Skocz do zawartości

Klepsydra Deslandres-Walther


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Klepsydra Deslandres-Walther

 

W nocy z wtorku na środę - 12/13 września br. powtórzą się dogodne warunki do obserwacji zmniejszającego się stożka światła w kraterze Walther. Od godziny 3-ej zobaczymy jeszcze szeroki snop światła wpadającego do wnętrza Walthera przez przesmyk określany przeze mnie "Bramą Słońca", a o godzinie 6-ej (dwadzieścia minut przed wschodem Słońca) na jaśniejącym niebie, snop światła zwęzi się już znacznie i oświetli zjawiskowo: wnętrze krateru, centralne wzniesienie i przeciwległą ścianę obwałowania. Jest to jedno z takich księżycowych zjawisk, które napędzają i wzmagają moją fascynację księżycowym światłocieniem.

 

59735b1a67d49_KlepsydraDeslandres_Walther13_09.2017r_05_00....jpg.b3fe1192e9fb2e5ddc25c1acc4f9863a.jpg

 

Wizualizacja zjawisk przy pomocy aplikacji: https://svs.gsfc.nasa.gov/4537 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W sobotę, 11 listopada br. nad ranem powtórzą się dogodne warunki do obserwacji stożka światła w kraterze Walther. Od godziny 3-ej zobaczymy najpierw szeroki snop światła wpadającego do wnętrza Walthera przez "Bramę Słońca", a po godzinie 6-ej snop światła zwęzi się już znacznie i wąską smugą oświetli zjawiskowo: wnętrze krateru, centralne wzniesienie i przeciwległą ścianę obwałowania. Jest to jedno z najbardziej malowniczych - niemalże mistycznych - zjawisk światłocieniowych. Pisałem już o nim w swoim autorskim wątku. https://astropolis.pl/topic/51939-klepsydra-deslandres-walther/ 

O jego znaczeniu (wydźwięku) każdy obserwator powinien jednak sam zdecydować. Mój punkt widzenia wynika z prostej dążności do nadawania znaczenia obrazom powierzchni naszego satelity i jest efektem specyficznej oceny estetycznej. Dla mnie Klepsydra to jest pierwsza liga spośród dostępnych do obserwacji zjawisk na Księżycu. Zapraszam.

 

59ecc6585477b_Deslandres_Walther11_11.2017r_05_00_06_00....jpg.0e76f6e8a32fbdeecfb0077374454684.jpg

 

Wizualizacja: https://svs.gsfc.nasa.gov/4537 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu gdy przez zupełny przypadek było mi dane zobaczyć ten subtelny spektakl światła i cienia minęło już sporo czasu. Ale to właśnie wtedy narodziła się moja fascynacja Srebrnym Globem. To przecież nie tylko obiekt, którego unikamy jak ognia chcąc wyłuskiwać słabe obiekty głębokiego nieba. Tam na prawdę dużo się dzieje. Wystarczy wytężyć wzrok, założyć nieco krótszy okular do teleskopu lub soczewkę Barlowa do kamery :)
Nie wiem czy będzie mi dane zobaczyć to zjawisko, ale będę czujny. Ta smużka światła to wyjątkowy rarytas dla każdego lunarysty ;)

Edytowane przez Kuba K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.