Skocz do zawartości

Potencjalna gwiazda zmienna długookresowa typu Algola (EA)? A jednak nie!


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W nocy z 24 na 25 sierpnia obserwowałem tranzyt egzoplanety Qatar-5 b. Do tej pory informacja (i krzywa jasności) pojawiłaby się na forum, jednak coś innego zaprzątało mi głowę. Mowa o obiekcie TYC 2791-1920-1, czyli gwiazdka o jasności 11.9 magnitudo znajdująca się w pobliżu. Podczas całej rejestracji, zrobiła mi taką niespodziankę:

 

TYC 2791-1920-1.png

 

Najprawdopodobniej mamy tutaj do czynienia z zaćmieniem w układzie binarnym (EA - typ Algola). Gwiazdka jest nieznana w VSX, dlatego postanowiłem przyjrzeć się jej bliżej. Okazało się, że każda referencyjna wskazuje ten sam przypadek. Wykluczam też możliwość, że na tle gwiazdy znajdował się pyłek. A pozostałe gwiazdy czysto wskazują, że utrzymają stałą jasność z niezłą dokładnością. Szansa na błąd w moich danych jest mniejsza niż 1%. Widać nawet stabilność gwiazdy na początku krzywej blasku.

 

Jeżeli jest to zaćmienie typu EA, to rozpoczęło się o 2457990.365, a maksimum ma miejsce później niż 2457990.485 (jasność nadal spada). W związku z tym, zjawisko trwa dłużej niż 0.25 doby, czyli ponad 6 godzin! Przy tak długim zaćmieniu, okres orbitalny może wynosić między 15 a 60 dni! Nie wiadomo kiedy może nastąpić kolejny taki przypadek. Obserwację wysłałem do VSX, jednak z pewnością brakuje danych. Jeśli ktoś zna, gdzie mogę odnaleźć archiwalne obserwacje, proszę o pomoc! ASAS nie posiada żadnych obserwacji tego obiektu. Aby potwierdzić zmienność tej gwiazdy, trzeba odnaleźć drugie zaćmienie. Spadek jasności wynosi 0.16 magnitudo, stąd kiedyś jakieś obserwatorium poszukiwawcze mogło to dostrzec.

 

Jeżeli nie będzie żadnych dostępnych danych, będę potrzebował Waszej pomocy! Gwiazda znajduje się w pobliżu M31 (niecałe 3 stopnie od centrum), dlatego mogę poprosić Was, aby odnaleźć gwiazdę w starym materiale z Waszego astrofoto.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna jest niesymetryczność zaćmienia wtórnego... albo coś jednak jest z okresem nie idealnie, albo materiał był rożnie kalibrowany i dało to taki dziwny efekt na wykresie. Generalnie odkształcenia składników dla układu typu EB pewnie dały by rade wygenerować taki kształt krzywej (wtórne minimum niesymetryczne, główne symetryczne) gdyby tylko jeden ze składników był zniekształcony (ten większy) ale jak bym sobie tego w głowie nie ustawiał i modelował zawsze mi sie nie zgadza ostre wejscie i łagodne wyjście wtórnego :) 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdaje, że w SWASP znajdowała się co najmniej jedna nocka obserwacyjna z przewagą chmur. Tylko już pewnie zabraknie nieco obserwacji przy P=0.75, bo tam jest nieco rozrzedzone. Jeśli będą wymagali poprawki, to postaram się poszukać te nocki obserwacyjne i pousuwam. Na szczęście czwarta zmienna (na razie nie mam czasu, aby wysłać) wygląda bardzo ładnie na całym wykresie - tak, kolejna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.