Skocz do zawartości

Tilt adapter


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę w końcu kupić adapter do tilta i o ile wersję z TSa widziałem, to tą z ZWO pierwszy raz widzę

TS - https://www.astroshop.pl/kolnierz-uchylny/ts-optics-kolimator-kolnierz-uchylny-t2/p,48984

ZWO - https://www.astroshop.pl/kolnierz-uchylny/zwo-kolnierz-uchylny-t2/p,51863

 

W ZWO wygląda fajnie wygląda to, że śruby regulujące można mieć zarówno od strony aparatu, jak i teleskopu, więc nie trzeba niczego demontować przy ustawianiu. Poza tym śruby z dużymi łbami chyba będą łatwiejsze w użyciu. Czy ktoś go używa lub używał może napisać, czy nie ma z nim jakichś problemów typu luzujący pierścień, odkręcające się śruby itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby tutaj nie powinny w niczym przeszkadzać. I tak między teleskopem i złączką od Canona mam jeszcze coś takiego: https://www.astroshop.pl/adaptery-push-on/omegon-adapter-2-na-t2/p,4573, przy czym ten adapter nie wkładam do wyciągu, tylko wkręcam, wykorzystując w nim gwint filtrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, używam, szału nie ma. Śruby po dokręceniu trzymają, ale trudno je obsługiwać, bo jak dokręcisz kamerę to nie ma dojścia, więc jakieś narzędzie jest i tak potrzebne.

Lepsze chyba byłoby rozwiązanie, które miało QHY, ale teraz pozostaje już tylko samoróbka.

 

qhy center tilt adjust ring.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz zmianę orientacji kadru? 

Jeżeli nie planujesz to ustawiasz raz i wszystko ok, ale po lekkiej rotacji matrycy wszystko się przestawi.

Z tego co rozumiem tilt ma być bezpośrednio przed ostatnim elementem toru optycznego, czyli rejestratorem (aparat lub canon - nie pamiętam co masz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, że z jednej, to dosyć logiczne, ale nie koniecznie od strony kamery.

Co do rotatora, to zazwyczaj i tak mam go w jednej pozycji, więc raczej nie będzie przeszkadzał. Ewentualnie będę kombinował, jak to rozwiązać. I tak, tilt zaraz za przejściówką EOS-T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako że nie otrzymałem oczekiwanej odpowiedzi postanowiłem przekonać się, czy adapter zda egzamin. Na zlocie mam nadzieję, że będzie pogoda i uda się pobawić z tiltem.

Z samym montażem nie ma najmniejszego problemu, żadnych dodatkowych przejściówek nie trzeba kupować. Co prawda sporo lżej pewnie by się kręciło kluczem imbusowym, niż tymi małymi śrubkami, jednak w nocy łatwiej je będzie wymacać.

IMG_20180904_132909574.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.