Skocz do zawartości

Moje podwójne


diver

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.09.2019 o 00:20, diver napisał:

δ Cep
Składniki o jasnościach 4,2 i 13,0 mag i typach widmowych F i F (żółto-biały i żółto-biały)
Separacja optyczna: 22"
Odległość: ok. 865 ly
Układ grawitacyjny. Większy składnik jest gwiazdą zmienną pulsującą (cefeidą) o jasności zmieniającej się regularnie w granicach 3,6-4,3 i zmiennym typie widmowym F5-G3.
Przy takiej separacji gwiazdki na pewno na obrazku są osobno. Problem w tym, że słabszy składnik ma jasność mag 13. Ja nie umiem go wskazać na fotce. Może ktoś potrafi?
Zbieranie: UNC 1000/f5 ASI294 Pro, 85 x 8 s, gain 300

Delta_Cep_crop_2800_2100_resize_1600.jpg.232f6da7bd9cfe2d31a475b637cc3cef.jpg

 

No niestety ja też nie umiem. Będzie kontynuacja projektu?
 

Image11.png.8a7e1038e5c3117d48c7748eea609ca3.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tuvoc napisał:

No niestety ja też nie umiem. Będzie kontynuacja projektu?

 

Ooo jak fajnie, całkiem ładna δ Cep w szerszym kadrze! Ładniejsza od mojej! :)

 

Miło mi niezmiernie Mirek, że przypomniałeś o tym "projekcie". "Projekt" rozpocząłem daawno, gdy uczyłem się ogarniać swojego Newtona, tudzież obróbki materiału. Ponieważ spodobały mi się spajki na gwiazdkach, a temat podwójnych był raczej niszowy a jednocześnie dla mnie osobiście interesujący, postanowiłem w niego wdepnąć. Nie miałem wtedy jeszcze wyraźnego "pojęcia o wyobrażeniu" na temat zbierania i obróbki obiektów rozciągłych, a narrowband to była dla mnie czysta magia. ;) I muszę powiedzieć, że podwójne sprawiły mi mnóstwo frajdy.

 

Teraz kupiłem chyba w końcu nie najgorsze APO i jak sam pewnie widzisz zdecydowaną większą ilość czasu poświęcam na inne tematy. A na wszystko nie wystarcza mi ani czasu w ogóle, ani tym bardziej czasu pogodnego nieba.

Nie zamierzam jednak zaniedbywać Newtona, bo to moja "ukochana" optyka, więc pewnie jakieś ładne gwiazdki podwójne jeszcze popełnię. A może nawet powtórzę te już popełnione, które pochodzą z początków mojej aktywności, więc są mocno nie najlepszej jakości. :)

W czasie, w którym zbieram jedną mgławicę, mógłbym pewnie dobrze zebrać z dziesięć albo więcej podwójnych. Tylko ten czas...

 

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, diver napisał:

 

Ooo jak fajnie, całkiem ładna δ Cep w szerszym kadrze! Ładniejsza od mojej! :)

 

Miło mi niezmiernie Mirek, że przypomniałeś o tym "projekcie". "Projekt" rozpocząłem daawno, gdy uczyłem się ogarniać swojego Newtona, tudzież obróbki materiału. Ponieważ spodobały mi się spajki na gwiazdkach, a temat podwójnych był raczej niszowy a jednocześnie dla mnie osobiście interesujący, postanowiłem w niego wdepnąć. Nie miałem wtedy jeszcze wyraźnego "pojęcia o wyobrażeniu" na temat zbierania i obróbki obiektów rozciągłych, a narrowband to była dla mnie czysta magia. ;) I muszę powiedzieć, że podwójne sprawiły mi mnóstwo frajdy.

 

Teraz kupiłem chyba w końcu nie najgorsze APO i jak sam pewnie widzisz zdecydowaną większą ilość czasu poświęcam na inne tematy. A na wszystko nie wystarcza mi ani czasu w ogóle, ani tym bardziej czasu pogodnego nieba.

Nie zamierzam jednak zaniedbywać Newtona, bo to moja "ukochana" optyka, więc pewnie jakieś ładne gwiazdki podwójne jeszcze popełnię. A może nawet powtórzę te już popełnione, które pochodzą z początków mojej aktywności, więc są mocno nie najlepszej jakości. :)

W czasie, w którym zbieram jedną mgławicę, mógłbym pewnie dobrze zebrać z dziesięć albo więcej podwójnych. Tylko ten czas...

 

Bardzo mi miło :) To także było z 200/1000, jeszcze starego SW. Na razie nieśmiałe wprawki - myślałem, żeby kopiować dobre pomysły od mistrzów fachu ;) ale może dodać jeszcze coś nowego. Żeby nie była to taka czysta zrzynka spróbuję zaprząc do pracy filtr SA200 i zebrać widma co ciekawszych gwiazd.

 

Swoją drogą to widzę po swoim zdjęciu, że 20 klatek po 8 sekund to stanowczo za mało. Tło jest paskudne i zaszumione.

 

Ty Sławku to zainwestuj w drugi montaż po prostu. Co się ma sprzęt i Twój talent marnować :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tuvoc napisał:

Swoją drogą to widzę po swoim zdjęciu, że 20 klatek po 8 sekund to stanowczo za mało.

 

Zdecydowanie za mało. 8 sekundowe klatki zbierane przez Newtona 1000/200 są w zupełności  wystarczające do pokazania gwiazdek, ale oczywiście dla estetyki finalnego obrazka warto zebrać ich dużo. Co wcale nie kosztuje dużo czasu. ;)

 

21 minut temu, Tuvoc napisał:

Co się ma sprzęt i Twój talent marnować :)

 

No wiesz, w naszych warunkach pogodowych to się całe tłumy talentów marnują. :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.