Skocz do zawartości

Skromne wymagania


Arturo

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zasięgnąć waszych opinii co do wyboru sprzętu.

Oto dwa z nich; Teleskop "Orion" AstroView 120ST EQ

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=176

Teleskop "Orion" StarMax 127mm EQ

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=182

Oba są w podobnej cenie. Inne teleskopy nie wchodzą w grę.

Kryteria:

1.Sprzęt ma służyć do wizuala nie do foto.

2. Teren obserwacji to miasto, latem czasem sesje wyjazdowe w pobliskie okolice.

3. Chcę oglądać obiekty DS - jest ich sporo, jednak zależy mi żeby choć czasem nasycić się widokami planet. Mam na myśli np: przerwę cassiniego czy WPC Jowisza tyle mi wystarczy.

4. Mobilność

Jakie są wasze zdania? Który z tych dwóch telepów lepiej spełni moje wymagania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to ??? :http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=340&lang=pl&PHPSESSID=79234f2969dc3145ceb774dd3027b769

Dziwne....

Do DS proponujesz refraktor ED :( Przecież to sprzęt planetarny!

Jeśli chodzi bardziej o DS niż planety to jasne że Maksutow a nie refraktory! Pole widzenia, pole widzenia i jeszcze raz - pole widzenia! Tak niewielkie wymagania planetarne, jakie podano, spełniłby każdy Newton od 120 mm a o ile byłby tańszy od wysokojakościowych refraktorów!

 

Arturo!

Skromne masz wymagania (tak piszesz) a dość drogi sprzęt rozważasz. W dodatku sporą część kosztów stanowią montaże istotne ze względu na możliwości fotograficzne. Właściwie wszystkie trzy proponowane teleskopy mają dobre cechy planetarne, do obiektów odległych byłoby lepiej chyba Newtona o większej światłosile wybrać!

Nie zapomnij o wyposażeniu w okulary! Jeśli obserwacje mają być nieuciążliwe a potencjał "rury" wykorzystany, to okularki troszkę kasy pochłoną. W dodatku inne do planet a inne do DS. Tyle, że jeśli te planetki marginalne - to można sobie podarwoać okulary lantanowe i raczej szerokokątne okularki dobierać pod DS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wczesniejsze posty. W/g mnie masz duze oczekiwania / które jeszcze wzosną / . Nie nasycisz się widokiem planet teleskopem z 600 mm ogniskową .

NIe nasycisz się widokiem DS obiektywem 120 mm . Jak masz jasne niebo to większym też nie . Ja bym kupil Newtonea np. Synta 200/1200 . Jest na montażu Dobsona , mało mobilna , ale w obserwacjach nieba da znacznie lepsze obrazy szczegolnie DS. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, z tych dwu teleskopów, o których mówisz, do DS bardziej nadaje się AstroView. Jako światłosilny refraktor z wyciągiem 2" pozwoli Ci na uzyskanie dużego pola widzenia. Od biedy nada się też do planet, chociaż tutaj ilość szczegółow będzie limitowana przez aberrację chromatyczną. Maksutow ukaże ładne, bardzo ostre obrazy planet do powiększeń rzędu 200x, ale do DS się nie nadaje ze wględu na małe pole widzenia (chyba że ograniczysz się do mniejszych DS-ów o dużej jasności powierzchniowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie napisałem że posiadam refraktorek 80/500 i zoom okular lantanowy + RKE 32mm więc coś tam mam- przepraszam. Chcę przesiąść się na coś większego ( powierzchnia zbierająca) i zarazem mobilnego ( ze względu na miejsce czytaj brak miejsca) więc sam wytypowałem te dwa sprzęty. Innych nie chcę. Mak albo krótki refraktor. Niestety nie miałem możliwości nigdy patrzeć przez maka więc nic nie mogę powiedzieć (brak doświadczenia w tym względzie) stąd moja prośba o wolne głosy. Owszem czytam różne posty i to sporo ale im więcej czytam tym więcej mam pytań a dookoła nie są ludzie , którzy uważają ,że ciepłe kapcie ,DVD i lornetka 10x50 wystarczą.

A teraz konretniej . Jakie obiekty DS w MAKu można zobaczyć? np:?

Czy w Makach można stosować okulary 2 calowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym do wyboru tylko te dwa sprzęty, to bez zastanawiania wybrałbym Astroview. Po pierwsze, soczewka 120 mm zbiera o więcej światła więcej niż lustro o tej samej średnicy. Po drugie refraktor ten jest bardziej światłosilny niż Mak. Po trzecie ma dwucalowy wyciąg. No i po ostatnie soczewka jest mniej wrażliwa na miejskie, zaświetlone niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym do wyboru tylko te dwa sprzęty, to bez zastanawiania wybrałbym Astroview. Po pierwsze, soczewka 120 mm zbiera o więcej światła więcej niż lustro o tej samej średnicy. Po drugie refraktor ten jest bardziej światłosilny niż Mak. Po trzecie ma dwucalowy wyciąg. No i po ostatnie soczewka jest mniej wrażliwa na miejskie, zaświetlone niebo.

Rzeczywiście, z tych dwu - AstroView, przy czym w moim przekonaniu decydue ŚWIATŁOSIŁA. Z pozostałymi argumentami nie zgadzam się.

Soczewka więcej zbiera i więcej pochlania. Aberracja chromatyczna wylezie. itd.

Ale to wszystko nieważne wobec różnicy w jasności, wynikającej z olbrzymiej różnicy ogniskowych! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 80/500 to znacznie lepiej w 120/600 jasnych planet nie zobaczysz. DS-y bedą lepsze .Im większej srednicy obiektyw tym lepiej . Może 150 mm refraktor - niestety troche waży chyba 9 kg .Wtedy będzie znaczna różnica w planetach i DS-ach . We wcześniejszych postach ktoś opisywał przeróbkę MAC-a do 2" wyciągu . Pojwiło się duże winetowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, z tych dwu - AstroView, przy czym w moim przekonaniu decydue ŚWIATŁOSIŁA. Z pozostałymi argumentami nie zgadzam się.

:roll: To znaczy, że twierdzisz, że dwucalowy wyciąg nie jest dużą zaletą? I że nie soczewka nie wyciąga lepiej szczegółów pod jasnym niebem?

 

Soczewka więcej zbiera i więcej pochlania. Aberracja chromatyczna wylezie. itd.

Ale przecież mówimy tutaj o DS'ach, czyli obiektach o małej jasności powierzchownej, na których abberacja będzie mała lub praktycznie żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie sformułowanie "120 mm to socjalne minimum " :lol:

Jeśli chodzi o refraktory to na polskich stronach internetowch większych nie znalazłem więc socjal mi odpowiada zwłaszcza, że mam 80mm (nędza do DS?) a ja myślałem że coś mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo w tym maku mozna stosować okulary 2"

 

tylko albo przaz złączkę dodatkową na wprost.

 

Albo z kątówką ale trzeba stworzyć lobby nacisku :wink: na astrokrak żeby taką kątówkę dorobił. minimalne powiększenia w okolicy 40x

 

pole widzenia teleskopu ok 1,5° (1,3 napewno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie DSy :lol:

 

obserawacja DSów z miejskiego gdańskiego balkonu niema wogóle sensu w okularze mam jasno jak w pochmurny dzień :wink: Widze środek M42 troche poza te 3 gwiazdki w bok od trapezu. ale to jest nad miastem centralnie.

 

M31 przy długa na 0,25° przy 50x (czyli tak 1/4pola widzenia)

 

ale diafragme zawsze widze i wkoło szaro czyli warunki są złe za jasno

 

za miastem mak jeszcze niebył....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest już coś skoro 2 cale okularki można stosować do Maka szkoda że poza miastem nie testowałeś. Dobrze zrozumiałem M31 przy 50 x nie mieści się w poluwidzenia? (McArti)

Adam czy patrzyłeś na saturna przy 133x z przesłoną ciekawi mnie czy przerwę cassiniego widziałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.