Skocz do zawartości

Guiding dobór sprzętu.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Obiecałem sobie ,że podczas sesji nie będę używał guidingu.Obiecałem,ale po ostatniej sesji nowym astrografem ( Tair 3S +314e mono.) wyłącznie z ciekawości puściłem kalibrację w Maxim'ie .Kalibracja się udała , więc przyszedł czas na guiding.Siedziałem tak i obserwowałem jak rysował się wykres.Wcześniej montaż ustawiłem na biegun północny przy zastosowaniu programu PAT.Na grałem log i chciałbym ,aby ktoś z kolegów popatrzył na niego - czy jest sens rozpoczynać zabawę w guide.Gdyby okazało się,że montaż współpracuje dobrze z guide, to zacząłbym poważnie myśleć nad skompletowaniem guiderka na bazie szukacza 6x50 i jakieś dedykowanej w miarę czułej i nie drogiej , używanej kamerki.

Parametry guidera z sesji :

- ogniskowa 300mm

- wielkość pixela 4,65nm

 

23.03.guide.log

Pozdrawiam

Jarek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

po pierwsze primo: pokazujesz wykres, ok - jest wykres. Przy tych parametrach masz skalę 3,2"/px, wykres oscyluje Ci w w granicach P2P 0,6px co łatwo można policzyć generuje błąd ok 1,9" i tyle można powiedzieć.

po drugie primo: jaką skalę ma ten guiding prowadzić?

po trzecie primo: czy cały setup był dobrze wyważony?

po czwarte primo: Jakie były warunki tego prowadzenia (miasto/zadupie z hiper czarnym niebem?)

po piąte primo: czy ustawienia maxima były defaultowe czy coś w nim gmerałeś?

 

ale prim... :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł już odpowiadam.

Szukaczo-guider ma prowadzić skalę 3,2"/px  ( Tair+Atik 314 e).

Setup był lekko przeciążony by silniczki ciągnęły , przeciwwaga była po stronie wschodniej.

Warunki, wioska  blisko Cieszyna ,lekka mgła + jeszcze akceptowalne LP, brak wiatru.

W maximie zmniejszyłem agresywność dla osi X/Y  - 5.0 . Pamiętam,że przy wyższych wartościach 8-9 mocno szarpało wykresem.

Planuję kilka razy przetestować guiding z różnymi ustawieniami agresywności.

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ale takie analizy za wiele nie dadzą - guider będzie inny, piksel kamery też - program guidujący będzie pracował używając innych parametrów.

Na bazie tego co napisałeś guider prowadzi Ci skalę 1,9", więc uciągnie skalę 3,2" - tyle można wywnioskować.

 

Jak zmontujesz guider to wcale nie jest powidziane, że będzie identycznie prowadził - może prowadzić lepiej, a może gorzej. Jedno jest pewne - będzie lepiej niż bez guidingu :-)

 

Jeśli chcesz znać moją opinię to:

a) patrzenie się na wykres "jak prowadzi montaż" - bez faktycznego obejrzenia klatki wynikowej powoduje tylko i wyłącznie stratę czasu, jaki mógłbyś poświęcić na zbieranie materiału

a) Nie bawiłbym się w obserwacje tylko zmontował guider, spiął to wszystko i robił zdjęcia - patrzeć się na wykresy możesz później :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł rozumiem doskonale, tylko zadałem pytanie czy z w/w zastosowanym guiderem guide daje radę ;)

Wiem,że inna skala guidera = inne zachowanie guidingu itp.

Jeszcze inaczej. Kiedyś pisałem o problemie z montażem,oraz problemami z guidingiem. Było to dawno i nie ma potrzeby wracać.W montażu zostały wymienione kolejny raz wszystkie łożyska, ślimak itp. Dodatkowo zastosowałem Belt Mod.Od kilku lat zbieram materiał bez guide,aż sobotniej nocy zachciało mi się przetestować guiding.Czym była spowodowana ta decyzja? Tym,że montaż z ogniskową 345mm, a teraz 300mm potrafi tak prowadzić, iż przy skali astrografu 3,20"/px,a wcześniej 2,80"/px przy czasach ekspozycji 240s-300s  miałem uzysk ok 85-90% akceptowalnego dla mnie materiału.

Zasadniczo chodzi mi o to czy jest sens guidować po analizie logu z sesji.

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Jarek76 napisał:

tylko zadałem pytanie czy z w/w zastosowanym guiderem guide daje radę

Do skali 1,9" daje radę, poniżej - nie daje rady :-) Dodaj do tego wagę setupu, podziel przez seeing i pomnóż przez LP = jak widzisz, nie da się tego od tak powiedzieć, że da radę czy nie - trzeba to sprawdzić organoleptycznie.

 

42 minuty temu, Jarek76 napisał:

Tym,że montaż z ogniskową 345mm, a teraz 300mm potrafi tak prowadzić, iż przy skali astrografu 3,20"/px,a wcześniej 2,80"/px przy czasach ekspozycji 240s-300s  miałem uzysk ok 85-90% akceptowalnego dla mnie materiału.

Jeżeli masz 300 sek klatki i dla skali 2,8" masz 90% punktowych gwiazd to Twój montaż jest wyjątkowy!!!!!!!!!!!!!!!. Chuchał i dmuchałbym na niego.

Zobacz, guiding daje Ci prowadzenie do skali 1,9", Ty - bez guidingu masz 90% klatek dobrych dla skali 2,8" = bez sensu wkładać guidng, który będzie podatny na seeing, zwiększy masę zestawu.

NEQ6 ma PE ok 15-20" - tym bardziej to potwierdza wyjątkowość Twojego setupu.

 

Z ciekawości - jak chce Ci się testować guiding i patrzeć się na wykres to wrzuć guiding w maximie i wyłącz prowadzenie w osi X (RA), oś Y zostaw. Ciekaw jestem jak Ci narysuje krzywą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię :)

Teraz czytam na spokojnie co napisałem i muszę jedną rzecz poprawić.Używam bin2 , tak więc skala wynosiła 5,50"/px ,a teraz 6,40"/px.Więc gwiazdy poprzez zastosowanie biningu są " okrąglejsze" z racji mniejszej wrażliwości na złe prowadzenie.Zastosowanie binowania ma na celu zwiększenia "czułości" kamerki przy krótkich czasach ekspozycji.

Te 300s ekspozycji , czasem 240s nie pozwala mi na zarejestrowanie szczegółów w obiektach DSO, co zmusza mnie często do wyciągania na siłę tego szczegółu , co niesie za sobą uwidocznienie szumu i przeprocesowanie.Przepraszam za wprowadzenie w błąd odnośnie skali.Czy teraz wnosi to coś nowego?

Chciałbym docelowo zbierać materiał w bin1 z czasami ekspozycji t=600-900s

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jarek76 napisał:

Chciałbym docelowo zbierać materiał w bin1 z czasami ekspozycji t=600-900s

Wnosi - to jest kluczowe zdanie :-)

Wyjścia masz dwa:

Bramka nr 1 - montaż, który umożliwia wyciągnięcie takich czasów bez guidowania - ASA, 10Micron, AP, Paramount...

Bramka nr 2 - sklecenie guidingu :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, pozwolisz, że podepnę się pod temat, bo podobne rozkminy mam w głowie, tylko czasu na temat nie było ;)

Mam jako guider asi120mc i używam jej albo z Samyangiem 135mm (5.72"ppx) lub z szukaczoguiderem 162mm (4.77"ppx).

Teraz pytanie, czy jest jakaś złota zasada do jakiej ogniskowej mogę guidować danym setupem?

Powiedzmy, że kamera główna to Nikon D5100 i optyka o ogniskowej 200mm (4.92"ppx), 300mm (3.28"ppx), 500mm (1.97"ppx) lub 600mm (1.64"ppx). 

I teraz zagwozdka - guiding niby prowadzi ładnie np. 300mm, ale już np. przy 180s widzę, że gwiazdy zaczynają się rozjeżdzać, więc zakładam że skala guidingu jest za mała(?).

Jak to przeskoczyć i czy coś w takim razie robię czy myślę źle? 

 

Edit: skalę liczyłem przy pomocy astronomy.tools jakby co :)

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,czy ktoś z Was ma doświadczenie z tą wersją kamerki?

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-120mm-mini-mono/p,59338?fbclid=IwAR0hbNYj5vERzEY7MUoA4aJvm9QekUL4dNmPIWJr3CAj3l2qiwgrBFjaHt4

Czy ją można normalnie wykorzystać w połączeniu z szukaczo-guiderem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.