Skocz do zawartości

Canon 24-105 L f4


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak tytułowy obiektyw sprawdzi się w astrofotografii z pełnoklatkowym 6D ? Nie pytam czy go kupić bo już go mam, zakupiłem razem z 6D jako wszechstronny zoom do zdjęć dziennych. Wiem że zoomy nie sa stworzone do astrofoto ale w końcu L-ka to chyba nie taki ostatni gniot... Maił ktoś z Was doświadczenie z tym szkłem jeśli chodzi o astro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam go z piątką od ośmiu lat, to mój najbardziej wyeksploatowany obiektyw dzienny.

Niestety do astro jeden z najgorszych, słaba rozdzielczość, duża koma i winieta dyskwalifikują go do astro.

Przez cały okres zrobiłem nim jedno może dwa astrozdjęcia. I więcej nie próbowałem.

 

Z zoomów canona o wiele lepszy jest 16-35, 17,40.

Z dłuższych wartości jeśli chodzi o zoomy używam stale 70-200 f4/IS, ostry jak brzytwa a i tak mam pierwszą wersję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misza napisał:

Witam, jak tytułowy obiektyw sprawdzi się w astrofotografii z pełnoklatkowym 6D ? Nie pytam czy go kupić bo już go mam, zakupiłem razem z 6D jako wszechstronny zoom do zdjęć dziennych. Wiem że zoomy nie sa stworzone do astrofoto ale w końcu L-ka to chyba nie taki ostatni gniot... Maił ktoś z Was doświadczenie z tym szkłem jeśli chodzi o astro ?

Tak jak Darek B powiedział - powyższy zoom się do astrofoto się nie nadaje.

Zdarzyły się mi może jakieś nocne Landschafty ale do tych zdjęć w szerszym ujęciu wolałem stałki Canona albo samyangi.

Do astro z powodzeniem używam za to Canon EF 70-200mm f/2.8 L USM Telephoto Zoom Lens (ten bez IS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja metoda na zbadanie przydatności jakiegoś obiektywu fotograficznego do astrofoto, to odwiedzenie strony www.astrobin.com i sprawdzenie ile zdjęć tam zamieszczonych pochodzi z danego obiektywu i jakiej są jakości.

Małe porównanie:

Canon 24-105 link: https://www.astrobin.com/gear/4847/canon-ef-24-105mm-f4-l-is-usm/   - 4 zdjęcia przeciętnej jakości

Canon 70/200/4 (o którym wspominał Darek B.) link: https://www.astrobin.com/gear/1119/canon-70-200-f4/ - 148 zdjęć, niektóre świetne

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.