki na dole są za krótkie).

Po drugie - stalowe linki same sprężynują - jak struny. Byłyby lepsze ŁAŃCUSZKI :)

 

Zastanawiam się czy nie przykręcić poprostu trzech trójkątów prostokątnych dosyć wielkich tylko właśnie jeszcze nie wymyśliłem z czego, żeby to nie wyszło zbyt ciężkie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawliku!  

Jaki masz statyw? Bo moja uwaga jest na totalną przebudowę "słupa" skierowana.

 

Mam w pełni oryginalny statyw uniwersałowski z mikroruchami, jest nawet dosyć sztywny ale przy dużych powiekszeniach jednak sie troche obraz kołysze.

teraz troche kombinuje co by tu ze statywem zrobić, co by udoskonalić :salu

A tak w ogóle Cygnusie co masz na myśli przerabiając słup????

 

 

A może tak ?

:smoke:

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus jaką masz głowicę montażu ?

oryginalną Uniwersała ?

daj koniecznie fotkę :smoke:

Jasne że "orginał", oto rzeczone foty:

 

Troszeczką to zmodyfikowalem żeby umożliwić dokręcenie "koziołkowych" dźwigni jak to pokazalem w wątku MÓJ NAPĘD. Ale ta modyfikacja ogranicza sie do przyspawania maleńkiego uchwytu pod kołem deklinacji.

obraz_005_thumb.jpg

 

obraz_006_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak ?

:smoke:

 

Pewnie że tak tylko że na razie nie mam drewniaka :(

ani... ślimaka :evil:

 

Podejrzewam że jednym ze źródeł drgań są sprężyny mikroruchów. U Ciebie, Zayzik, została jedna. Nie próbowałeś jej wyeliminować?

 

Przepraszam za nikczemność moich zdjęć, ale to "kamerka" CMOS :Cry:

Lepsza (trochę) kamerka niestety nie chodzi pod XP.

A lepsze zdjęcia są... srebrowe i tak na ZARA nie da się ich uczynić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze po prostu lepiej zastosować masywniejszy słup :roll:

 

Słup stalowy to nieporozumienie.

 

Mam piękną żółłtą (KOLOR FIRMOWY!!!) rurę grubościenną chyba z PCV. Z wodociągów. Zastanawiam się czy ją pod telep czy pod koziołka przeznaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na teleskop z czego tube zrobisz???

 

Tubę na razie zachowuję bez zmian. Ta rura o której wspomniałem ma średnicę wewnętrzną 9cm, to musiałbym sporo ściąć z mego lustra :) Zresztą - lepiej są wyczerniomne rury żeliwne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak kiedys zaczalem tjunigowac swojego uniwersała.

Który to był U ?

Warto było zmienić lustro wtórne? Moje chyba nie jest najgorsze, jak już udało się je (z niemalym trudem) wyjustować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro wtórne koniecznie(bo chyba masz cos w stylu pryzmatu??), ja wymieniłem i jest różnica, nareszcie nie ma winietowania. Oczywiście lusterko razem z pająkiem dla łatwiejszej regulacji :salu: W starym pająku tak mnie denerwoała regulacja że w końcu śrubom łeb utarło.

Żartowniś.

Ja mam prawdziwe lustro wtórne! Mój telep to OPTISAN STAR 114/900 II sprzedany przez Braci U (przez tychże oklejony ale nawet nie poskręcany należycie), w oryginalnym pudle tajwańskim adresowanym do... DELTA :mrgreen:

z własnym, żywieckim, cudnym SŁUPEM.

Śrubki regulacyjne lusterka wymagały obrobienia. Wytarte "kratery" pod tymi śrubkami też. :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak tylko że na razie nie mam drewniaka  

 

Nie musi być oryginalny "geo"

 

wystarczy sześciokątny kawałek blachy gr 5mm

3 trzy płaskowniki np: 4x20 odgięte na końcach 30*

w odgiętych końcach otwory 8mm

trochę "posmarkać" spawarką :lol:

3 krawędziaki dębowe (lub inne) o wym np: 4x6 cm

trzy tulejki do wciśnięcia w otwory w krawędziakach

3 śruby M8 , podkladki , nakrętki i trochę sznurka

co by nie zrobił szpagatu :mrgreen:

 

Powinieneś (z farbą) zmieścić się w 50 PLN

1 dzień roboty :salu:

i masz taki statyw że możesz na nim siedzieć

:smoke:

 

Podejrzewam że jednym ze źródeł drgań są sprężyny mikroruchów.

 

Głównym żródłem drgań jest punkt mocowania czyli pozioma śruba M12 która łączy słup z montażem

dlatego w tym miejscu go UUUUUUUUUsztywniłem :P

Sprężyna w dec raczej nie ma większego wpływu

Przy okazji Usztywniania dorobiłem regulację w Az i Alt

:smoke:

 

Moze po prostu lepiej zastosować masywniejszy słup

Słup jest dobry jak ma przynajmniej 15 cm średnicy i jest zabetonowany 8)

 

Cygnus kiedyś już pisałem

pancerne odciągi do podłoża a nie do nóżek :razz:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zayzik co to za przekładnia ślimakowa, widziałeś moją głowice też chce założyć ślimaczka do osi rektascencji

 

widzieć widziałem

ale słabo :mrgreen:

 

się czułem :wink:

 

no i pamięć nie ta

 

:smoke:

 

p.s.

Leszek

wrzuć mi fotki na email

to coś pomyślę

 

 

może mnie głowa nie rozboli

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus kiedyś już pisałem  

pancerne odciągi do podłoża a nie do nóżek  

 

Przecież pamiętam.

No i wtedy jadę gdzieś w pole... zabieram kafar i wbijam trzy kotwy.... oraz szybkowiążący beton do zalania SŁUPA :mrgreen:

 

Kiedyś, dawno, w rodzinnej miejscowości Horodło, było bardzo daleko do stacji nadawczej TV. W dodatku moje domostwo w cieniu (radiowym) kościoła na górce. Więc zrobiliśmy maszt antenowy wysokości jakichś.... 25 metrów z CIENKICH RUREK ze stali ST-3. Dwa poziomy odciągów z drutów stalowych. Miało to sztywność mniej więcej - SŁUPNIKA z Żywca. Stawianie tego do pionu było wielkim przedsięwzięciem inżynieryjno-organizacyjnym. Dopóki nie przyszła trąba powietrzna - stało toto ze cztery lata. Ale podobnie sztywne są przecież baterie słoneczne HST :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.