Skocz do zawartości

Bode's czyli podejście do M81


Sebo_b

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Pav1007 said:

Takie mikro halo/otoczki pojawiają się często na zdjęciach z 1600. Nie mam pojęcia od czego to zależy, być może od wyciągania całości materiału równo, być może od czegoś innego. Nie lubię tego mówić, ale ja u siebie (przy moim workflow) nie zauważyłem by u mnie takie otoczki występowały - co zresztą kiedyś potwierdziła dyskusja pod jednym moim zdjęciem, że "nie widać tylko otoczek".

Dzięki za komentarz i dobre słowo.

 

Myślę, że wiem skąd te otoczki (choć zaznaczam, że nie jestem grafikiem) - nie wiem tylko jak je dobrze zniwelować. Gwiazdy się przepaliły na środkach, jak to się tutaj mówi są plackowate. Placki mają lum = 100%, dlatego tam już żaden kolor się nie może pojawić - niezależnie od kanałów RGB, luminacja jest wypalona na 100%. Poza plackiem luminacja przepalona już nie jest, dlatego luminacja przyjmie Hue i Sat z klatek RGB i pojawią się otoczki.

 

Pytanie dlaczego te otoczki są takie mocne... pewnie przez wyciąganie saturacji.

 

Ja wyciągam wszystko razem, gdybym wyciągał oddzielnie gwazdy i galaktykę to pewnie było by więcej pola żeby zniwelować otoczki nie psując galaktyki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Niestety pogoda zmusiła mnie do powrotu do Warszawy, pewnie do końca czerwca już nic nie pofocę, zostaje obróbka. Mam jeszcze szczątkowy materiał na M51 - może się za to też wezmę.

 

Postanowiłem sprawdzić swoich sił w komercyjnym kombajnie, czyli PI. Wczoraj w nocy przyszła trialowa licencja, więc testuję (chyba bardziej siebie niż soft). Recenzję PI po dniu użytkowania (może zbiorę pod nią kilka użytecznych porad, może komuś się też przyda) zamieszczę w oddzielnym wątku (jak się zbiorę).

 

Obróbka zajęła mi wielokrotnie dłużej niż w Sirilu, a obu narzędzi używałem po raz pierwszy. Obróbkę w PI estymuję na conajmniej 8-10h, gdy w Sirilu złożyłem w 1h po sesji + może 1h na dopieszczanie w Affinity Photo (taki PS dla "ubogich"). Oczywiście PI jest dużo bardziej rozbudowany, ale nawet eliminując efekt uczenia się - moim zdaniem będzie to zajmowało dużo dłużej. Nie dziwi mnie już jak ktoś pisze, że składał 2-3 dni.

 

Efekt końcowy... nie wiem czy lepszy. Pewnie dlatego, że jeszcze dużo doświadczenia muszę nabrać. Z drugiej strony zrobiłem sporo tych "fajnych" rzeczy, czyli: superbias, local normalisation, drizzle integration, dbe, tgvdenoise, maska + MultiscaleLinearTransform; sporo uwagi poświęciłem każdemu krokowi, więc spodziewałem się niezłego efektu.

 

Nie potrafię się pozbyć gradientu tła...

 

@wessel wiem też skąd ciemniejsze środki gwiazd - napiszę, bo może u innych też kiedyś zauważysz. To efekt odszumiania, tak się zachowuje greycstoration, jak również (pewnie podobny algorytm) denoise w Affinity Photo. 

 

Pozdrawiam.

drizzle_integration_dbe_v3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.