Skocz do zawartości

Gdzie ten bicolor - Tr37


jgoluch

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu udało mi się w końcu poskładać wój zestaw do astrofoto.
Oczywiście w takiej sytuacji zwykle nie ma pogody, ale w tym tygodniu udało mi się wypalić:
- 12x600 Ha

- 18x600 OIII
Materiału mało, zwałaszcza jak na Warszawski balkon i galerię całodobowo oświetloną pod nosem.
W ramach nauki obróbki próbowałem poskładać to co mam.
O ile jeszcze z Ha, dało się coś wyciągać, tak OIII to po prostu zarys Trąby Słonia (po rozciągnięciu) i ogromny gradient.

Nie jest to wersja takiej fotki jak chciałbym pokazać, ani jaką przyzwyczailiście się przeglądać, ale jakoś tak stoję w miejscu z obróbką, dlatego liczę na Wasze porady.
Choć Tayson dał mi już konkretne wskazówki (kwestia jeszcze to dopracować je w praktyce), to nadal mam problem z gradientami, ostrością, tłem czy z gwiazdkami.

Sprzęt:
- HEQ5 (niby belt mode, ale wykres w PHD2 w RA skacze mi do 2", w DEC znacznie mniej)

- TS 90/600 + TS Photoline 0.79x 3"
- ATIK 383L+

- filtry Baadera 1.25" (co powoduje dodatkową winietę)

 

Wszekie uwagi, wskazówki czy porady mile widziane - zawsze coś się z tego wyniesie :)

Tr37_bicolor_f.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zaraz podrzucę. W ogóle to patrzę teraz na tę fotkę na telefonie i jest jakaś masakra w porównaniu do laptopa, wygląda jak i histogram był strasznie przycięty z lewej, kontrast na maksa i do tego ogromna saturacja.

Muszę jakoś skalibrować ekran w laptopie...

Tomek, niestety ale dysponuje tu tylko małym wycinkiem nieba :(

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:

obstawiam ze tak samo jak 90% ludzi w dzisiejszych czasach.

W moim przypadku, to chyba nawet na plus. Wyświetlacz w telefonie to OLED, dodatkowo nie ma problemu z patrzeniem pod różnymi kątami.
Laptop w zależności od ustawienia nachylenia matrycy (błyszcząca), ma już ogromne rozjazdy nasycenia/kontrastu i koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, w sprawie oceny jakości fotke na telefonach, nawet z bardzo dużymi i dobrymi wyświetlaczami nie będę sie wypowiadać, bo Swięta i trochę nie wypada - napiszę tylko że my tu często o gamutach, kalibracji i tym podobnych głupotach nie po to piszemy, żeby oceniac fotki na telefonach - pieknych i kolorowych.

A teraz do rzeczy:

- masz sporą winiete - to wiesz

- masz nieosiowy zestaw - wiesz?

- OIII fotografowałeś przez cirrusa

- OIII fotografowałeś nisko albo ta galeria tak daje - stąd gradient.

Z tego materiału Jacek niewiele można zrobić. poniżej screeny zrobione na parametrach na jakich zwykle oceniam materiał do swoich prac zanim zasiądę do obróbki - czyli pełna kalibracja a potem pix>process>obsolete>digitaldevelopmnet z parametrem 0.01. 

Ten materiał po prostu nie rokuje. Musisz chyba najpierw doprowadzić zestaw do porządku bo szkoda pogodnych nocy.

Pozdrawiam świątecznie!

Ha.jpg

OIII.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@wessel, przepraszam, że dopiero teraz.
Winietę mam z filtrów 1.25" z KAF8300 (atik383L+).
Osiowość zestawu jeszcze będę starał się poprawić.
W obecnym teleskopie (TS90/600) mam solidniejszy wyciąg R&P2.5", ale chyba wymaga jeszcze regulacji, obstawiam rotator lub docisk drawtube (będę walczył z ccdinspectorem).
Niestety w obecnej konfiguracji sprzętu nie mam możliwości dołożenia tilt-adaptera, po prostu brakuje mi backfocusa. być może w uda się to poprawić nieco rotatorem.

Co do OIII, to fakt, obiekt był już dość nisko... za nisko. Będę musiał skupić się na obiektach wyżej.
Martwi mnie jednak co innego, różnica na wykresie ccdinspectora dla H-alpha i OIII - są to fotki robione w odstępie kilkunastu minut*:

image.thumb.png.0697f92f35a594a89b37eea0d015eea3.png

* oczywiście są to fotki robione "na obiekcie" a nie w morzu gwiazd - następnym razem wykonam to porównanie bardziej rzetelnie.
Nie mniej jednak zastanawiające jest to odchylenie. Tomek jeszcze sugerował mi przypadłość mojego koła (QHY CWF3), że mogło nie trafić precyzyjnie z filtrem - nie sprawdziłem wtedy tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ostatnio wszyscy cieszą się z dobrej pogody, ale niestety, z balkonu u mnie seeing (chyba przez smog) był tragiczny.
Trochę dozbierałem materiału, suby po 20min ale szczerze to nie wiem czy cokolwiek pozytywnego wnoszą...
Na szybko tylko wyciągnięte (aż za bardzo) poziomy + krzywe + usunięcie gwiazdek.
Czy w ogóle jest tu potencjał do obróbki, odszumianie + wyciąganie selektwyne?
Mam wrażenie, że tu w ogóle nie ma ostrości, może jakąś dekonwolucję zastosować?
No i szum... jest tu chyba z 40x1200s a dalej szumi.

PS. wiem, że jeszcze nie czas na słonia bo jest dość nisko ale mam ograniczone pole manewru...
PS2. World Atlas 2015: SQM 18.52mag -> nie wiem czy gdzieś jest aktualniejsza mapa...

Tr37.jpg

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.