Skocz do zawartości

Uwaga, uwaga celnicy wzieli się za paczki


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega z pracy zamówił na Amazonie płyte DVD o wartości ok 27USD wraz z kosztami przesyłki paczka miała wartosc 34,97USD. Został wezwany do urzędu pocztowego aby opłacić cło i VAT w wyskości 30zł i dopiero wtedy otrzymał paczkę. Sprawa jest o tyle dziwna, że przesyłka została wysłana z Amazon Niemcy czyli z kraju UE. Kolega próbował interweniować ale urzędnik miał do powiedzenia tylko jedno. Kraj pochodzenia USA i cena w dolarach i nie obchodzi go to, że paczka została wysłana z Niemiec czyli UE. Myślę, że urzędnik nie miał do końca racji. Kolega zapłacił 30zł bo i tak mu się opłacało. Z nerwów zapomniał natomiast zapytać do jakiej wartości nie ma cła i Vat-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... pamiętam jak pół roku temu ściągłem DVD z USA i żadnego cła mi nie doliczyli. Co więcej, na stronie Urzędu Celnego znalazłem info, że cła narzucają od wartości paczki 50 Euro. Co jest grane? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wejściem do UE zamawiałem dużo płyt cd w amazon.com i nigdy przesyłki nie zostały oclone. Ludzie natomiast mówili, że korzystanie z usług firm kurierskich zwiększa szansę oclenia - to też się nie sprawdziło póki nie byliśmy w UE. Ostatnio natomiast zamówiłem książkę, a ponieważ zależało mi na czasie wybrałem DHL. No i zaczęło się - upoważnienia, znaczki skarbowe, tłumaczenie faktury (sic!) - po miesiącu miałem książkę i to bez cła i vatu bo podałem, że to książka specjalistyczna :) Amazon czasami wysyła z Niemiec jednak krajem pochodzenia jest USA, nic więc tu nie można poradzić tylko korzystać z usług Poczty Polskiej i liczyć na szczęszcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amazon czasami wysyła z Niemiec jednak krajem pochodzenia jest USA, nic więc tu nie można poradzić tylko korzystać z usług Poczty Polskiej i liczyć na szczęszcie

 

To nic nie szkodzi ze cvoś jest z pochodzenia USA. Jeżeli towar z USA został wprowadzony formalnie na rynek UE (czyli opłacono cło i vat) to obrót nim wewnątrz unijny nie podlega już cleniu. Być moze zachodzi taka sytuacja, że Amazon ma w Niemczech skład celny co zmienia sytuacje. Zastanawia tylko niska kwota jaką wzięto do clenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zamawiałem w USA różne akcesoria do astro 3-krotnie.

W październiku 2003 zamówłem kilka "drobiazgów" za ok. 500 USD z dostawą do Polski.

Skończyło się cłem w wyskości 12% plus 22% podatku VAT od ceny z faktury powiększonej o cło. :(

Drugi raz dokonałem zakupów on-line (ponad 200 USD) w maju tego roku po naszym wejściu do Uni. Procedura się powtórzyła, jedynie "zaoszczędziłem" na cle, które spadło do 3,2%. Wtedy od celnika dowiedziałem się, że przy przesyłkach do 100USD odpuszczają procedurę celno-skarbową. Ostatnie zakupy zrobiłem miesiąc temu - program na CD - z dostawą lotniczą do Polski za ponad 200USD ..... po tygodniu paczuszka leżała w skrzynce na listy - żadnego cła, podatku itp., mimo naklejonej na kopercie informacji o jego cenie (!?) :D

Może jakaś loteria ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zakupy zrobiłem miesiąc temu  - program na CD - z dostawą lotniczą do Polski za ponad 200USD ..... po tygodniu paczuszka leżała w skrzynce na listy - żadnego cła, podatku itp., mimo naklejonej na kopercie informacji o jego cenie (!?)  :D

Może jakaś loteria ?  :lol:

 

Chyba rzeczywiście odbywa się to na zasadzie loterii. Należy jednak zauważyć, ze po naszym wejściu do UE dramatycznie spadła ilośc przesyłek do clenia i w tej chwili celnicy mogą bardziej kontrolować przesyłki spoza UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że cła narzucają od wartości paczki 50 Euro. Co jest grane? :?

 

Mógłbyś podać link

Tą informację znalazłem na stronie http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/, to bylo jednak jeszcze przed przystąpienie polski do UE (czyli więcej niż pół roku temu - mój błąd). Po 1 maja trochę sie na tej stronie zmieniło i strony takiej wiadomości już nie znalazłem. Za to w dokumencie http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/..._poprawkami.pdf, w artykule 27 (strona 10) można przeczytać, że z ceł zwolnione są przesyłki o małej wartości, czyli do 22 Euro. Wynika z tego, że prawo wspólnotowe jest bardziej restrykcyjne niż nasze polskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oclenie lub nie zależy od decyzji celnika, kilka przesyłek do mnie z USA przeszło bez cła, ale potencjalna możliwość oclenia zawsze istniała.

Aktualnie można się spodziewać stosowania poniższych, lub podobnych zasad:

 

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1789/2003

 

z dnia 11 września 2003 r.

 

zmieniające ..................

D. Ryczałtowa stawka celna

 

1. Cło naliczane jest w oparciu o ryczałtową stawkę w wysokości 3,5% ad valorem w odniesieniu do towarów:

- umieszczanych w przesyłkach wysyłanych przez osoby prywatne innym osobom prywatnym,

lub -

umieszczanych w bagażu podróżnych,

pod warunkiem, że taki przywóz pozbawiony jest charakteru handlowego.

Ryczałtową stawkę celną w wysokości 3,5% stosuje się, pod warunkiem, że wartość towarów podlegających opłatom celnym przywozowym nie przekracza 350 EUR na przesyłkę lub podróżnego.

Ryczałtowe naliczanie opłat nie ma zastosowania do towarów objętych działem 24, które są zawarte w bagażu podróżnych w ilościach przekraczających ilości ustanowione w art. 31 lub 46 rozporządzenia Rady (EWG) nr 918/83, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 355/94.

2. Przywóz uznawany jest za pozbawiony charakteru handlowego jeżeli:

a) w przypadku towarów umieszczanych w przesyłkach wysyłanych przez osoby prywatne innym osobom prywatnym, takie przesyłki:

- mają charakter okazjonalny,

- zawierają towary przeznaczone wyłącznie na użytek własny odbiorcy lub jego rodziny, które ze względu na swój charakter lub ilość nie wykazują żadnego przeznaczenia handlowego,

- są wysyłane przez nadawcę do odbiorcy bez jakiegokolwiek rodzaju opłat;

B) w przypadku towarów umieszczanych w bagażu podróżnych:

- mają charakter okazjonalny,

oraz

- składają się wyłącznie z towarów przeznaczonych na użytek własny podróżnych lub ich rodzin, lub z towarów przeznaczonych na prezenty; rodzaj i ilość takich towarów nie może wskazywać na ich przywóz w celach handlowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oclenie lub nie zależy od decyzji celnika, kilka przesyłek do mnie z USA przeszło bez cła, ale potencjalna możliwość oclenia zawsze istniała.

Aktualnie można się spodziewać stosowania poniższych, lub podobnych zasad:

(...)

2.  Przywóz uznawany jest za pozbawiony charakteru handlowego jeżeli:

a)  w przypadku towarów umieszczanych w przesyłkach wysyłanych przez osoby prywatne innym osobom prywatnym, takie przesyłki:

-  mają charakter okazjonalny,

-  zawierają towary przeznaczone wyłącznie na użytek własny odbiorcy lub jego rodziny, które ze względu na swój charakter lub ilość nie wykazują żadnego przeznaczenia handlowego,

-  są wysyłane przez nadawcę do odbiorcy bez jakiegokolwiek rodzaju opłat;

Czyli - mam znajomego w USA, kupił dla mnie jakiś sprzęcik NIEKOMPLETNY, np. sam montaż. Wysyła do mnie pocztą bez żadnego pobrania (czyli wcześniej dałem mu pieniądze albo jakoś się rozliczymy później) i.... OD DECYZJI CELNIKA BĘDZIE ZALEŻAŁO CZY UZNA PRZESYŁKĘ ZA OKAZJONALNĄ i PRZEZNACZONĄ NA WŁASNY UŻYTEK.

Ciekawe czy wtedy 3.5% przysoli, w każdym razie lepiej by nadawca wartość podał powiedzmy - 100 $.

Największe ryzyko kryje się w podstawie do tego clenia, co uznają za wartość.

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to 3.5% będzie naliczane wtedy, gdy łatwo będzie określić wartość przesyłki - niektóre firmy w USA wysyłają dokumenty sprzedaży z przesyłką, a nie w przesyłce.

Czy celnik odprawiający setki przesyłek będzie chciał otwierać paczkę i dochodzić wartości szpeja nazwanego przez nadawcę n.p. astroware with no commercial value?

 

Jest inna ciekawa sprawa - od 1.1.2005 zacznie obowiązywać rozporządzenie, którego fragment cytowałem w poprzednim poście, a tam dla sprzętu astro (9005 80 00) jest stawka celna 4,2 % , to byłoby b. interesujące.

 

Pozdrawiam

Zdzisław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie.. powoli. Bo nie nadążam. :roll: Powiedzcie mi czy istnieje możliwość oclenia przesyłka kupionej w astrosklepie w Niemczech(chodzi mi dokładniej o Synte)? Czy to chodzi tylko o towary z "zewnątrz" UE? Przecież jesteśmy we wspólnocie i nie powinno być takich wybryków. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o przesyłki spoza UE. Amazon musi mieć jakiś skład celny w Niemczech i daltego jak zamawiasz w Amazonie w USA to oni wysyłają to ze składu celnego w Europie i stąd to zamieszanie. Jak zamawiasz w europejskim sklepie to możesz spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz w sklepie, to sprzedawca na rachunku wyszczególnia zawarty w cenie podatek Umsatzsteuer 16% ( lub czasami MwSt.), więc polski VAT nie zostanie na granicy doliczony do wartości celnej towaru, z cłem to inna sprawa - niemiecka deklaracja celna zawiera pozycję "kraj pochodzenia" i jeśli sprzedający wypełni n.p. China, to celnik może naliczyć cło, ale może również puścić bez cła.

 

Pozdrawiam

Zdzisław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.