Skocz do zawartości

Pentax xo5


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

No dokładnie... Wierzyć się nie chce, ze przestali je produkować... :fool:

Może wrócą z projektem... Widzę, że powolutku rynek nasyca się wieloszkiełkowcami o polu 361 stopni ;) i powracają dobre planetarne okulary - jak chociażby monocentryki Buregessa (BTW - tam jest już extremalnie małe pole i do Dobsa może być trochę uciążliwy...) czy tez nowa konstrukcja Vixena HR .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JSC nie jest tak źle :) są:

-Baader classic ortho

-Kokusai Khoki ortho (kiedyś brandowane jako Baadery)

-Takahashi LE

-Takahashi abbe ortho

-Brandon ortho

-Vixen HR

-Plossl TV

 

i pewnie jeszcze parę innych których nie wymieniłem.

W przypadku okularów planetarnych reguła niedostępności działa bardzo mocno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten XO naprawdę jest wychwalany na zachodnich forach. Bartłomiej a ile z tych wymienionych jest dostępnych u nas w sklepach? Albo chociaż u sąsiadów. Pozostaje import indywidualny z USA a to nie każdemu odpowiada. No i koszty rosną. 

Pomimo że mój Newton nie jest centralnie wymiataczem planetarnym to jednak nadrabia apreturą i mam w planach obstawić dolne ogniskowe szkłami wybitnie planetarnymi. I co?!

Zostaje mi BCO i od biedy TS HR, no i plosslem. A i te nowe Vixeny to już nie bardzo. No może ten 3,4 ale to już perwersja. A plosslem TV to chyba kończą się na 8mm. A ja bym chciał też sprawdzić te lepsze szkła. Np Ortho UO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UO też już nie ma... a też szkoda, bo to "Volcao Top" (chociaż miały też klasyczny walec) . Moim zdaniem sprawdza sie taki kształt obudowy, a niestety już chyba takich nikt nie produkuje (?)

 

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nieprodukowanych juz okularów, to u mnie świetnie sie sprawdzają CircleT (ewentualnie Vixena - Circle V) z warstwami MgF2 (ponoć do planet najlepszymi - chodzi o warstwy, a nie okulary -  i chyba to potwierdzam ;) ).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

U mnie świetnie sie sprawdzają CircleT (ewentualnie Vixena - Circle V) z warstwami MgF2 (ponoć do planet najlepszymi).

Nie znam:g:. Sprawdzë.

Ale Ty zdaję sië masz refraktor.

Zostają mi chyba lantany. W sumie to trzeba się samemu przekonać. Może mi podpasują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mariusz Psut napisał:

 

Ale Ty zdaję sië masz refraktor.

 

Zgadzam się z opiniami, ze trzeba dopasować okular do teleskopu.

Nawet w samych refraktorach jest ogromna różnica.

W moim przekonaniu np. Plossle sprawdzaja się w f/10, ale juz w w f/15 ortho zdecydowanie wygrywa (Kellner nawet wchodzi na poważnie do gry przy takiej światłosile).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.