Skocz do zawartości

Dylemat wyboru: RT-1000 vs MT-750


MarviN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Odrazu powiem, że przeczytałem już temat "Co wybrać RT-1000 czy MT-750" ale potrzebuję, aby ktoś mnie konkretnie przekonał :)

Generalnie nastawiam się na obserwację planet, Księżyca etc. (obserwacje z balkonu, 9 pietro, z miasta), jednak co weekend jestem w górach, gdzie mam doskonałe warunki do obserwacji DS. Wiadomo, że RT1000 nie da takich obrazów DSów jak MT750, natomiast czy MT750 da lepsze obrazy planet niż RT1000 :?:

 

I który z nich jest bardziej stabilny? Zamierzam też bawić się w astrofotografię, na początek na piggy-back'u.

 

Co byście mi doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesli chcesz coś focić to też raczej jaśniejszy Newton będzie tu bardziej na miejscu a obrazy planetarne też będą zapewne przyzwoite :salu:

Refraktor to specjalizowane narzędzie do planet a Newton jest o wiele wszechstronniejszy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba właśnie ta "wszechstronność" przeważy za wyborem MT-750... Co do planet... hmm, myślicie że różnica będzie malutka między tymi dwoma teleskopami? Na pewno RT1000 da bardziej kontrastowe obrazy ale czy ostrzejsze i z większą liczbą szczegółów?

 

I jeszcze jedno: który teleskop jest bardziej narażony na zaparowanie/zawilgocenie/zakropelkowanie - newton czy refraktor?

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obserwowałem jeszcze przez RT-1000 ale mam MT-800 i znam dobrze MT-750. To dobry telep na solidnym montażu.

 

Słowo "solidny" zmień na "przeciętny" :slon:

 

A czy moglbym prosic o rozwiniecie i umotywowanie reklasyfikacji tego montazu z "solidny" na "przecietny"? Tak sie sklada, ze szukam czegos jak najbardziej "solidnego" co mnie nie zrujnuje. Narazie pod mojego Optisana, a docelowo pod rurke 150-230 i naped. Tak do 1000pln. ten Soligorowski montaz byl mi polecany jako wlasnie "solidny".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soligor jest solidny jak na swoją klase cenową jest całekm dobry.Solidny montaż do minimum HEQ-5( taki mi się przynajmniej wydaje :) ) A pod rurkę 230mm to będziesz potrzebował naprawdę czegoś drogiego.Wszystko zależy ten od długości tubusa i materiału z jakiego został wykonany :salu: Ja wolałbym nawet nie znać ceny montażu pod mojego antka 230/1500 :mrgreen: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soligor jest solidny jak na swoją klase cenową jest całekm dobry.

 

Hehe "jak na swoją klasę cenową" to jest nic nie mówiące stwierdzenie, równie dobrze możesz powiedzieć że montaż od lunety z Lidl-a jest jak na swoją cenę solidny. I co z tego że jak na swoją cenę ?

 

Hans - wszystko jest w mojej recenzji teleskopu MT-800 w dziale "Recenzje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomęczę Was jeszcze trochę :)

1. RT-1000 czy MT-750 - który jest stabilniejszy na swoim montażu (a chyba mają takie same montaże)

2. Czy różnica w obrazie planet lub powierzchni Księżyca będzie duża czy niewielka?

3. Mam zamiar wozić teleskop co weekend w góry (100 km), czy będzie wobec tego potrzebna częsta kolimacja?

4. Będę wdzięczny, jeśli ktoś mi poda jeszcze parę innych powodów, dla których lepiej kupić MT-750 niż RT-1000 (lub na odwrót) :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam montaż soligora z MT800 na plecach i montaż soligora z MT750 na plecach to zupełnie inny montaż choć ... to dokładnie ten sam montaż. :roll:

 

Funkcjonalnosc montażu pozostaje taka sama, ja wgłębiam się w astrofotografię więc pod tym kątem patrzę na ten montaż, a tu ma on pewne braki.

Różnica jest w obciążeniu, w/g producenta tuba MT750 waży 4,4 kg, a RT1000 2,75 kg, co prawda RT1000 jest znacznie dłuższy od MT750 więc trochę ta różnica będzie zniwelowana, ale raczej wydaje się, że nieco stabilniejszy będzie RT1000. Poza tym Marvin widzę że chcesz się zając astrofoto a jeśli chodzi o ognisko główne to nie ma co porównywać F5 z F11 i przy niskiej klasie cenowej montaży MT750 bije na głowę RT1000. Jeśli chodzi o różnicę w obrazach to RT1000 to zwykły achromat a temat porównania obrazow z newtona i refraktora był już nie raz poruszany, poszukaj . Jeden i drugi ma pewne wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mi mówił, że RT-1000 będzie mniej stabilniejszy z racji tego, że ma właśnie dłuższy tubus. Może pan Janusz P. mógłby tutaj coś napisać w tej kwesti?

Co do obrazów planet i Księżyca, to spróbuję jeszcze jaśniej sprecyzować swoje zapytanie:

W RT-1000 będę miał abberację chromatyczną, czego nie zobaczę w MT-750. Natomiast czym RT-1000 przewyższ jakość tych obrazów od MT-750? Będzie większa liczba szczegółów na planetach czy nie?

Będę serdecznie wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź, gdyż nadal do końca nie mogę się zdecydować co do wyboru. Pomożecie? :)

 

Pozdrawiam serdecznie!!!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesli mnie wywołujesz to i jestem do dyspozycji, jak piszesz w achromacie będzie szczątkowa aberracja chromatyczna w fiolecie a w 150-tce jej nie będzie ale średnica 150 daje wiekszą zdolność rozdzielczą tak więc obrazy planetarne będą tu porównywalne w przecietnych warunkach pogodowych, w refraktorze z lepszym kontrastem ale okraszone fioletową aureoalką a w Newtonie bez aureolki w fiolecie ale z mniejszym kontrastem z powodu winietowania wtórnym lusterkiem, jeśli masz zwykle kiepski seeing to w obrazach planet stawiałbym na refraktor o mniejszej średnicy mniej podatny na falowanie powietrza a jeśli seeing masz lepszy to przewaga rozdzilczości większego newtona weźmie górę w jakości obrazu, tak więc nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi bo wszystko zależy od lokalnych warunków obserwacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź! :salu:

Co do seeingu, to tragicznie nie jest, chociaż też nie najlepiej... Pamiętam jak miałem jakiegoś mediamarktowca 114/900, miałem kiedyś przepiękny seeing, podczas którego widziałem bardzo wyraźnie na Saturnie pas chmur, przerwę Cassiniego i cień pierścienia rzucany na tarczę planety. Na niebie wówczas blisko Saturna znajdował się Jowisz. Tej nocy mogłem zobaczyć nie tylko dwa pasy, ale także kilka innych (choć wiadomo, że o wiele mniej kontrastowych), ale także widziałem wyraźnie poszarpaną strukturę pasów! :shock: I to była obserwacja prowadzona w mieście z balkonu z 9 piętra!

 

A co do ciemnego nieba, to jak już pisałem wcześniej, co weekend jestem w Sopotni k/Żywca (zapewne miejscowość ta powinna być znana miłośnikom astronomi, którzy mają kontakt z klubem astronomicznym POLARIS), a tam niebo jest przecudne! Lampy uliczne są wyłączane na noc, wówczas Droga Mleczna dosłownie bije po oczach! :Loveit:

Dlatego też MT-750 będzie mógł tam poszaleć! :D

 

Pozdrawiam serdecznie!!!

 

Jestem już w 90% przekonany co do MT-750 :)

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Soligora MT 750 ale mam za to teleskop od pana Janusza Polluks 150/750 jak widać takie same parametry. Co do obrazów planet to jestem zadowolony chodzi tu o szczegóły nawet przy przecietnym seeingu widac pasmo chmur na Saturnie ponadto jak na razie udało mi sie zaobserwować 2 jego księzyce oczywiście można więcej. Chociaż że nhie jest to ten sam teleskop myśle że dużo od siebie nie odbiegają i tak jak wyżej planetki przez taki sprzet o takich parametrach są OK :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.