Skocz do zawartości

odstępy czasu przy zbieraniu materiału


ziebol1

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Tak się zastanawiam... Jak zbieracie materiał np do zdjęcia HaRGB albo SHO, to w jakich maksymalnych odstępach to robiliście? Na "chłopski rozum" wydaje się, że dopóki obiekt jest wysoko na niebie przy podobnej fazie księżyca, to nie powinno być różnicy między opcjami :   

 

  1. Ha zebrane dzisiejszej nocy, RGB następnej; a
  2. Ha dzisiejszej nocy, RGB za miesiąc/dwa.

 

No ale astrofoto, to nie sprawy na chłopski rozum, więc pytam jakie są wasze doświadczenia w temacie... Z góry dzięki za rady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia L pod galaktyke w 2017, rgb w 2018 :-)

Pomimo mobilnego setupu kąta kamery nie ruszam przez prawie rok. 

 

Najgorsze co może cię dopaść to zmiana setupu. Oczywiście przy w podobnych skalach programy do alignowania nie będą miały problemu. Poza tym spadek jakości przy ewentualnym resize z mniejszej na większą rozdzielczość wiele nie pogorszy jakości. 

 

Pamiętaj o poprawnym ustawieniu kadru przy kolejnej sesji z tego samego zestawu i tym samym filtrem. 

 

Ja jestem zadowolony jak zrobię 1 fotkę miesięcznie, a 2 to sukces :-)

 

Edit. 

Czyli Ha zbieram np przez 10nocy, późnej inny obiekt w ha lub inne filtry NB, a jeżeli nie ma Księżyca to rgb pod obiekty do których mam już chciaz cześć klatek NB. 

Oczywiście aby poprawnie stackowac pliki z tych samych filtrów muszą byś z tego samego setupu i z tymi samymi czasami, gainem..... 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tayson napisał:

Czyli Ha zbieram np przez 10nocy, późnej inny obiekt w ha lub inne filtry NB, a jeżeli nie ma Księżyca to rgb pod obiekty do których mam już chciaz cześć klatek NB. 

Oczywiście aby poprawnie stackowac pliki z tych samych filtrów muszą byś z tego samego setupu i z tymi samymi czasami, gainem..... 

 

Rozwiałeś moje wątpliwości :) dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia odstęp czasu, aby kadry mniej więcej się zgadzały (dss czy inny program wyrówna) a potem poszczególne kanały jakby się nie zgadzały idealnie to sobie już samemu można dopieścić :)

.... bywało, że jedno na jedno zdjęcie materiał zbierałem kilka tyg (pogoda, brak czasu) i problemu nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.