Skocz do zawartości

Bode's czyli podejście do M81


Sebo_b

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś błąd w obróbce popełniłeś, niektóre większe gwiazdki mają ciemniejsze środki. No bo to że są plackowate lekko to widać.... No i zdecydowanie za mało materiału dla uzyskania w miarę gładkiego tła i ramion galaktyki. Ale za to obiekt idealnie dobrany do setupu :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebo_b napisał:

Wypłaszczyłem krzywą na końcu, żeby środek galaktyki się nie przepali, wydawało mi się, że się nie przegięła.. ale kto wie - pewnie przez to. Spróbuję jeszcze raz.

To niestety widać - jądro to kropka, odcięta od reszty galaktyki. Jak reszta wygląda dobrze to takie wyraźne odcięcie jądra od reszty galaktyki wygląda... nie dobrze.

 

 

Zdjęcie na pierwszy rzut oka wygląda bardzo fajnie a lekki tweak spowoduje, że i na drugi rzut oka też będzie wyglądać bardzo fajnie :-)

No i flat obowiązkowo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sebo_b napisał:

 

Kurka @wessel Ty to masz oko - ja tego na full size nie zauważyłem, dzięki!

 

Wypłaszczyłem krzywą na końcu, żeby środek galaktyki się nie przepali, wydawało mi się, że się nie przegięła.. ale kto wie - pewnie przez to. Spróbuję jeszcze raz.

Dlatego ja nie operuję krzywymi prawie wcale. Zakłóca się w ten sposób naturalny porządek szarości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Dlatego ja nie operuję krzywymi prawie wcale. Zakłóca się w ten sposób naturalny porządek szarości.

To jak obecnie operujesz? Logarytm i gamma w levelsach? DDP (która też zakłóca porządek szarości)? Jakieś działania w Pixie? Czy raczej jest to tajemnica? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, wessel said:

Dlatego ja nie operuję krzywymi prawie wcale. Zakłóca się w ten sposób naturalny porządek szarości.

Rozumiem co miałeś na myśli i dzięki za radę.

 

Choć drugie zdanie nie jest w pełni prawdziwe - każda nieliniowa modyfikacja (np gamma, kontrast, ddp dla wyokich poziomów) zaburza naturalny porządek szarości. Tylko krzywe dają pełną swobodę - więc łatwiej zepsuć efekt końcowy (co udowadnia moje zdjęcie).

 

Nie będę teraz tego zdjęcia poprawiał bo idąc za radą Pawła i Maćka (mam nadzieję że nie obrazicie się że po imionach a nie nickach) plan mam taki żeby dopalić jeszcze z godzinę materiału razem z flatami (może paprochy nie zmienią miejsca bytowania na optyce) i złożyć jeszcze raz. Sprawdzę czy z ddp będzie lepiej niż ze standardowym stretchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebo_b napisał:

Choć drugie zdanie nie jest w pełni prawdziwe - każda nieliniowa modyfikacja (np gamma, kontrast, ddp dla wyokich poziomów) zaburza naturalny porządek szarości.

Jeśli ja dobrze zrozumiałem, to chodziło o zachowanie porządku - czyli to co jest ciemniejsze na pierwotnym zdjęciu jest także ciemniejsze na finalnym - nie interesuje nas o ile, ważne że jest ciemniejsze. Krzywe (nieodpowiednio użyte) i DDP nie zachowują w tym rozumieniu "porządku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zdecydowanie lepiej. Gwiazdki mają trochę dziwny kształt, no ale to zagadnienie dla purystów. Oczywiście jest spory szum tła i artefakty pod odszumianiu na ramionach galaktyki , no ale to CMOS czemu się dziwić?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wessel napisał:

Oczywiście jest spory szum tła i artefakty pod odszumianiu na ramionach galaktyki , no ale to CMOS czemu się dziwić?

Przynajmniej jest zdjęcie - z CCDka przy takich czasach byłby tylko szum :-D

 

Żądam równości dla CMOS i CCD! :-)

 

4 godziny temu, Sebo_b napisał:

Czy teraz lepiej?

Jest lepiej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za komentarze. Materiału na tym zdjęciu jest 41x150s. Materiału z poprzedniego nie dorzucałem - może dorzucę te 40min z poprzedniej sesji i zobaczę o ile szum tła spadnie.

 

Mam dwa pytania. 

 

1. Z jaką dokładnością ustawiacie na polarną? W pierwszej sesji miałem 40" w drugiej 1'30". To oczywiście zależy od skali, ale jaka wartość jest uważana za graniczną do skali powyżej kilku sekund na piksel? Powiem szczerze, że przy ok 1' poruszenie dowolnej śruby przesuwa mi wszystko prawie w losowym kierunku, więc ustawianie jest dość karkołomne.

 

2. Czy te spajki to te słynne soczewki w asi1600? Podobno pro już tego nie ma.

spajki.jpg.054ab730aa566d057955c33e22cf0d33.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Sebo_b napisał:

Z jaką dokładnością ustawiacie na polarną?

staram się, żeby było poniżej 4' - ostatnio fociłem z ustawieniem ok 3,2' - skala 0,71"/px i idzie idealnie

 

w polu ustawiam przy pomocy lunetki (tej z dokładną podziałką) i też jest bardzo dobrze.

 

49 minut temu, Sebo_b napisał:

Czy te spajki to te słynne soczewki w asi1600?

Nie, dyfrakcja na zdjęciu wygląda mniej więcej tak:

JHMp01i.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

zastanawiałem się czy tymi wypocinami się dzielić, ale w sumie to moje pierwsze RGB więc może dostanę taryfę ulgową :) Walczyłem pół dnia z materiałem i nie udało mi się na tyle wyrównać kanałów, żeby się pozbyć kolorowych otoczek na poprzepalanych gwiazdach (choć raz byłem już blisko). Materiał zbierany przez 3 noce, każdy z "4" kanałów trochę inny pod względem jasności. Były chmury, trochę trzeba było odrzucić, więc któryś kanał ma tylko 16 subów, inny 35. Pewnie najlepiej zebrać jeszcze raz materiał i nie poprzepalać niczego, ale może macie jakieś rady jak już istniejący materiał doprowadzić do kupy... Choć ja już się zmęczyłem i na przynajmniej kilka dni odpuszczam dalszą obróbkę.

 

 

m81_rgb3_neb_2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@wessel, @Pav1007 mogę Was prosić o komentarz / sugestię dot. tych otoczek (i nie koniecznie tylko tego)? Czy może przy poprzepalanym materiale tak już jest?

 

PS: oczywiście te 10 najjaśniejszych gwiazd można by "namalować" - ale to już chyba oszustwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sebo_b napisał:

Czy może przy poprzepalanym materiale tak już jest?

Jeśli na skłądowych masz np przepalony B to na wynikowej klatce nie dostaniesz dobrego, zbalasowanego kolorystycznie zdjęcia. Dlatego też obórka kanałów jest równie ważna co luminancji czy Ha.

 

10 godzin temu, Sebo_b napisał:

mogę Was prosić o komentarz / sugestię dot. tych otoczek (i nie koniecznie tylko tego)

Takie mikro halo/otoczki pojawiają się często na zdjęciach z 1600. Nie mam pojęcia od czego to zależy, być może od wyciągania całości materiału równo, być może od czegoś innego. Nie lubię tego mówić, ale ja u siebie (przy moim workflow) nie zauważyłem by u mnie takie otoczki występowały - co zresztą kiedyś potwierdziła dyskusja pod jednym moim zdjęciem, że "nie widać tylko otoczek".

 

Podczas wyciągania można spróbować każdorazowo maskować gwiazdy (w zależności od tego jaki proces wyciągania stosujesz).

 

10 godzin temu, Sebo_b napisał:

oczywiście te 10 najjaśniejszych gwiazd można by "namalować" - ale to już chyba oszustwo...

Nie, nie idź tą drogą.

 

W dniu 28.04.2019 o 00:56, Sebo_b napisał:

Choć ja już się zmęczyłem i na przynajmniej kilka dni odpuszczam dalszą obróbkę.

To jest bardzo dobry pomysł! Proponuję odpocząć na materiału parę dni a sam sobaczysz to co na zdjęciu nie gra (dla Ciebie) i będziesz to poprawiał.

 

Jak na pierwsze LRGB to zdjęcie jest wyśmienite, zdejmij zielony z galaktyki no i koniecznie trzeba nad gwiazdami popracować - szczególnie podczas obróbki kanałów - tak, żeby nie poprzepalać ich doszczętnie.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.