Skocz do zawartości

EQ8 - guiding error.


grztus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam już pomysłu, mój guiding fiksuje. Może będziecie w stanie coś podpowiedzieć.

Montaż to EQ8, podpięty do komputera bezpośrednio przez adapter usb i kabel rj (bodajże rj11). Sterowane przez ASCOM, phd2 i APT.

Problem jest taki, że po kalibracji na małej DEC (około 20-30 stopni) jadę na obiekt na DEC 85 stopni i nie mogę guidować w osi DEC. Kiedy tylko włączę guiding, działa on w przeciwną stronę i hiperbolicznie ucieka na górę ekranu (w tym przypadku na południe):

20180406_234653.thumb.jpg.3ddf8810ab5b0aa25e768b9646d90824.jpg

 

Wyłączam odwrócenie DEC po meridian, ale to nic nie daje.

Ostatnim pomysłem na jaki wpadłem była ręczna zmiana kalibracji w PHD, odwróciłem kąt DEC o 180 stopni. Pomogło ale tylko częściowo - pojawił się dryf w osi RA (tak, dryf...). Żadne komendy i ich siły nie są w stanie tego zniwelować:

20180407_004531.thumb.jpg.627abd5da9fd450463952bf34b703783.jpg

 

Dodam tylko, że montaż jest prawidłowo ustawiony na polarną, zarówno DARVem w APT jak i dryfem w PHD.

Oczywiście ustawienie auto, północ, południe w PHD dla osi DEC nic nie pomaga.

Pomocy!

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedno: korzystając z eqmod przesuwam montaż na południe (przycisk S), gwiazda prowadząca ucieka w górę ekranu (na północ według phd). Czy zmiana kierunków DEC w eqmod mogła by mieć wpływ?

Ale to i tak dziwne, bo przecież przy kalibracji PHD ustala kierunki i odpowiedź na impulsy?

Oczywiście mogę wyłączyć guiding w DEC ale będzie minimalny dryf (2150mm ogniskowej, skala 0.41"/piksel, musiałbym mieć pier żeby ustawić polarną aż tak dokładnie).

Miałem nadzieję że to tylko kable, ale po zmianie ich mocowania i prowadzenia nic się nie zmieniło.

Nie pomógł też reset do ustawień domyślnych PHD. 

20180406_185151.thumb.jpg.429de0b40b79b6d60815d9d1886e07b0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy, które tu widzę:

  1. Kalibracja pewnie przebiegła poprawnie, ale z jakiegoś powodu aplikacja myli półkulę nieba. Musisz się pobawić opcjami związanymi z meridianem (flip). Niestety nie używałem tej aplikacji, ale w maximie ważne jest, na jakim ustawieniu meridian filp robiło się kalibracje. Potem może świrować.
  2. Druga kwestia to ewidentnie widać, że po tym, jak przestawiłeś kierunek korekt (180 stopni - prawidłowo), to wtedy musiałeś wyłączyć guiding dla Ra, bo nie widzę tam w ogóle korekt, a więc na pewno nie guidował w tej osi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to może być to (1). Kalibracja była na wschodniej stronie nieba, obiekt na zachodniej. Spróbuję dzisiaj.

Co do (2), to w phd nie da się wyłączyć RA, korekty to te niebieskie (RA) i czerwone (DEC) słupki. Próbowałem wyłączyć RA poprzez zejście z agresywnością do zera, ale minimalne ustawienie to 10%. Swoją drogą znalazłem też maksymalną wartość - 200%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.