Skocz do zawartości

Baader zoom click stop 8 - 24 mm Mark IV


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Optyka pozostała chyba ta sama co w wersji Mark III ? Z tego co piszą w sklepach tak, okular został tylko wagowo i wymiarowo "odchudzony" i wprowadzono pewne kosmetyczne zmiany obudowy. Sam mam "trójkę" i to mój najczęściej używany okular, gdybym ze wszystkich swoich Baaderów musiał wybrać i zostawić tylko jednego to byłby to właśnie ten zoom + dedykowana do niego soczewka Barlowa 2.25x . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy optyka jest taka sama, za duzo szumu informacyjnego w necie. Obrazy kresli pieknie, lepiej od np. pentaxa xf 8,5 mm czy meade 25mm hd60 - co do ktorych uwazalem, ze napewno sa lepsze na swoich dlugosciach ogniskowych od zoomu. NIE BYLY, W DODATKU TE OKULARY WNOSZA WIECEJ ZOLCI, NIZ BAADER ZOOM.

ODWZOROWANIE BIELI JEST FANTASTYCZNE !!!  MOJA OPINIE PODZIELA UZYTKOWNIK NA CZESKIM FORUM.

 

Jedyny mankament, dosc istotny, ze  gdyby uzywalo sie dwa zoomy do bino  -  to zbyt delikatny i  slabo wyczuwalny jest click stop. W dzien, pol biedy, mozna wzrokowo kontrolowac

nastawienie, ale gorzej w nocy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakupie teleskopu stanąłem przed decyzją, czym zastąpić kitowe okulary. Mój wybór po przeczytaniu różnych tekstów w necie (Robert41 - dzięki za obszerny opis sprzed chyba 3 lat, miał niewątpliwie wpływ na zakup :)  ) padł właśnie na Mark IV. Gdybym miał od nowa teraz dokonywać wyboru, to teraz wiedząc jak działa ten okular po kilkunastu obserwacjach, nie dokonałbym innego. Trudno mi oceniać jakość barw, bo nie mam porównania z innymi okularami niż kitowymi, a te bije on na głowę. Jedyne co mi przeszkadza, to rozjeżdżanie się obrazów gwiazd tak mniej więcej od szerokości 2/3 pola - ale mam newtona f/5 i ten problem z korekcją w jasnych teleskopach jest sygnalizowany przez wielu użytkowników w odniesieniu do wszystkich Hyperionów.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój egzemplarz używany jest do obserwacji wizualnych z małym newtonem f/5 w warunkach miejskich, głównie balkonowych. Dlatego ograniczę się do spostrzeżeń związanych tylko z takim zakresem użytkowania zooma, z jakim miałem do czynienia, chociaż ten okular ma znacznie większe możliwości.
Oczywiście wygodą jest brak konieczności żonglowania kilkoma okularami dla uzyskania odpowiedniego powiększenia - tak zresztą jest przy każdym zoomie. Znacznie bardziej poprawia jednak jakość obserwacji możliwość precyzyjnego dobrania powiększenia do obserwowanego obiektu. Moim zdaniem "click-stop" co 4 mm działa bardzo wygodnie, można go łatwo ustawiać na ucho lub na dotyk, a po nabraniu wprawy w wyczuwaniu pozycji pomiędzy "stopami", nawet z dokładnością do 1 mm. To przyjemne uczucie obserwować, jak stopniowo rozdzielają się uklady podwójne. Przy zmianie ogniskowej potrzebna jest jednak niewielka korekta ostrości.
Częstym zarzutem w stosunku do zoomów jest niewielkie pole widzenia. Baader podaje dla ogniskowych 24-20-16-12-8 mm wartości odpowiednio 48-53-58-63-68 stopni. Na Cloudy Nights była jednak zamieszczona opinia użytkownika (https://www.cloudynights.com/topic/563202-baader-hyperion-universal-mark-iv-zoom/page-2), który mierzył te wartości i wyszły mu one nawet mniejsze - odpowiednio 42-49-52-58-72 stopnie. Próbowałem to ocenić nieco prymitywną metodą poprzez wpisywanie parametrów okularu w Stellarium i porównywanie z widokiem przez okular i mam niestety wrażenie, że te niższe wartości mogą być bliższe rzeczywistości. W każdym razie, jeśli ktoś myśli o zakupie zooma, to powinien wziąć pod uwagę pole widzenia, obliczyć je sobie dla swojego teleskopu i ocenić, czy nie jest ono dla niego przeszkodą. Jak dla mnie w przypadku mojego teleskopu nie jest źle.
Swoją drogą ciekawe, czy ktoś na forum miał okazję porównywać ten zoom z innymi w podobnym przedziale cenowym, np. Vixen LV 8-24 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Rohan napisał:

Swoją drogą ciekawe, czy ktoś na forum miał okazję porównywać ten zoom z innymi w podobnym przedziale cenowym, np. Vixen LV 8-24 mm?

Hans kiedyś robił test zoomów. Aczkolwiek dotyczył on chyba Hyperiona zooma pierwszej generacji.

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by się zgadzało, co piszą na Cloudy Nights.  Zrobiłem pomiary, które każdy może sobie zrobić sam, żadna filozofia.

 W odległości ok. 30 m od stanowiska z refraktorem umieściłem sobie taśmę mierzącą. Nakierowałem refraktor na taśmę i odczytałem pomiar w zoomie nastawionym na 24mm. Następnie - jako ze nie mam okularu o ogniskowej dokładnie 24mm - wsadziłem do wyciągu okular meade 25mm hd60 i znów odczytałem wynik.

Wprawdzie jest różnica 1 mm w ogniskowych, meade da parę milimetrów w odczycie więcej - ale potwierdza się, wyliczyłem 41 - 42 st przyjmując, że meade ma rzeczywiście 60 st.

 

Wierzcie - nie wierzcie , zasymulowałem sobie, że mam 2 zoomy w nasadce Max Bright Baadera i wyszło mi, że te 41 - 42 st  to nie jest wcale tak mało ! Widocznie fizjologia dwuocznego patrzenia nie potrzebuje, wręcz odmawia duże pola okularu a 60 st. to już absolutne maximum ! Co innego kręcić jedną "gałą " - co innego dwoma ! Nie da się, dwie źrenice nie są w stanie ROWNOCZESNIE penetrować całego, b. szerokiego pola. Przy tym mamy mały margines "skośnego" patrzenia.

 

:) 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.