Skocz do zawartości

Eos 300D


astro_amator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam do was pytanie.

Ostatnio spojrzałem na Canona EOS 300D + obiektyw EF18-55mm + karta pamięci CompactFlash-S 256MB Kingston CF/256-S. za 4.106 zł.

 

Chyba mocno staniał ten apracik :)

 

http://sklep.komputronik.pl/bundel.php?id=9734

 

Tylko tam pisze że maks. czas migawki to 30sek, więc reszta to Bulb i ile taki czas maks. moze wynosić. I czy trzeba trzymac spust naświetlając czy mozna np. ustawic że czas naświetlania to 30min.

 

Pytanie czy aparat mozna używać z odległości ustawiać czasy itp.

i czy mozna to zrobic to za pomoca kabla czy jednak pilota?

 

Chodzi mi oto że teleskop miałbym w górze a laptopa na dole i robił fotki.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy aparat mozna używać z odległości ustawiać czasy itp.

i czy mozna to zrobic to za pomoca kabla czy jednak pilota?

 

Chodzi mi oto że teleskop miałbym w górze a laptopa na dole i robił fotki.

 

pozdrawiam.

 

Są chyba wszystkie możliwości :D Można wyzwalać zdalnie IRDą, pilotem na kabelku i sterować komputerem.

Edytowane przez MateuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maila dostalem odp. z komputronika i piszą, że nie idzie sterowac 300d z komputera. Ale co tam nacisnąc kilka guzików to nie problem. :)

 

Pozdrawiam.

 

Fachowcy z komputronika :Salut::Elefant:

zerknij tu:

http://www.dslrfocus.com/help/eoscable.htm

jest schemat podłączenia do PC,

a sterowanie:

http://www.dslrfocus.com

kosztuje nieduzo, a działa idealnie.

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak już wiem mniej więcej co i jak z tym 300D to mam pytanie odnośnie współpracy mojej tuby Soligora MT-800, srednica 200mm , ogniskowa 800mm.

Ma on dużą światłosiłe f4.

Czy na obiektywie 18-55mm może występować z takim teleskopem koma? ( wiem napewno że jakaś tak tylko chodzi mi o rozmiary tej komy ).

Czy czym dłuższy czas naświetlania to koma jest większa?

A jak zrobie tym obiektywem 55mm przysłone do 42mm lub mniejszą, to koma będzie wystepować?

Co jeszcze może wystąpić i czy da się to usunąć?

Jakie taki teleskop ma ograniczenia w ekspozycjach ( statyw będzie o wiele lepszy, samorobny + ta sama głowica Soligora z wymienionymi zębatkami :) )?

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ognisku głównym MT-800 będziesz mógł robić zdjęcia po nabyciu odpowiedniego (krótszego) gwintu, który wkręcisz w wyciąg zamiast oryginalnego, który jest przeznaczony do wizuala. Bez tej operacji nie złapiesz ostrości. Potem wsuwasz tulejkę 2" z gwintem M42 a na to bagnet do canona z gwintem M42, wszystko do nabycia w Astrokraku.

Rezultaty z Księżycem są zadowalające, do DS będziesz potrzebował raczej dobrego montażu.

Nie bardzo wiem jak i po co podłączyć obiektyw 18-55 do teleskopu, samym obiektywem będziesz mógł zrobić zdjęcia większych połaci nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maila dostalem odp. z komputronika i piszą, że nie idzie sterowac 300d z komputera. Ale co tam nacisnąc kilka guzików to nie problem. :)

 

Pozdrawiam.

 

Moj Boze, co za ignoranci. Szok!!!

Aby usystematyzowac wiedze o sterowaniu cyfrowych EOSow z komputera, pragne zauwazyc, ze:

1. kazdym DSLRem Canona steruje sie w 100% z komputera za pomoca oryginalnego softu, ktory jest w kazdym pudelku. Zwie on sie Remote Capture. Przytoczony tu RC Breeza to nic innego, jak jego rozszerzona wersja, szczegolnie przydatna do cykania packshotow w studiu, chociaz w wypadku 300D/10D nie ma to wiekszego sensu, ze wzgledu na nieprawdopodobnie wolny transfer z aparatu do komputera. Co ciekawe, transfer ten jest znacznie wolniejszy od specyfikacji USB1. Prawdopobobnie Canon zablokowal transfer celowo, aby do studia kupowac serie eos 1.

 

2. W aparatach, jak wiemy, jest tez tryb naswietlania "B". Nie jest on sterowany elektronika aparatu, a ludzkim paluchem lub tzw. wezykiem. Jak nietrudno sie domyslic, nie da sie tym sterowac z poziomu komputera poprzez USB, a taka komunikacje ma standardowy Remote Capture. Jezeli wiec chcemy robic wiecej niz 30 sek., wtedy kupujemy za 45$ DSLR Focus ( http://www.dslrfocus.com/ ) oraz dorabiamy dodatkowe sterowanie symulujace wezyk:

http://www.dslrfocus.com/help/eoscable.htm

a jak mamy 2 lewe rece (ja mam, a jednak potrafilem sam zrobic) to kupujemy gotowy:

http://www.josefschaefer.info/Kabelseite.htm

 

Ten soft to typowy "must have" dla astro posiadaczy eosow canona. Majac ten dodatkowy kabel mozemy wszystko sobie zaprogramowac (interwaly, ekspozycje, czulosci ISO, itp. - o ustawianiu ostrosci nawet nie wspomne), a potem isc na kawe.

 

No to teraz chyba wszystko powinno byc jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki znacznie mi rozjaśniliscie sprawę :) :)

Teraz już mniej wiecej kapuje. Oczywiście z prowadzeniem nie będzie problemu bo bede miał specjalny statyw do astrofoto ( samorobny waga około 60kg, mocowany do twardego podłoża 4 grubymi śrubami :) ).

 

No i mam jeszcze pytanie:

 

Co z tą komą?

Co osiągne z okularami?

I jak sie oblicza powiększenia fotografując w ognisku głównym?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zdjęć z ogniska głównego operujemy skalą obrazu a nie powiększeniemsensu srricte to po pierwsze a po drugie jak przyjmiesz ogniskową wizjera za normalną(standartową) to subiektywne "powiększenie" będzie równe ogniskowej teleskopu podzielonej przez ogniskową wizjera niecałych 30mm :Salut: w przypadku 300D oczywiście :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wielkie! :);)

 

Czyli np. moja tuba ma ogniskową 800mm to dziele przez ogniskową wizjera 30mm to wyjdzie = 27x

 

Sorry, że tyle pytań ale mam kolejne :)

 

Jak to jest z komą w ognisku głównym?

I czy jest mozliwośc focenia przez okular? ( czy potrzebny jest jakiś specjalny? )

 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koma zależy od światłosiły której nie podałeś i rozmiaru detektora czyli odległości obrazu od osi optycznej, ogniskowej wizjera się nie reguluje bo nie ma po co :Salut:

Projekcja okularowa to namiastka jakości ogniska głównego i raczej tylko do planet i Ksieżyca ale to duży i osobny temat nie na ten wątek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koma zależy od światłosiły której nie podałeś i rozmiaru detektora .......... :

 

astro_amator napisał:

"Witam, jak już wiem mniej więcej co i jak z tym 300D to mam pytanie odnośnie współpracy mojej tuby Soligora MT-800, srednica 200mm , ogniskowa 800mm.

Ma on dużą światłosiłe f4."

Edytowane przez Krzysztof_TG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MT-800 z 2"wyciągiem pasuje dobrze Korektor Komy Baadera a znając rozmiar detektora w 300D można powiedzieć że bedzie on niezbędny aby gwiazdy na rogach kadru miały w pełni skorygowaną komę :Salut:

Zrób najpierw fotki bez korektora i wtedy zadecydujesz czy Ci jest niezbędny czy też zadowolą cię obrazy takie jakie uzyskujesz bez niego B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym kupił obiektyw 42mm lub mniejszy, to czy koma została by zlikwidowana?

I czy straciłbym cos na zmiejszeniu obiektywu?

 

Pozdrawiam.

 

Żaden obiektyw 42mm ani inny tu nie pomoże, do jasnego Newtona z F/4 do gwiazdowego astrofoto na dużym chipie 300D potrzebny jest komakorektor fotograficzny a nie jakiś inny obiektyw :angry:

Jak już pisałem zobacz najpierw jakie zdjęcia Ci wyjdą bez komakorektora bo może nie jesteś purystą astrofotograficznym i koma nie będzie dla ciebie rażąca gdzieś w rogach kadru :rolleyes:

Zrób taką fotkę to pogadamy czy ten korektor Ci jest niezbędny a na razie nie bardzo jest o czym bez zdjęcia próbnego bez tego korygującego "szkiełka" :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wielkie dzięki za wszytkie odpowiedzi. Teraz już mniej więcej wiem o co chodzi. Musze ten wątek jeszcze raz sobie [rzeczytać od początku.

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie:

Czy przez ten korektor komy moge cos stracić na jasności lub kontrastowości obrazu?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponowie :).

 

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie i mam nadzieję, że mi na nie odpowiecie ;)

 

Otóż jak rodzaj optyki wpływa na jakośc zdjęć.

 

Czy są jakieś abberacje lub cos pofobnego i jak to się obiawia?

 

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedź. :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, kazdy rodzaj optyki ma swoje wady. Mysle, ze nikt nie ma tyle zdrowia, aby kazda wade opisac ci definicja, tym bardziej, ze znajdziesz to w kazdej encyklopedji, czy generalnie w internecie.

 

Napisze ci tylko kilka najistotniejszych wad i cech optyki. Definicje znajdziesz sobie sam. Kolejnosc przypadkowa.

 

1. Koma

2. Aberracje chromatyczne

3. Aberracje sferyczne

4. Plaskosc pola

5. Dystorsja obrazu

6. i pewnie o czyms zapomnialem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.