Jump to content

Wreszcie dopadłem Saturna


Mizar
 Share

Recommended Posts

Saturn z poniedziałku. Niestety seeing był średni 6/10 a w dodatku przesadziłem z kolorkami. Niemniej pierścień wychodzi strasznie niebieski!

 

Udało mi się też zarejestrować zwykłym nieprzerobionym ToUcamem 6 księżyców .

 

Pozdrawiam.

2005_01_17_Saturn.JPG

Saturn_moons.JPG

Edited by Mizar
Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Kolorek trochę agresywny to fakt ale czy go przypadkiem nie robiłeś na matówce bo strasznie ziarnisty wyszedł jak na tak wielką ilość klatek :rolleyes:

Oj chyba przesadziło się i to mocno z Vavelet'em :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Z wyostrzaniem mam duży problem. nawet niewielkie podciągnięcie ostrości powoduje, że wyłazi to ziarno. Albo klatek mam za mało albooryginał jest tak strasznie zaszumiony.

Muszę zapytac Jesiona.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, to ciekawe. Bo z jednej strony taki szum moze powstac z nadmiernego wyostrzania, ale z drugiej strony, nie widzie tutaj, aby kolega przesadzil. Wrecz przeciwnie. Poziom wyostrzania jest ok, tylko skad tyle szumu przy prawie 1000 klatek? Sprawdz dobrze, moze w czasie stackowania soft odrzucil ci wiekszosc klatek mimo, ze byly zaznaczone. Jezeli robiles registaxem, to on ma tam ustawianie tolerancji i sam wybiera to, co mu sie w niej miesci. Ide o zaklad, ze zestackowal ci kilkadziesiat klatek :)

 

Mozesz umiescic gdzies ten material? Moge pociagnac kilkaset mega - nie ma problemu.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko jest ustawione dobrze. Stackują się wszystkie klatki. Problem raczej w strasznym zaszumieniu orygialnych klatek. Poniżej kilka etapów obróbki i dzisiejszy efekt finalny, lepiej dopracowany.

Poniżej pojdyncza katka, stack 280 klatek, wyostrzony stack i dzisiejsza obróbka poniedziałkowego filmu.

 

Jesion, jak mogę udostępnić ci plik źródłowy z filmem ponad 400 MB? Mam stałe łącze do intenetu 512 kbit/s więc z mojej strony nie ma problemu.

pojedyncza_klatka.jpg

stack_280_klatek.jpg

wyostrzony_stack.jpg

Saturn_17_01_2005.JPG

Edited by Mizar
Link to comment
Share on other sites

Od razu moja uwaga - nie nagrywaj tak jasno. Jezeli tak bardzo rozjasniles obraz tzn. ze bardzo mocno wzroslo wzmocnienie sygnalu na CCD (gain), a to objawia sie zawsze wiekszym szumem. W zasadzie szum to zawsze efekt wzmocnienia. Jasnosc ustaw tak, zeby nie bylo w tle czarnej dziury, ale kilka % powyzej wartosci 0. Czyli niech bedzie czarno, ale niech sie cos tam dzieje. To wlasnie czern nieba jest dla nas jakby punktem kotrolnym jasnosci. Powiedzmy, ze niech ma do 5% wzmocnienia, nie wiecej. Dalsze rozjasnianie nic nie wnosi pozytywnego. Jezeli nawet saturn wyjdzie wtedy ciemnawy to nic nie szkodzi. Rozjasni sie suma stackowania. Starajmy sie zawsze zarejestrowac jak najbardziej neutralny material.

Link to comment
Share on other sites

Jesion, jak mogę udostępnić ci plik źródłowy z filmem ponad 400 MB? Mam stałe łącze do intenetu 512 kbit/s więc z mojej strony nie ma problemu.

 

Jeżeli nagrasz materiał z ciemnym tłem to AVIk bedzie sie pakował z 400 do nawet 10Mb. :rolleyes: współczynniki kompresji robią się wtedy strasznie wielkie. :rolleyes:

 

Niewiem czy zwracasz uwagę przy kręceniu na histogram sygnału. takie żółte słupki a niebieskim tle. żółte powinno się zaczynać nisko co będzie tym 5% o którym pisze Jesion. im wyższy słupek tym większa dynamika rejestracji. Sprawdź jak wpływa Ci na rozpiętość jasności suwak gammy. Używasz F/30 więc kamerka już troche wymięka. trzeba to dobrze poustawiać (mi sie tak średnio udaje :szczerbaty: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.