Jump to content

kosmit

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  185
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

79 Neutral

2 Followers

About kosmit

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Łozina
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton 8" ES 6.7 , ES 14 , ES 24 UHC OIII

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ku mojemu zaskoczeniu, pogoda dalej dopisywała.... więc udało się zebrać siarkę. Siarkę lubię bardziej niż tlen. Tym razem jednak lekkie zamglenie + chmurki wysokie, też dały mocno po gwiazdach. Naleśników wielkich, aż tak bardzo nie było, ale pozostawiało to jednak sporo do życzenia. No i JEST !!! Pierwszy raz cierpliwie udało mi się zebrać porządnie materiał na bi-color i HST. Ostatnia część trylogii: 59 x 900s SII 8nm f/2.8 70mm bin1 Przystępuję do pracy nad końcowymi zdjęciami.
 2. Atakuję dalej W ostatnich tygodniach pogoda dopisała i dopaliłem tlen. Ten tlen to ciężka sprawa. Trzeba mieć rzeczywiście super warunki, żeby zebrać dobry materiał z normalnej +/- wielkości gwiazdami. Wilgotność, lekki cirrus, dymek od sąsiada i swój własny, a gwiazdy to placki wielkości naleśników. Strasznie czuły jest ten filtr na "syfek w powietrzu". Nie lubię nim fotografować, ale niestety to drugi co do ważności filtr w NB. W przyszłości pomyśle nad jakimś węższym OIII np. 4,5nm / 3nm. Może będzie lepiej. Setup ten sam, więc żebyście nie patrzyli na moje walnięte gwiazdy z Canonowskiej L-ki, to ich w ogóle nie będzie. 52 x 900s OIII 8.5nm f/2.8 70mm bin1
 3. Serwis Astro wykonał mi złączkę do Atika / Geoptika. Obsługa klienta na najwyższym poziomie, nawet rysunki techniczne dostawałem w kilku wariantach do akceptacji, choć to prosta złączka jest. Wykonanie złączki na poziomie Rolls-Royce.
 4. Czy na rok 2020, będzie też kalendarz w formie klepsydry ???
 5. Przymknięcie zooma daje efekty od f/5,6. Musiałbym mocno wydłużyć czasy. Bin2 odpada, za mała rozdzielczość. Jak montaż przyjdzie z serwisu i będzie ładnie prowadził do 1800s to jest to jakieś rozwiązanie. Dla odpoczynku i relaksu, żeby troszkę nacieszyć się astro fotografią nocami w moim ogrodzie, popracuję nim testowo przez kilka miesięcy. Trochę jeszcze mam zadań do wykonania. Na jesień widzę, że konieczny staje się zakup APO. Koło filtrowe mam, więc z ED80 mógłbym spokojnie wejść w LRGB. Tak jak napisałem powyżej, jak montaż ładnie będzie szedł, to i światłosiła 7,5 nie będzie straszna.
 6. W rzeczy samej. Konsultowałem to wcześniej z Pawłem i są gdzieś walnięte soczewki. No, ale ten zoom swoje przeżył. W tym roku na razie zostanie, potem będzie RedCat.
 7. ... a co z tego ataku wyjdzie zobaczymy Generalnie to pierwsza moja publikacja w galerii DS. Kiedy 2 stycznia 2019, po raz pierwszy zrobiłem taki właśnie kadr Canonem 40d mod, nie myślałem, że w ciągu całego roku tyle czasu i pieniędzy poświęcę na astrofotografię. Ponieważ przeszedłem z "wizuala", stopniowo w ciągu roku musiałem praktycznie wymienić cały sprzęt. To był ciężki rok, bo większość zdjęć było testowych, a kiedy już myślałem, że jestem poukładany, to znowu coś dokupiłem i zaczynałem kombinacje od nowa. Na szczęście od września mam już setup w miarę poukładany i opanowany, zostały tylko detale. Powróciłem więc do kadru, który zrobiłem jako pierwszy. Canona sprzedałem zastępując go Atikiem 314e, Exosa-2 z silnikami wymieniłem na NEQ6 Pro, dorzuciłem guiding z Asi 120mm i skomputeryzowałem sesję. Po drodze, jak to zwykle bywa w ramach testów zrobiłem jeszcze IC1396 w bicolorze i HST, IC1848/IC1805 w bicolorze, by być pewnym, że powoli zaczyna wszystko funkcjonować. Są to projekty na przyszły już rok, bo w ramach prób zebrałem za mało materiału. W przypadku IC405/410/417 udało mi się zebrać w miarę sensownie wodór. Więc do HST to 1/3 pracy. Czekam na pogodę, by uzupełnić materiał o OIII i SII. Na tym etapie mam taki efekt. Nie wiele kombinowałem, postępowałem raczej ostrożnie. Niewiele jeszcze umiem jeśli chodzi o obróbkę. Nie wiem, czy dalej coś kombinować, czy zostawić w spokoju. Bardzo proszę o radę, bo na pewno gdzieś "przyłożyłem" . Nie mam jeszcze wyczucia. Problem z gwiazdami na pewno mam, ale optyka to zoom, a montaż też miał swoje fochy, więc obecnie wysłany jest w dobre ręce na regulacje i smarowania. Jeszce napisze coś o Atiku 314e. Przede wszystkim jestem z niego bardzo zadowolony !!! Kupiłem go od Jarka z Cieszyna, co bez guidingu fotografował. Dla początkującego astrofotografa to sprzęt wymarzony. Cena nie wygórowana, fajna mała matryca CCD, to i brak kłopotu z winietą / optyką, chłodzenie jest i skala może być pokaźna na 200mm. Na słabszą czułość matrycy, przyłożymy czasy 900-1200s i mamy piękny sygnał. Skala trudności jest , ale o to chodzi, zmusza to do ciągłej nauki i motywuje. Po Atiku 314e cała reszta to będzie już z górki. Atik 314e Canon EF 70-200 IS L f/2.8 @2.8 70mm 55 x 900s Ha 7mn bin1
 8. RGB ...nie doczytałem. Popatrzyłem na zdjęcie i od razu czegoś mi brakowało. Jak ten sam obszar zrobisz w Ha to od razu powyłażą dymy. To nie tylko moje odczucie, że czegoś brak na zdjęciu.
 9. Wymazanie ze zdjęcia części "dymu kosmicznego" to ciężkie przestępstwo !!! Nawet mój Atik 314e na pojedynczej klatce Ha 900s f/2.8 ładnie rejestruje Trójkąt Pickeringa.
 10. Żadne zaskoczenie, to było do przewidzenia. Nie było porównywalnej fotki na Astrobin tego obiektu. Po publikacji na Astropolis, od razu sprawdziłem. To była tylko kwestia czasu. Pozamiatał tym Simeis'em 147.
 11. Filtry to podstawa w wizualu mgławic. Dużo tracisz obserwując bez nich. Pewnych rzeczy w ogóle nie zobaczysz. UHC + OIII i inny wszechświat widzisz. Wiem co mówię, też mam 8" i pamiętam jak to było w erze bez filtrów i z nimi. LP pożera wszystko, a tu pięknie wszystko wyłazi.
 12. Mnóstwo dobrej pracy wykonałeś. Biorąc pod uwagę tą rewolucję sprzętową, a przy tym jeszcze wyniki nie byle jakie. Gratulacje.
 13. Obraz malowany. Z Beksińskim bardzo trafne porównanie.
 14. Kolejna podpucha i jedyny argument jest, że ładnie wygląda. Co tu się dzieje ???
 15. Ten projekt "Taras" wykończy każdego. Już wcześniej o tym pisałem. Bardzo dobrze pomyślane i zorganizowane. Takie długoterminówki + zaciętość fotografa to killery. Lekką ręką bije rekordy, co jest wpisane w ten projekt . Wielkie Gratulacje !!!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.