Skocz do zawartości

filtry,filtry


marzw

Rekomendowane odpowiedzi

kilka dni temu otrzymalem zamówione w DO filtry O III oraz Solar Continuum wcześniej miałem przywieziony zBerlina A stronomik CLS który mnie rozczarował (mieszkam poza miastem] Wczoraj wykorzystałem sprzyjającą chwilę i zobaczyłem po raz pierwszy Mgławicę Włóknistą w Łabędziu świtliste włókna,śliczna i "choinkowa" M57 wyrazistsza niż bez filtra M27 i M 76 wPerseuszu bez rewelacji. Natomiast filtr słoneczny w MTO -obraz gorszy niż z samą folią. Spróbuje na 20 cm.SC Dziśiaj dostałem z DO folię , zamiast jednak 20x 20cm było 18,5x 19'6 i krzywo cięta Przyjmuję to kako wypadek przy pracy,ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Filtr szerokopasmowy będzie bardzo dobry ale w mieście gdzie będzie skutecznie wycinał (blokował) światło lamp sodowych i rtęciowych a przy czystym, czarnym niebie to on w sumie nie wiele wnosi, tu potrzeba sporych teleskopów i filtrów wąskopasmowych :salu:

Filtr OIII Lumicona testowaliśmy na teleskopie 50, 35, 27 i 25cm, na mniejszych "rurkach" się już o wiele słabiej sprawdzał bo obraz był po prostu za ciemny i prawie cały efekt diabli brali :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka dni temu otrzymalem zamówione w DO filtry O III oraz Solar Continuum wcześniej miałem przywieziony zBerlina  A stronomik CLS który mnie rozczarował (mieszkam poza miastem] Wczoraj wykorzystałem sprzyjającą chwilę i zobaczyłem po raz pierwszy Mgławicę Włóknistą w Łabędziu świtliste włókna,śliczna i  "choinkowa" M57 wyrazistsza niż bez filtra M27 i M 76 wPerseuszu bez rewelacji. Natomiast filtr słoneczny w MTO -obraz gorszy niż z samą folią. Spróbuje na 20 cm.SC Dziśiaj dostałem z DO folię , zamiast jednak 20x 20cm było 18,5x 19'6 i krzywo cięta Przyjmuję to kako wypadek przy pracy,ale...

Filtr Solar Kontinuum może być skuteczniejszy do zdjęć czarno białych z webcamem lub cyfrą. Dopóki ktoś nie zrobi zdjęcia testowego to się nie zdecyduję na zakup, bo w zasadzie kontrast można wzmocnić ustawieniami kamerki, ale ten filtr ma za zadanie skontrastować granulację, a więc dosyć drobne detale fotosfery. Do tego trzeba dobrej optyki i seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to teraz standardowe pytanie:

Który jest lepszy: UHC czy OIII dla teleskopu 20 cm?

Zależy mi na oglądaniu takich obiektów jak Cirrus, Rozetta itp. Okularek jaki chcem sobie sprawić do DS to Omni 40mm.

 

Zdecydowanie UHC! Mam na myśli UHC Lumicona oczywiście, a nie te wszystkie podróby, które chcą być nazywane UHC. Sam używam czasem OIII przy 20cm, ale to jednak za mała apertura na ten filtr. Oczywiście Cirrus jest piękny, ale słaby przy takim wąskim paśmie. UHC ma 2x szersze pasmo i przepuszcza też linię H-beta, która w wielu mgławicach jest równie silna jak OIII, a w niektórych emisyjnych dużo silniejsza.

Nie darmo Lumicon reklamuje UHC jako "ultimate nebula filter".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oczywiście do tego teleskopu lepszy będzie filtr UHC bo jest bardziej szerokopasmowy i przepuszcza jednocześnie OIII, H-Beta, SII, CN oraz H-Alfę a tlumi skutecznie pozostałą część widma ciągłego.

Dałem do przebadania na referencyjnym spektrofotometrze cześć naszych filtrów i niebawem opublikuję realne wykresy ich sprawności i przepuszczalności widmowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.