Skocz do zawartości

Wybór kamerki


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam sie do zarejestrowania księzyców Marsa podczas zbliżającej się tegorocznej opozycji.

Potrzenba mi będzie do tego odpowiednia kamerka bo mój ToUcam 740 bez przeróbki w połączeniu z Talem 200k ma zasięg zaledwie około 12 mag a to jak wiadomo za mało.

 

Nie bardzo orientuję się w tym temacie dlatego proszę o rade: jaką kamerkę wybrać i gdzie można o niej poczytać?

Zastanawiam się jeszcze nad ewentualnym oddaniem do przeróbki ToUcama ale nie wiem czy warto? Wolę produkty "gotowe".

 

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady, linki do stron o kamerach i przykładowych zdjęć księżyców Marsa wykonanych z Ziemi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do zarejestrowania księzyców Marsa podczas zbliżającej się tegorocznej opozycji.

Potrzenba mi będzie do tego odpowiednia kamerka bo mój ToUcam 740 bez przeróbki w połączeniu z Talem 200k ma zasięg zaledwie około 12 mag a to jak wiadomo za mało.

 

Nie bardzo orientuję się w tym temacie dlatego proszę o rade: jaką kamerkę wybrać i gdzie można  o niej poczytać?

Zastanawiam się jeszcze nad ewentualnym oddaniem do przeróbki ToUcama ale nie wiem czy warto? Wolę produkty "gotowe".

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady, linki do stron o kamerach i przykładowych zdjęć księżyców Marsa wykonanych z Ziemi.

 

Pozdrawiam

 

W 2003 udało nam się z Mirkiem złapać Deimosa, jego 10" LXem f/10. Użyliśmy kamery przemysłowej Mintron MTV-13V3HC (która jako jedna z niewielu przemysłówek miała możliwość robienia wydłużonej ekspozycji, 2,5 sek), a chip Miras przesłonił wąskim kawałkiem żyletki, by zasłonić Marsa. ToUcamem nieprzerobionym nie było szans. Wyszło nam takie coś jak w załączniku.

pozdrówki

Małek

mars06092003lx20010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobione webcamy sprzedają jako gotowce ATIK i SAC, ale chyba nie warto wydawać dwa razy więcej niż za samego webcama.

Przeróbka jest bardzo prosta. Modyfikuje się tylko jeden chip - PD16510 - w nieznacznym stopniu.

 

PS Być może będę w lutym/marcu sprzedawał swoją SC3. Będzie trzeba ją trochę zmodernizować, bo obudowa nie jest najwyższych lotów. Jeszcze nie jest wszystko postanowione - może zostawię sobie ją na autoguidera.

 

A no i linki:

SAC

ATIK

np. taki do przeróbki toucama. Jest wiele różnych modów - prostrzych i łatwiejszych. Trzeba tylko poszukać.

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kiedy ma być ta opozycja, bo nie jestem zorientowany :unsure:

 

7 listopad 2005r. - tez czekam na tą opozycje :)

 

Na inne lata tabele masz tutaj na stronie Janusza Wilanda:

 

http://astrojawil.pl/mars_2003.htm

 

Lepsza Opozycja od tej w tym roku będzie dopiero w 2018r. także trzeba sie na nią przygotować. :)

 

Chociaż nie bedzie to wielka Opozycja Mars i tak bedzie b. blisko Ziemi.

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to wielka opozycja ale warunki obserwacji Marsa w Polsce będą znacznie lepsze. W 2003r. średnica kątowa Marsa wyniosła 25" ale był on widoczny nisko nad horyzontem. W tym roku jego średnica ledwie przekroczy 20" ale za to znajdzie się on dość wysoko na niebie. Można będzie łatwiej dostrzec szczegóły powierzchni, które w 2003r były zamazane z powodu drgań grubej warstwy atmosfery, przez którą patrzyliśmy.

Będzie to również świetna okazja właśnie do sfotogrfowania księżyców Marsa. Jeśli nie uda się w tym roku to przyjdzie nam dłuuuugo poczekać.

 

Mirek i Malek piękny Deimos! Czy beż żyletki nie dało się go uchwycić?

 

Może jeszcze komuś się to udało?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze komuś się to udało?

 

Pozdrawiam

 

 

Heh, piękny to on może nie jest, ale jest i to jest najważniejsze. Bez żyletki nam się nie udawało, jednak inni koledzy na forum radzili sobie i bez niej, za pomocą przerobionych webkamerek. Jeśli dobrze pamiętam to lemarc mógł pochwalić się świetnym zdjęciem oraz chyba Grzesiek Pająk...

 

pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam CDC i dalej nie wiem ile jesienią wyciągną kartofelki.

 

Skoro Mars będzie miał około -2 mag (Meridan) a średnica kartofelków jest jakieś 500x mniejsza niż Marsa, więc powierzchnia odbijająca będzie jakieś 250 tys. razy mniejsza. Zakładając, że mają takie samo albedo jak Mars ich jasność powinna zawrzeć się pomiędzy 12mag. (Phobos) a 13 mag. (Deimos).

 

Średnica kątowa Marsa dojdzie do 20", więc kartofelki oddalać się będą od krawędzi planety na 20" (Phobos) i 70" (Deimos).

 

Biorąc pod uwagę, że dopiero co złapałem Mimasa o jasności 12,9 mag. w odległości zaledwie 3" do krawędzi pierścienia Saturna wydaje mi się, że o ile nie popełniłem jakiegoś błędu, powinno udać się zarejestrować je nawet nieprzerobioną kamerką (w połączeniu z klewikiem).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 listopada 2005

Phobos 10.9mag Deimos 12mag

 

CDC 2.75 całkowicie darmowy i bardzo dobry. zdjęcia z nasa, komety na żywo z internetu, katalogi do 15mag (po ściągnięciu), planety z texturami powierzchni itp.

 

no i po polsku .. tysz. B)

 

"podaruj sobie odrobine luxusu" :rolleyes:

 

http://www.stargazing.net/astropc/download.html jest już wersja 2.76

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.