Skocz do zawartości

Jak założyć Barlowa i kamerkę?


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze miałem wątpliwości jak głęboko trzeba Barlowa wsadzić w teleskop, bo ta 2" rurka na Barlowie jest dość długa.
Do końca, czy tylko trzeba ustawić aby była w zakresie ustawiania ostrości?

 

Od pół roku mam kamerkę Risingtech i jeszcze nie udało mi się pasów na Jowiszu nią zobaczyć a wszystkie suwaki w programie próbowałem. Wygląda na za jasny ale to może i być przez złą ostrość

 

Wczoraj wydumałem, że ostrość pomiędzy teleskopem i Barlowem ustawia się fokuserem, czyli za Barlowem ostrość jest tylko w jednym punkcie. Wychodzi na to że kamerkę też trzeba w odpowiednim miejscu ustawić. Nigdy tego nie robiłem. Zawsze wsadzałem kamerkę nie za głęboko, żeby błękitnej obudowy nie porysować i ostrość fokuserem ustawiałem.
Może dlatego nie udało mi się jeszcze pasów Jowisza nią zobaczyć.

Jak używam DSLR to do końca ją wkładam i jest dobrze.

Jak to się powinno robić?

DSC_0287.JPG

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od głębokości wsunięcia kamerki w Barlowa zależy krotność Barlowa. Im dalej tym krotność większa. Natomiast cały układ kamerka plus Barlow musi być tak umieszczona w wyciągu, aby dało się wyostrzyć. Ot i cała tajemnica. Jeśli Jowisz jest za jasny to zmniejsz czas ekspozycji albo wzmocnienie ( gain). Jakim softem rejestrujesz obraz z kamerki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Risingsky, który był z kamerką. Ponoć to to samo co Toupcam, bo słyszałem że chińczycy zaczęli kopiować chińczyków.

Sharpcap też próbowałem.  Mam teleskop f5 i pożyczony f7,5.  Dokupiłem 2XBarlowa żeby przyciemnić Jowisz, ale nic nie dało.

Bawienie się suwakami Gain, Exposure time, wciąganie histogramu, kontrast, jasność - nie daje mi zobaczyć pasów na Jowiszu.

Natomiast Canon 600D potrafi, odkąd znalazłem ustawienia ISO dla filmów video.

Dlatego podejrzewam że może kamerka na złą głębokość jest wsunięta.

 

 

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Touptek, ten sam produkt jest sprzedawany jako Bresser czy RisingTech, a z niewielką przeróbką też Altair. Nie mam problemów z barlowem (x3), w tym że używam barlow pod 1.25", a tam jednoznacznie się umieszcza kamerkę w barlowie i potem całość w okularze. Na Jowiszu ostrość sprawdź na księżycach przy dłuższej ekspozycji.

W oprogramowaniu pamiętaj, żeby czas ekspozycji ustawić klawiszami strzałki lewo prawo, bo suwaki mają znaczne skoki i możesz nie trafić między ciemnym a prześwietlonym. Sprawdza się zarówno w oprogramowaniu kamerki (Toupsky) jak np w SharpCapie. Teoretycznie regulacja czasu masz do 1 mikrosekundy więc pełen komfort. Pokaż efekt tego "nieostrego" Jowisza, jakiegoś stacka po avikowaniu. Atmosferę Jowisza czasem dopiero dobrze zaczyna być widoczna po obróbce Registaxem

 

1 minutę temu, 21szpak napisał:

www.firecapture.de/

 

Z moich testów Firecapture kiepsko wspiera te kamerki, u mnie widzi jako jakiegoś Altaira z tym samym sensorem ale obraz jest mono

Edytowane przez Kunzite
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kunzite napisał:

W oprogramowaniu pamiętaj, żeby czas ekspozycji ustawić klawiszami strzałki lewo prawo

Dzięki. Nie zauważyłem tam klawiszy :-)  Ale też mi się wydawało, że suwak trochę przesadnie ustawia. Spróbuję.

To nie to że mój Jowisz jest nieostry. To jest biała plama, której nie mogę przyciemnić/ustawić na tyle żeby pasy na Jowiszu było widać, więc nie mam zdjęć.

Może i coś czasami widać, ale Jowisz jest już bardzo ciemny i szary.

Gain to jest to samo co ISO na kamerce? Czy jest tam jakieś ISO ustawinie, którego nie zauważyłem?

 

Ale obecnie o powieszeniu newtona 150/750 na moim EQ3-2 to mogę zapomieć.

Na pożyczonym Edku też ślimak się zacina i muszę odłączyć elektronikę od krokowców, poruszać ślimakiem i znowu włączyć elektronikę.

Jeszcze nie rozbierałem osi RA. Chyba czas to zrobić, bo może jakieś wiórki tam są.

 

 

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób ustawiasz ostrość? Nic o tym nie piszesz, a przecież to podstawa...

Uparłeś się na pasy na Jowiszu. Jednak najpierw spróbuj ustawić ostrość na gwiazdy,

a potem dopiero próbuj dobrać długość ekspozycji właściwą dla Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na co innego mam się uprzeć na Jowiszu :-)

Jowisz jest bardzo jasny, więc zakładam maskę Bathinova i ustawiam ostrość na Jowiszu.  Potem ustawieniami softu eksperymentuję.

Widzę też po księżycach Jowisza że się zmniejszają i zaczynają błyszczeć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Miałem to samo z kamerką Bressera.

Używam SharpCapa, na automacie jedna wielka "latarnia".

Przesuwanie suwakiem ekspozycji, gainem, kontrastem, brightnessem itp. powodowało tylko to że ta rozżarzona kula robiła się bardziej okrągła (krawędzie się wyostrzały) ale jasność nie spadała.

Odkryłęm że po odpalneiu kamerki musisz wejść z zakładkę:

- OPCJE

- VIDEO CAPTURE FILTER

- REGULACJA KAMERY.

Tam odhaczasz ptaszka "Auto" przy funkcji "Naświetlenie" i ręcznie szukasz ustawień aby Jowisz się już nie żarzył, ale zrobił się wrzęcz ciemnawy.

Następnie przeskakujesz do zakładki obok "Video Proc Amp" i tam suwakami zgrubnie ustawiasz te gainy, kontrasty itp.

Wychodzisz z  tego i już w oknie ustawień z prawej przy widoku ustawiasz jak odpowiednią eskpozycję i znowu brightnessy, sharpnessy itp tylko bardziej precyzyjnie.

Powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma u mnie ani klawiszy koło suwaków ani " Auto naświetlania".  Są jakieś filtry ale dostępne jak się jakieś już zrobione zdjęcie otworzy.

Jak to ta sama kamera jak te inne, to może tych innych soft spróbować zainstalować...?

W Sharpcap w Video Capture Filter są tylko 3 ustawienia. Exposure time, Gain i Black level.

 

Ale rzeczywicie te 3 ustawienia są jakby 2 razy. Raz w opcjach i jak się nimi rusza, to nie ma to wpływu na te same suwaki, które są do regulacji na pierwszej stronie Sharpcap. Trzeba spróbować przy najbliższej okazji.

 

 

Risingsky1.JPG.46c61a6e92155b8b985d288a5c281aec.JPG

 

 

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to samo co u mnie Tuopsky. Z tymi suwakami i strzałkami to jeśli masz klikniętego suwaka "exposure time" (tak jak na tym zdjęciu) to wystarczy dać z klawiatury (laptopa) strzałkę w lewo lub w prawo i zwiększasz / zmniejszasz wartości. Jak klikniesz myszką na ten suwak to powinno Ci wyskoczyć okienko, gdzie wartość czasu naświetlania możesz podać ręcznie.Tym programem RisingSky też bez problemu powinieneś być w stanie avikować lub też robić pojedyncze klatki bez problemu..

 

U mnie nie ma takiej opcji jak wspomina wampum, żeby gdzieś jeszcze był tryb auto włączony. Wszystkie przecisku auto są w SharpCapie a w kamerkowym oprogramowaniu masz w postaci "auto exposure"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Zrobiłem print screeny z tego co napisałem o ustawieniach SharpCapa z włączoną przednią kamerką z laptopa

Więc tak:

1. Okno ustawień kamery w "opcjach" - naświetlanie na maxa.

2. To samo tylko z zaznaczonym trybem "automatycznie"

3. Wersja z minimalnym naświetlaniem.

4. Widok z zakładki w opcjach obok "regulacji kamerty" czyli "Wideo Proc Amp"

5. Widok główny Sharp Capa z prawej strony ustawienia kamery, jakości obrazu, typu plików itp. Do regulacji w teakcie nagrywania plików.

 

I na koniec...beznadziejny system pisania postów i dodawania zdjęć, w ogólne nieintuicyjny. Jak dodać zdjęcia pomiędzy wierszami i dlaczego zdjęcia nie dodają się jeden pod drugim podczas pisania tylko nachodzą się od góry.

To co wypunktowałem jest odwrotnie ze zdjęciami, czyli trzeba patrzeć na ostatnie zdjęcie dla punktu pierwszego.

Sharp_panel.JPG.d810cdfeba35621b22eb1ef916026cb8.JPGSharp_panel.JPG.d810cdfeba35621b22eb1ef916026cb8.JPG

Sharp_amp.thumb.JPG.a9a2b71c486aace5d5166a92548f6087.JPG

Sharp_2.thumb.JPG.acbe5043fa59800d97f5f719849a1bd1.JPG

Sharp_auto.thumb.JPG.ab871dae239655809f534f8155b5bbdf.JPG

Sharp_1.thumb.JPG.593a4bb1b93e6814e9ba5cd00a3f4946.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wampum - próbowałem oba programy. To zdjęcie żeby pokazać, że nie ma klawiszy koło suwakóww programe RisingSky. W Sharpcap też nie mam klawiszy koło suwaków. Może w wersji Pro są.

Ale tą cześć z suwakami mogę rozciągnąć w prawą stronę i prawie cały ekran zajmie, wtedy suwaki mają "większą przekładnię".

W SharpCap mam podobne ustawienia o których piszesz. Wczoraj trochę próbowałem ale wilgoć w powietrzu jest taka, że tylko przyćmiony Jowisz na niebie widać.

Więc nie wiem czy to dzięki warstwie chmur, czy  ustawieniom kamerki pasy na Jowiszu zaczęły być trochę widoczne.

 

Dzięki kunzite. Nie pomyślałem o strzałkach na klawiaturze.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia.

Widzę że różne wersje Sharpcap różnie pokazują. Ta którą sprawdzałem, po naciśnięciu Opcje/ Video Capture Filter wyskakiwało mi to okienko z lewej strony, z suwakami ExposureTime,  Gain i Black Level. Ruszanie nimi nie miało wpływu na suwaki z prawej strony, ale zmieniało ich zakres regulacji.  

Na innej wersji SharpCap'a pokazuje to samo co u Ciebie.

 

Mój transformer znowu złożony i gotowy do kolejnych prób.

 

 

 

Sharpcap video capture filter.JPG

DSC_0307.JPG

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności jaka jest kamera i na jakich sterownikach to będą różne opcje. Ja co innego mam na kamerze laptopa, co innego na przerobionej z kamerki internetowej na planetarną, a co innego dla GPCMOS. W samym SharpCapie mogę moją kamerkę wywołać jako ToupcamAstro, ASCOM Toupcam Driver oraz AltairGP290C. I tu ważna rzecz w SharpCapie: dla każdej kamerki i dla każdych sterowników będziesz miał inny zestaw suwaków, opcji itd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.