Skocz do zawartości

Problem z DEC w PHD2


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, mam mały i niestety nieregulrany ale częsty problem z guidingiem HEQ5 w DEC w PHD2 po ST4.

Są dni gdzie całość RA + DEC RMS mam w okolicach 0,7" RMS, a sa dni, że DEC mi poprostu po chamsku "pływa". Nie skacze, nie ząbkuje...poprostu histereza rozciąga mi to w piękną miarową sinusoidę +-2 ". Mieści się to w granicach pixela mojego zestawu ale okropnie wk... mnie ta zaistniala sytuacja. kabelek ST4 mam 2 metrowy i wisi sobie poskręcany i sklejony w harmonijke żeby nie ciągnął się niepotrzebnie. Może to kwestia podpięcia QHY5 guidera do huba USB 2 w ASI 385 MCC, która jest podpięta do zestawu głównego?

Wyważenie bardzo poprawne, ustawienie na polarną w granicach 3-4 minut bo niestety mam niewyjustowaną lunetkę poprawnie (musze to w koncu zrobic). Go to trafia jak snajper, wszystko jednym slowem dopilnowane. Probowalem zmienia cbin guider'a na 2, ustawiac median 2x2 redukcję szumu w guiderze, jednym slowem kombinuję i to się nadal pojawia. praktycznie co sesja - raz jest godzine, dwie spokoj, raz jak zacznie sie bujac to sie buja kilkanascie minut.

Backlash wyregulowany bardzo poprawnie, montaż jest dopieszczony (nie paskuję w pełni świadomie ). Powoli sklaniam sie do przejscia na pulse guide ale pomyslalem ze napiszę jeszcze tu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kirien napisał:

Wyważenie bardzo poprawne

Czyli jakie, DEC idealnie wyważona czy przeważona na jedną stronę?

 

9 minut temu, Kirien napisał:

Są dni gdzie całość RA + DEC RMS mam w okolicach 0,7" RMS, a sa dni, że DEC mi poprostu po chamsku "pływa". Nie skacze, nie ząbkuje...poprostu histereza rozciąga mi to w piękną miarową sinusoidę +-2 "

To dotyczy podobnego położenia tuby czy dla różnych obiektów? Montaż miałeś serwisowany? (smary + wymiana łożysk)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki dzieki za odzew - montaz serwisuje sam ten jak i poprzedni i jeszcze kilku osobom wiec mozna powiedziec ze z montazem od str technicznej wszystko w porzadku. Wywazenie DEc nieidealne podobnie jak RA. Obiekty na tych samych deklinacjach - specjalnie porownalem dwa rozne dni sesji. Zasilacz glowny wisi na nodze od zawsze wiec indukcja jakiegos pola i ew. wplyw na nieekranowany kabel st4 odpada ( chyba) - innymi slowy koncza mi sie pomysly :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK problem się rozwiązał sam - zerknalem i chcialem wyjustowac lunetke guidującą w dzień i zobaczyłem, że brakuje jednego robaczka kontrującego a to oznacza całkowity rozjad z osią RA. Nie wiem jak to działało ostatnie tygodnie ale to sie nazywa zlosliwosc rzeczy martwych.

temat do zamkniecia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zamknięciem to jeszcze poczekajmy...

Jak wyjaśnisz, że brak jednego, jak to nazwałeś "robaczka kontrującego" spowodowało, że oś dec wykonywała sinusoidalne ruchy?

Czy lunetka guidująca podlega jakimś zmiennym siłom, które powodowałyby taki ruch?

Przecież lunetka jest zamocowana nieruchomo i powolny ruch teleskopu nie ma żadnego wpływu na jej ewentualne zmiany położenia...

Interesuje mnie to, ponieważ u siebie też zauważam podobne ruchy osi DEC, ale bardziej winiłbym za to błąd okresowy ślimaka.

Ale nie o moje problemy tu chodzi... Trudno mi po prostu uwierzyć, że brak "robaczka kontrującego" to jedyna przyczyna Twoich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.