Skocz do zawartości

Pololu A4988 i mikrokroki


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Mam skrzyneczkę z Easy Driverem, na jeden krokowiec, którą podłączam do EQ3, jak chcę pokręcić tylko osią RA.

Easy driver ma fabrycznie ustawione mikrokroki na 1/8, więc wszystko ładnie chodzi.

Chciałbym go wymienić na A4988, tzn. już to zrobiłem, ale on jest fabrycznie na pełen krok ustawiony i krokowiec dość agresywnie się obraca.

Czytam, oglądam i nie mogę się domyślić co z tymi pinami MS1, MS2, i MS3 zrobić, żeby na 1/16 kroku to ustawić. 

Zewrzeć je, 5V do nich podciągnąć z Arduino, czy w kodzie coś ma być napisane?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągnięcie do zasilania (3.3/5V, zależy czego używasz na VDD) pinów MS1, MS2 i MS3 powoduje przejście na 1/16 kroku.

Jak to zrealizujesz to już kwestia drugorzędna. Możesz po prostu je podłączyć do zasilania, możesz też te piny podpiąć do wyjść cyfrowych Arduino i stamtąd sterować stanami.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Idę spróbować zewrzeć wszystkie i 5V z Arduino do nich podłączyć :-)

 

...pół godziny później... 5V było zajęte, to z ciekawości do 3,3V podłączyłem i teraz ładnie, delikatnie cyka :-)  Jeszcze raz dzięki.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale piszecie. Mój post z przed dwóch dni już na trzeciej stronie jest :-)

 

Postanowiłem mojego pająka zamienić na PCB. Prawie ręcznie wszystkie ścieżki rysowałem, bez żadnych Eaglów, więc może nie wygląda tak estetycznie.

Jak zadziała, to będzie dużo mniejszy od pierwszej wersji.  Zmieniłem Arduino Uno na Nano i Easy Drivera na A4899.

 

Tak patrzę na wizualizację tej płytki i się zastanawiam co z tą zbędną miedzią dookoła ścieżek zrobić.

Bardzo ona przeszkadza? Można tak zostawić?

 

Widziałem że na AstroEQ jest do minusa podłączona. Tylko jak zwykle, mam dwa napięcia i jakby co to nie wiem który minus tam podłączyć.

13,8V jest podłączone do VMOT i GND na A4899. Pomiędzy nie wstawiłem też kondensator elektrolityczny 100µF, jak na stronie pololu jest napisane.

13,8V idzie dalej na regulator napięcia, na którego wyjściu jest 9V i to jest podłączone do Vin i GND na Nano.

 

 

 

 

IMG_4884.jpg

Nema 14 tracker.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Adm2 said:

Widziałem że na AstroEQ jest do minusa podłączona. Tylko jak zwykle, mam dwa napięcia i jakby co to nie wiem który minus tam podłączyć.

Wszystkie "minusy" muszą być podłączone do masy (GND) [poza wyjściami A4988!]. Jeśli tego nie zrobisz to może powstać różnica potencjałów pomiędzy obwodami zasilanymi różnym napięciem. Efekt raczej będzie destrukcyjny dla któregoś elementu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Płytka była robiona tak, że w CADzie narysowałem nóżki wszystkich części w odpowiedniej odległości, części ustawiłem według uznania, wydrukowałem na kartce A4 i kolorowymi kredkami ścieżki rysowałem pomiędzy nóżkami :-)

Potem te ścieżki narysowałem w CADzie jako kreski, zrobiłem offset każdej kreski na boki, żeby ścieżka miała odpowiednią szerokość, poprzycinałem wystające linie itp.

Jak były gotowe, to zrobiłem offset wszystkich ścieżek, chyba 0,4mm i właśnie te "kanały" dookoła ścieżek trzeba usunąć. W moim przypadku będą frezowane.

Eksportowałem wszystkie linie i otwory jako DXF i otworzyłem je w programie do robienia Gkodu i pokazał mi jak to będzie wyglądało.

 

Wszystkie minusy, tzn. i ten z zasilania 13,8V i ten wychodzący z regulatora po stronie 9V mam podłączyć do masy? Czerwonymi strzałkami zaznaczyłem na dole mojego schematu.

 

 

IMG_4885.jpg

Schemat-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem taką plątaninę, która w końcu popaliła mi układ. Nie chciało się robić takiego ładnego PCB więc kupiłem coś takiego:

https://pl.aliexpress.com/item/5pcs-lot-Universal-Breadboard-Electronic-welding-tools-PCB-test-board-Fiberglass-board-6-8cm-Hole-spacing/32376639016.html

+ trochę złączy/zworek. Wydaje się niewiele gorszym rozwiązaniem, niż customowe PCB, i trochę bardziej wybacza błędy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2018 o 17:57, Behlur_Olderys napisał:

i trochę bardziej wybacza błędy

 

Właśnie myślałem o tym co napisałeś, jak po zlutowaniu silnik mi nie chciał się kręcić :-)

Przez dwie godziny szukałem błędu, przy okazji spaliłem innego drivera, bo go do odwrotnie wsadziłem za drugim razem. Okazało się, że pin 8 i 9 w kodzie, były zamienione miejscami na płytce.

 

Mój kolega mi taką płytkę z dziurkami kiedyś dał, ale nie wiedziałem jak się do tego zabrać. Też chyba kupę kabelków trzeba pod spodem płytki lutować.

Dowiedziałem się kiedyś, że jak ścieżki są w miarę proste, to można ich kształt nożem mocniej narysować, złapać czubkiem noża za kant miedzi i schodzi jak plaster.

Tak właśnie zrobiłem na obecnej płytce, gdzie były resztki miedzi gdzieś w środku, nie połączone z tym, co miało być masą dookoła ścieżek.

 

Nawet ładnie wyszło. Ale szybko zapaćkałem to cyną.

Muszę poszukać jakiegoś mniejszego sposobu obniżania 12V na 9V, bo psuje mi to koncept miniaturyzacji.

Ciekawe czy na Arduino mini by dało się to zrobić.

Ale jest o ponad połowę mniejsze niż pierwsza wersja.

 

IMG_4890.jpg

IMG_4891.jpg

IMG_4892.jpg

IMG_4895.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.