Skocz do zawartości

Tani refraktor


gerszi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem nową osobą w tym gronie. Niedawno kupiłem na promocji w lidlu za 299 zł refraktor o parametrach opisanych na stronie poniższej stronie :

 

http://www.lidl.pl/pl/index.nsf/pages/c.o.....p.teleskop

 

ogniskowa 700 mm; średnica obiektywu 70 mm

powokulary 20 i 4 mm, lunetka celownicza

o powiększeniu 6-krotnym

powiększenie: 35-175 razy, max. 262,5-krotne

 

 

Czy był to rozsądny zakup za tą cenę?

Jestem początkującym "obserwatorem nieba". Chciałbym dodać że do teleskopu dołączono program Astro ułatwiający obserwacje nieba.

Czy jest to dobry zakup na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem go z powodu montażu.

Wymaga natychmiastowych udoskonaleń:

1) wewnątrz wyciągu wszystkie powierzchnie cylindryczne są z tworzywa sztucznego o lustrzanym połysku. Trzeba to zmatować, choćby papierem ściernym, ale zabezpieczając soczewki przed skutkami tego szmerglowania :)

2) jest bardzo mało stabilny - bo te eleganckie rozsuwane nóżki sztywności nie mają żadnej. Doraźnie można próbować używać z całkowicie zsuniętymi nóżkami. Docelowo - wydaje mi się że te nogi trzeba wymienić.

3) głowica ciężko chodzi, zaawansowani mogą spróbować oczyścić ją ze smaru i przesmarować na nowo.

4) "elastyczne" pokrętki do mikroruchów są, niestety, trwale krzywe, co zmniejsza komforg posługiwania się nimi. Sposób ich mocowania powoduje też ekscentryczność. Efekt jak wyżej.

 

Obiektyw wygląda nieźle chociaż ma jakieś podejrzanie mało widoczne warstwy p.odblaskowe. Okulary są słabe. Próbowałem zamontować Plossle - z 40mm Soligorem obraz jest ostry aż do brzegu pola. Antares 12.5mm też jest OK. Zaznaczam że na gwiazdach ani planetach jeszcze nie sprawdzałem!

 

Tyle na razie...

Powodzenia w obserwacjach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No po ostatniej promocji w Lidlu ilość użytkowników tego refraktorka gwałtownie wzrośnie. I coby nie mówić na temat jakości wykonania i milionów przeróbek (dostępnych w necie), jeśli jest od jedynym przyrządem umożliwiającym patrzenie w niebo na pewno potrafi dostarczyć wiele radości... Z przerobionym Barlowem (dość jasnym) i okularem 10 mm można zobaczyć nawet przerwę Cassiniego w pierścieniach Marsa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi! Skorzystam z danych mi rad. Tymczasem czekam aż minie ta paskudna pogoda i będę mógł popatrzeć sobie w niebo.  

 

Jeszcze jedno... A gdzie można dokupić jakieś dodatkowe okulary?

 

Na tym forum, po przekopaniu ofert "sprzedam", w astrokraku (http://www.astrokrak.pl/), w sklepach internetowych poza polska lub w sieciach Delty optical , Himpolu i FotoClassica (punkty handlowe w wielu miastach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE NIE! pierścieni nie widać! :mrgreen: przerwe tylko widać  :mrgreen:

Daruj sobie McArti... Z Twoim Orionem nawet porównywać nie ma co... Ale co widziałem to widziałem i wcale nie oczyma wyobraźni... za dużo lat mam...

Oczywiście chodzi o literówke, którą sp3occ zrobiłeś, pisząc: "w pierścieniach Marsa", a nie Saturna.

Luz :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozkręciłem jedynie wyciąg wyciągnąłem tuleję nawinąłem papier ścierny na puszeczkę od odmrażacza do zamków i solidnie kilka razy to matowiłem - efekt jest wyraźnie widoczny podczas obserwacji dziennych odblaski w porównaniu do pierwotnych są minimalne a w nocy nie licząc Księżyca nie widoczne.

Co do wnętrza tubusa to wydaje mi się, że jest w miarę oki i przynajmniej ja tam grzebać nie będę bo traktuję ten refraktorek jako taki teleskopik typu - Przychodzi ciocia i mówi - Pawełku pokaż Księżyc... . No i oczywiście jest to dla mnie travelerek i ani jeden wyjazd go nie minie.

Ale przyznać trzeba jak go kupowałem w sierpniu (dla montażu jak pisałem w wielu innych wątkach) nie spodziewałem się, że będzie to lunetka, która sprawi mi sporo frajdy.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg i barlowa-odwracacza też tylko papierkiem zmatowałem. Jest z czarnego tworzywa sztucznego więc nie wymaga malowania.

Tuleję od nasadki kątowej po zmatowaniu należało pomalować, bo się zrobiła srebrzysta :)

Uwaga: tylko jedną, tę "wlotową" trzeba matować bo w drugą wchodzi okular!

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz MCArti ? Byłem w takim humorze, że nawet czytając Twojego posta jeszcze tego Marsa nie zauważyłem... Przepraszam. Muszę bardziej zwracać uwagę na to co piszę.

A Skylux ? Wdzięczny temat dla majsterkowiczów. Mam wzór do naśladowania :)

Andrzej - sp3uca, który popełnił (i opisał i na tym i sąsiednim forum) wiele poprawek na tym urządzeniu.

Jego strona http://sp3uca.republika.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko rysy rób raczej OKRĘŻNE a nie wzdłuż rur.

Zaglądałeś kied do lornetek albo obiektywów foto? Można tam znaleźć wyfrezowane pierścionki może 1 mm szerokości... tak więc uziarnienie 1 mm też by nie było za grube :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

nie mogę zgodzić się z tym co tu jest napisane.

To moim zdaniem jest destrukcja i niszczenie powłoki zabezpieczającej aluminium przed utlenianiem.

Lepszym rozwiązaniem jest umycie w benzynie extrakcyjnej wnętrza gołej rury

i pomalowanie jej czarnym matem z dodatkiem talku lub przesianych wiórków drzewnych.

Dluższy patyczek z gąbką lub gałgankiem na końcu ułatwi dojście z dwóch stron

no i suszyć co jakąś chwilę obracając, aby farba się równo układała.

Po podsuszeniu sprawdzić i dołożyć farbki tam gdzie jej brak.

Tak zrobiłem i jest dobrze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż :roll: nie wszyscy odróżniają metalizowany plastik od metalu takie teraz czasy mamy, epoka plastiku całą gębą :wink:

W przypadku oksydowanego metalu to było by barbarzyństwo techniczne a w przypadku plastiku jest to tylko kosmetyczna konieczność :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.