Skocz do zawartości

Platforma paralaktyczna - przewijanie


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłem używaną platformę (taką jak na zdjęciu), ale nie wiem czy ma ona jakieś przewijanie, to znaczy jak dojdzie do ogranicznika chciałbym ją cofnąć. Z tego co zdążyłem wyczaić to ma 9 trybów:

1-5 przewijanie zgodnie z ruchem gwiazd (coraz szybsze)

6 - ruch zgodnie z ruchem gwiazd, ale nie wiem jak szybko

7 - ruch zgodnie z ruchem gwiazd  - prędkość gwiazdowa

8 - ruch zgodnie z ruchem gwiazd, ale nie wiem jak szybko

9 - nic się nie dzieje

 

Czy jest jakieś przewijanie w kierunku odwrotnym do ruchu gwiazd?

platforma_par.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem dział temat powinien być w obserwacjach.

 

OK, przewijałem ręcznie.

 

1/ Natrafiłem natomiast na inny "problem", otóż wydaje mi się że obiekty w okularze przemieszczają się, w kierunku odwrotnym niż gdy wyłączę napęd, tak jakby platforma działała za szybko. Z GSO 10 i okularem Hyperion 13mm (pow x96, pole 0,7 st.), czas jaki obiekt potrzebuje do powędrowania od środka pola widzenia do brzegu to około 8 minut, czy to normalne? Liczyłem na to że obiekt utrzyma się dłużej w środku pola widzenia, czy może wymagam zbyt dużo od platformy?

 

2/ Nie wiem czasem czy platforma nie była robiona na 50 st. N, a używam jej na 51,7 st., czy to może mieć wpływ?

 

3/ Platformę można zasilać prądem 6-18V, podłączyłem aku żelowy 6V, czy wartość napięcia może mieć wpływ na prędkość napędu?

 

JaLe... tak w ogóle to chyba twoja stara platforma (taka z czerwonym kołem pod taurusa), odkupiłem od kolegi z forum.

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, cwic napisał:

Pomyliłem dział temat powinien być w obserwacjach.

 

OK, przewijałem ręcznie.

 

1/ Natrafiłem natomiast na inny "problem", otóż wydaje mi się że obiekty w okularze przemieszczają się, w kierunku odwrotnym niż gdy wyłączę napęd, tak jakby platforma działała za szybko. Z GSO 10 i okularem Hyperion 13mm (pow x96, pole 0,7 st.), czas jaki obiekt potrzebuje do powędrowania od środka pola widzenia do brzegu to około 8 minut, czy to normalne? Liczyłem na to że obiekt utrzyma się dłużej w środku pola widzenia, czy może wymagam zbyt dużo od platformy?

 

2/ Nie wiem czasem czy platforma nie była robiona na 50 st. N, a używam jej na 51,7 st., czy to może mieć wpływ?

 

3/ Platformę można zasilać prądem 6-18V, podłączyłem aku żelowy 6V, czy wartość napięcia może mieć wpływ na prędkość napędu?

 

JaLe... tak w ogóle to chyba twoja stara platforma (taka z czerwonym kołem pod taurusa), odkupiłem od kolegi z forum.

 

Taka różnica w szer geogr. nie powinna mieć tak dużego wpływu. Może nie ustawiasz ją na biegun?  Ja robiłem aviki przez Columbusa 16", chociaż tez mi delikatnie obiekt uciekał, ale to przecież nie ta ogniskowa i pole w kamerce tez było znacznie mniejsze.

ps.  Jeszcze raz ktoś pomyli mojego Columbusa z Taurusem to  nie wytrzymam ;) 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea Culpa... mea culpa.

 

A twoja stara platforma (ta którą prawdopodobnie ja teraz mam) rzeczywiście była robiona na 50 st? Czy to był standard pod 51st. N?

Ustawiałem na biegun na początku i wydawało mi się że jest całkiem nieźle, ale później przy niej tyle "grzebałem" że istnieje duże prawdopodobieństwo że wszystko skopałem.

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, cwic napisał:

Mea Culpa... mea culpa.

 

A twoja stara platforma (ta którą prawdopodobnie ja teraz mam) rzeczywiście była robiona na 50 st? Czy to był standard pod 51st. N?

Ustawiałem na biegun na początku i wydawało mi się że jest całkiem nieźle, ale później przy niej tyle "grzebałem" że istnieje duże prawdopodobieństwo że wszystko skopałem.

 

 

Nie pamiętam na jaką szer. była robiona. Ja ją używałem na 49.9   Co do  resetu ustawień to pytaj twórcę czyli Leszka Jędrzejewskiego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że platforma w takiej wersji jaką sam posiadałem. Zacytuję jedną z wiadomości od twórcy platformy, jaką otrzymałem po zakupie. Może będzie Ci przydatna.
 

"Cześć!
Dziękuję za informacje. Na prowadzenie mają wpływ dwa elementy:
ustawienie  
i prędkość pracy. Im lepiej zorientujesz platformę lym lepsze będzie  
prowadzenie przy prawidłowej prędkości pracy.
Jak ustawiać platformę pokazałem w linku:
http://lx-net.pl/platf/platf13.htm
Wstępne pochylenie dolnej części platformy możesz wybrać również w  
zależności od szerokości geograficznej na jakiej obserwujesz. Platforma 

policzona jest na szerokośc nominalną 51 stopni. Dla tej szerokości
dolna  
część platformy powinna być pozioma w obu kierunkach. Dla innych  
szerokości poziom trzeba zachować dla kierunku E-W czyli kładąc
poziomnicę  
wzdłuż szerczej części podstawy (między nogami północnymi). Dla
każdej  
odchyłki o 1 stopień trzeba zmienić wysokość nogi południowej o ok.
9mm i  
jeśli szerokość geograficzna jest większa niż 51 stopni wtedy należy 

opóścić nogę południową o 9mm a jeśli mniejsza to trzeba ją
podnieść o  
9mm. Dla różnicy 2 stopni od szerokości nominalnej 51 stopni różnica  
wynosi oczywiście 18mm w górę lub w dół itd. Zasada ta został opisana
w  
linku:
http://lx-net.pl/eqn/setup.html
Drugim elementem jest prędkość i powinieneś dostosować ją do swoich  
warunków (np. waga teleskopu). Jak to zrobić opisałem w linku:
http://lx-net.pl/pla/pla1reg.html
To ustawienie wystarczy zrobić raz więc czas jaki poświęcisz na
wykonanie  
tej procedury się opłaci. Na początek ustal czy platforma działa
szybciej  
czy wolniej od nieba (pamiętaj, że w okularze ruch jest odwrócony).
Jeśli  
platforma działa szybciej to trzeba ją spowolnić ustawiając większą  
sekwencję sterującą i odwrotnie, jak platforma się opóźnia to należy
 
ustawić mniejszą sekwencję starującą. Regulację możesz
przeprowadzić także  
obserwując słońce. Zmianę możesz robić "na oko" dobierając
zmiany  
początkowo np. o 1000 jednostek a następnie zmiejszając zmiany do 500
czy  
200.
Jeśli potrzebna Ci pomoc w wytłumaczeniu czegoś to nie miej oporów i  
zapytaj, na pewno uda mi się Ci wszystko wytłumaczyć.
Pozdrawiam
L.J."
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX... tylko jak wprowadzać korekty prędkości?

"Puszka" sterująca ma tylko 4 przyciski (jak na zdjęciu) i z tego co rozumiem 2 środkowe to zmiana trybu i zatwierdzenie, a dwa pozostałe są do guidingu którego nie posiadam...

 

Update... ok już widzę jak to zrobić i wydaję mi się że mogłem przez przypadek zmienić wartości w trybie 9.

Pomoże ktoś  z obliczeniami ?

W ciągu 8 minut (460 sekund) obiekt dryfuje mi szybciej niż niebo o pół pola widzenia.

Całe pole widzenia to 0,71st przy zestawie 0.46 arc/secs.

Przesunięcie zatem to 0.355 stopnia w ciągu 460 sekund.

 

 

platforma error.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiałem metodą prób i błędów. Stawiałem na niej GSO10". Gdy prędkość miałem zoptymalizowaną dla środka przebiegu, to działało perfekcyjnie ok 20 min w środkowym przedziale. W początkowym gdy napęd miał "z górki" prędkość była minimalnie większa, a w końcowym gdy "pod górkę"  mniejsza. Mi nie udało się zmusić platformy by trzymała parametry napędu przez cały cykl. 
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje dojść do tego jak zmierzyć odchylenie od aktualnej sekwencji ( wg stony: http://lx-net.pl/pla/pla1reg.html)  ale niestety nie do końca jasne jest to dla mnie, jeśli ktoś ma chwilę na sprawdzenie to byłbym wdzięczny.

 

Przyjmijmy że:

1/ obecnie moja sekwencja na EQ trackerze to  0 100 000

2/ obiekt w moim okularze, przy wyłączonej platformie, całą pole (po szerokości) przechodzi w 3 minuty, czyli 180 sek.

3/ po ustawieniu obiektu na środku i włączeniu platformy obiekt dryfuje (szybciej niż gwiazdy) i po 8 minutach (480 sek.) wyprzedza pole widzenia (wychodzi poza pole).

 

I teraz pytanie, czy przy ustalaniu współczynnika k, muszę czas wyjścia obiektu poza pole przy włączonej platformie przemnożyć x2, bo badałem przecież przejście obiektu na wyłączonej platformie przez całe pole a nie pół.

 

Ustawiają obiekt na środku (przy paltformie ON) badam przecież przejście przez połowę "odległości" niż w przypadku badania przejścia gwiazd przy platfomie OFF.

 

Obliczenia wersja 1/ Bez mnożenia razy 2.

OFF: 15.041 x 180 = 2707

ON: 15,041 x 480 = 7220

k = 7220/2707 = 2,66

sekwencja = 2,66 * 100 000 = 0 266 000

 

Obliczenia wersja 2/ Z mnożeniem x2

OFF: 15.041 x 180 = 2 707

ON: 15,041 x 2x 480 = 14 440

k = 14 440/2707 = 5,33

sekwencja = 5,33 * 100 000 = 0 533 000

 

Czy może trzeba to liczyć jeszcze inaczej?

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Update, chyba załapałem.

 

Obliczenia wersja 3/

W ciągu 8 minut czyli 480 sek. niebo przebyło drogę 480 x 15,041 = 7220, do tego platforma ze wzgędu an to że działa szybciej dołożyła połowę całego pola widzenia czyli 2707/2+7220= 8573.

 

W tym wypadku k = 8573/7220= 1,19

czyli sekwencja 1,19 x 0 100 000 = 0 119 000

 

 

Zgadza się?

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.