Skocz do zawartości

Amator


loptr

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc nie mam na razie żadnego doświadczenia i z tym wiążą się moje pytania:

1. Czy może ktoś polecić mi książkę lub chociaż link z wiedza dla początkujących.

2. Jaki (teleskop, lunetę, lornetkę) najlepiej kupić na początek - celowo nie podaje żadnej kwoty żeby nik się nie sugerował ale oczywiście im mniej tym lepiej. :mrgreen:

3. I trochę z innej beczki gdzie (czyli po amatorsku na północy, południu; nisko, wysoko)znajduje się mars? I o której godzinie najlepiej go oglądać? Mam lornetkę (strasznie tandetną kosztowała coś koło 100zł) z napisem 5x35 co to znaczy :lol: ? I czy to się do czegoś nadaje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. I trochę z innej beczki gdzie (czyli po amatorsku na północy, południu; nisko, wysoko)znajduje się mars? I o której godzinie najlepiej go oglądać? Mam lornetkę (strasznie tandetną kosztowała coś koło 100zł) z napisem 5x35 co to znaczy

 

Marsa narazie można obserwować nad ranem nad wschodnim horyzontem blisko Wenus.

Co do lornetki- 5 oznacza powiekszenie a 35 średnoce obektywów :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy może ktoś polecić mi książkę lub chociaż link z wiedza dla początkujących.

"Niebo- poradnik użytkownika" David H. Levy

Do nabycia na stronie: http://www.vademecum.astronomia.pl/ksiazki.html

2. Jaki (teleskop, lunetę, lornetkę) najlepiej kupić na początek - celowo nie podaje żadnej kwoty żeby nik się nie sugerował ale oczywiście im mniej tym lepiej.

Celestron C6 N do nabycia na stronie:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ba270cb0d685527

3. I trochę z innej beczki gdzie (czyli po amatorsku na północy, południu; nisko, wysoko)znajduje się mars? I o której godzinie najlepiej go oglądać?

Teraz raczej są mało dogodne warunki do jego obserwacjii. Wschodzi ok. godz. 5.00.

Mam lornetkę (strasznie tandetną kosztowała coś koło 100zł) z napisem 5x35 co to znaczy :lol: ? I czy to się do czegoś nadaje???

Coś na pewno zobaczysz. Ogólnie twoja lornetka ma powiekszenie rzędu 5 x i średnice obiektywów 35 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poszukaj 10x50, ewentualnie 7x50 ,albo inna jakąś ale bez tych dziadowskich pomarańczowych warstw odbijajacych bo takie dobre dla "SŁONECZNEGO PATROLU" :mrgreen: do astro nie polecam zbytnio. Poszukaj po komisach. Ja mam rosyjską Tento 10X50 i mi bardzo ten sprzet pasuje, piekne widoki nocą :salu: z teleskopem to bym poczekał jeszcze na Twoim miejscu, bo jak nie masz pojęcia gdzie szukać obiektów, które chcesz zobaczyc to teleskopem ich nie zlokalizujesz zbyt łatwo jezeli kompletnie nie znasz nieba (gdzie i co jest). Chyba ze ta Twoja lornetka ma optyke nie taka złą to moze i popatrz troche przez nią kto wie, moze nie taka zła jest. Co do Marsa to oczywiscie jak koledzy napisali wschód godzina koło 5 nad ranem. Masz po skosie ustawione Jowisz, nizej świeci Wenus, a pod Wenus troche po przekatnej w lewo nizej swieci Mars. Faktycznie narazie to kiepsko, z jego ogladaniem. Lepiej Wenus poogladaj, moze zobaczysz faze czy cóś :mrgreen: Ja Swoja Tento powiekszenie 10x ,widze spokojnie Jowiszowe ksiezyce i to na statywie bo rekoma nie utrzymasz nigdy idealnie nieruchomo lornetki, a im ciezsza ( wieksza ) tym trudniej utrzymac i statyw staje sie niezbędnym dodatkiem. jak cos nie tak opisałem to poprawcie 8) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie bo ja przy 10x to juz widze ale czy przy 5 widac to nie wiem niestety bo zwykle przez 10x patrzyłem lornetki różniaste :mrgreen: Poszukaj lornetki a znajdziesz napewno odpowiednia w cenie mysle do 250zł sie wyrobisz z kupnem jakiejs niezłej do astro 7x50 ewentualnie 10x50 uzywanej. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie mam na razie żadnego doświadczenia i z tym wiążą się moje pytania:

1. Czy może ktoś polecić mi książkę lub chociaż link z wiedza dla początkujących.

2. Jaki (teleskop, lunetę, lornetkę) najlepiej kupić na początek - celowo nie podaje żadnej kwoty żeby nik się nie sugerował ale oczywiście im mniej tym lepiej. :mrgreen:

3. I trochę z innej beczki gdzie (czyli po amatorsku na północy, południu; nisko, wysoko)znajduje się mars? I o której godzinie najlepiej go oglądać? Mam lornetkę (strasznie tandetną kosztowała coś koło 100zł) z napisem 5x35 co to znaczy :lol: ? I czy to się do czegoś nadaje???

To pytanie pojawia się często. :D

Proponuję odrobić pracę domowa i poczytać sobie forum.

Znajdziesz tu odpowiedzi na prawie wszystkie twoje pytania.

To forum jest właśnie po to aby utrwalać pytania i odpowiedzi dla przyszłych amatorów.

Jeżeli nie wyczerpie to Twojego głodu wiedzy to pytaj o resztę.

Jeżeli ci się znudzi, to znaczy że miałeś słomiany zapał i szkoda czasu.

Na wszysytkich forach co kilka dni pada to samo pytanie.

P.S.

Ja odrobiłem lekcje i potem mogłem z przyjemnością uczestniczyć w "życiu" forum.

Z wiedzy czerp przyjemność. :Cheers:

Przez grzeczność :salu:

Ad 1. Polecam książkę mojego przyjaciela Przemka Rudż "Niebo na weekend" - najaktualniejsza kniga dla wszystkich.

Ad2. To jest tak cieżkie pytanie, że całe to forum jeszcze na nie nie odpowiedziało - może lornetkę 20x60.

Ad3. Zassij darmowy programik CdC Cartes du Ciel - google Twoim przyjacielem.

Albo poczytaj na forum o programach astro. Wtedy Sam będziesz wszystko wiedział gdzie jest i każdego dnia w roku.

 

POWODZENIA :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Polecam książkę mojego przyjaciela Przemka Rudż "Niebo na weekend" - najaktualniejsza kniga dla wszystkich

Z tym wyjątkowo się zgadzam.

Z resztą zresztą też :D

Niecierpliwość to zły doradca ,więc czytaj , pytaj a za kilka-naście tygodni będziesz miał bardziej sprecyzowane poglądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ba270cb0d685527

 

a o tym:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ba270cb0d685527

 

a może to:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ba270cb0d685527

 

Jedyne co mnie dziwi to BARDZO niska cena i to ostatnie pod spodem nie ma statywu do dokupienia czy to znaczy, że jest w cenie(ale WĄTPIE)

i czy do nowej lunety można kupić używany statyw i będzie pasował???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z Ciebie desperat :/ nie bierz sie za tanioche bo nie wygrasz na tym napewno :/ Jak chcesz w cenie normalnej to bierz ZRT przerabianą, albo Sky Luxa kup, choć to tez nie cudo to lepsze niz te wszystkie 3 co podałes razem wzięte :salu: Sku Lux koło 300 zł, a uzywane na allegro nawet taniej chodzą poszukaj. Lornetka od biedy moze byc ta co podałeś ale Luneta i Ta fujarka na statywie to sobie powinienes darować, zwłaszcza takie psełdo refraktory 50 czy tam 60mm jak cos to minimum 70mm np Observer Oriona, chociaz niby tym celestronkiem małym cos zobaczyc tam mozna ale mimo wszystko nie polecam tego do astronomii. Moze do patrzenia w dzień to i starczy. Do nieczego nie namawiam tylko podaje takie dość tanie sprzęty przez które cos zobaczysz konkretniejszego w gwiaździstą noc. Pozdrawiam i Szukaj, polecam Astro Market na tym forum, np daj ogłoszenie w dziale kupie i moze ktos ma akurat cos na sprzedaz np lornetke, alebo inny ciekawy sprzet w rozsadnej cenie dla młodego adepta i sie zgłosi z propozycją :mrgreen: . Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozeznanie o budowie teleskopu zwierciadlannego to może http://astrojawil.pl/spistrec.htm

Jak wczesniej pisano można trafic okazję . Np. odkupić samą tubę optyczną i dorobić montaż Dobsona . W/g mnie aby uzyskać zadowolenie to teleskop Newtone'a musi mieć lustro min 100 mm średnicy i ogniskową min 900 mm - to dla początkującego . Latwiej o większe powiększenia planet , a do mgławic to lornetka . Zobacz też http://teleskopy.pl/ ogłoszenia sprzedam . Na allegro jest skay-lux za 300 zł . Na tym forum są jego opisy . Jest w nim dużo do regulacji i poprawienia , ale na początek przy małej kasie można sprubować . Ja bym czekał i szukał okazji z tubą o lustrze min 130 mm średnicy lustra . Zbiera więcej światła , możliwe większe powiększenia i da zadowolenie na znacznie dłużej . Lornetkę tento 7x 50 odkupiłem za ok 70zł . Ale 17x60 jest znacznie lepsza choć wymaga podporki lub statywu . Nie kupuj lornetki z zoomem . Zobacz też http://www.wiw.pl/astronomia/0201-narzedzia.asp . Sa tam m.innymi mapy nieba . Może na razie korzystaj z tego co masz i czekaj na okazję . :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.