Skocz do zawartości
Szychor

William Optics ZS61 problem z "gwiazdami"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam astromaniaków, wkońcu przyszedł mi dublet zenithstar 61 wiec  jak tylko pojawila sie chwilowa dziura w chmurach wyskoczyłem porobić jakieś próbne strzały, i jest problem bo na jasnych gwiazdach pojawiają się dziwne "spajki". Dublet + dedykowany flattener był zapięty pod canona 800d  poprzez adapter M48/canon. ma ktoś jakieś pomysły skąd się biora takie artefakty?

Fotka to stack 8x3min Iso800.

pleja.jpg

spikes.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Śrubki we flattenerze czy w tubie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie w tubie - miałem go i pamiętam, że są tam w dużej ilości nagwintowane otwory na wylot w tubusie (w oryginale z ładnymi plastikowymi "śrubkozaślepkami", których po kilku właścicielach zwykle zaczyna ubywać), tak więc tuba przyjmuje śruby dowolnej długości  - po prostu luknij czy tam coś nie wystaje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nówka sprzęt . Żadnych śrub nie widać w tubusie ani wewnatrz flattenera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisz do WO - powinni podać instrukcję co popuścić, jak nie ma śróbek to "pinched optics"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za naprowadzenie . Odkręciłem ta rozsuwana osłonę i są tam właśnie śruby rozmieszczone właśnie w ten sposób jak pojawiają się na gwiazdach te cienie. Teraz pytanie które trzeba delikatnie popuścić bo są po dwie na każdą stronę . Dolne są zalane klejem żeby nie odkręcać ich a górne nie są zalane klejem .

IMG_20181205_235108.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda na to że są za mocno wkręcone . Ale zanim zacznę coś kręcić napiszę maila do WO i zobacze co oni odpowiedzą . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udało się , popuściłem delikatnie śrubki od przedniej soczewki  , zrobiłem test na sztucznej gwieździe i jest już ok.Pozostaje jeszcze test na mrozie czy nic sie nie bedzie działo.

IMG_20181206_093032.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Co odpisali z WO ?

Właśnie na zimno go wystaw jeszcze.

Edytowane przez delaa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

WO napisał żebym odesłał tam gdzie kupiłem :D

Edytowane przez Szychor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Polecana zawartość

• Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 19 odpowiedzi
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 11 odpowiedzi
    • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
      W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 85 odpowiedzi
    • Mamy polską zmienną z zaćmieniowym dyskiem protoplanetarnym
      W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
        • Lubię
      • 18 odpowiedzi
    • Odkrycia 144 gwiazd zmiennych
      W tym temacie przedstawiam wyniki trwającego pół roku amatorskiego projektu, którego celem było wyszukiwanie nowych gwiazd zmiennych. Podsumowując, udało mi się znaleźć 144 gwiazdy zmienne, jedna z nich to współodkrycie z Gabrielem Murawskim - układ binarny o znacznej ekscentryczności. Postanowiłem więc zakończyć projekt, by móc zając się tematem spektroskopii średnich rozdzielczości.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 9 odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.