Skocz do zawartości

Pierwsze obserwacje Newtonem Astrokrak Polluks 150/750


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie oczywiście już miałem okazje obserwować tym "Astrokrakowym Super Szukaczem Komet" lecz dopiero dzisiaj miałem okazje obserwować z czystego pola a nie z balkonu. Bardzo zaskoczyły mnie obrazy dawane przez ten teleskop oczywiście pozytywnie. Gdy obserwowałem z balkonu widoczna była znaczna degradacja obrazu nawet przy minimalnym powiększeniu, przykładowo z okularem Erl Antares 2" 32mm obserwując z balkonu miałem wrażenia że obraz jest "niszczony" przez "wielką kome", kiedy z kolei wybrałem się na zewnątrz po 30min wszystko się uspokoiło i koma była widoczna tylko na samym brzegu. Tak więc teraz jeszczem tym bardziej zadowolony chociaż wiedziałem że z balkonu nie wykorzystam tego sprzetu maksymalnie ale nie wiedziałem że po wyjściu na pole tak to sie bardzo zmieni, dobra juz dosyć przynudziłem tak więc czas na opis obserwowanych obiektów:

 

M31, M32, M110 Piękna w Erflu 2" przy tym polu (3 stopnie) szok wspaniały widok trzeba zobaczyć nie można tego opisać słowami dopiero teraz w tym teleskopi dostrzegłem że ta mgiełka rozciąga się przez całe pole widzenia wynoszące 3 stopnie :shock:

 

M45, też się wspaniale prezentuje szczególnie właśnie we wspomnianym Erflu bardzo piekna :P Przynajmniej się cała mieści w polu widzenia

 

M81, M82 Troche przeszkadzał mi dym z komina dalszego bloku lecz udało mi sie te dwie galaktyki dostrzec bez żadnego problemu oczywście także obserwowałem go Erflem (to juz jest mój podstawowy okular pomimo że daje mi pow. zaledwie 23x widoki są niezapomniane :Cheers: ) To więc tak przy tych warunkach (dym) udało mi sie dostrzec M81 jako eliptyczną plamkę światła zaś M82 to istne "cygaro" :lol: rozciągniete dosyć nic po za tym nie dostrzegłem w tych galaktykach

 

NGC884 NGC869 "hihotki" Wielki wysyp gwiazd :shock: :shock: :shock: nie wiem ile bym sędził na liczeniu ich :lol: ale wspaniały widok. W ten obiekt się najdłużej wpatrywałem chyba coś ok 45min :P

 

Po za tym jeszcze rozdzeiliłem epsilony Lutni bułka z masłem dla tego telepa 8) widoczny ciemny kawałek nieba pomiedzy składnikami przy powiekszeniu 150x chociaż seeing nie rozpieszczał.

 

To tyle bo mnie pogoda przegnała :?

Ale wkrótce ciąg dalszy :mrgreen: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego telepa już nie ma w ofercie Astrokraka

 

A nie ma go z powodu nieopłacalności jego produkcji w tej cenie, teraz najmniejszy oferowany Newton to Kastor 170/1000 i to też być może tylko do końca roku :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.