Skocz do zawartości

Do znawców CFA


pitgrupa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zachęcony przetrzepałem net i doszedłem do wniosku że IRIS ok ale nie da rady bez photoshopa. Myle się.?

 

Okazuje sie ze stacking i inne zabiegi filtracyjne nalezy robić w CFA i połaczyć to z luminancja- Łączenie rozumie ze chyba w PS? NIe znalazlem niczego w IRIsie co umozliwialoby rgb canonowe (polaczaone) laczyc z luminancja.

 

Problem pojawil sie po stakowaniu CFA i checi przerzucenia tego na RGB.

Matric dalej pozostal a kolor w zasadzie nie mial nic wspolnego z oryginałem.

 

Przewaliłem forum pod wzgledem CFA w astrofoto i nie znalazlem takiej informacji.

 

Processing tego typu jest dosc daleki od "rysunkowego" ze strony Irisa i mam nadzieje ze podpowiecie mi jak sie do tego zabrać.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "fałszywych" kolorków, każdy aparat ma pewien "offset" dla danego koloru względem innego, tzn. jeśli przyjmiemy że G to 1, to R jest x B jest X. Tak samo jest z Canonem 300d: zdaje się, że jest R - 1.96, G - 1.0, B - 1.23 (trzeba dokładnie sprawdzić). Ustawia się to w Camera settings->White balance.

 

Istnieje jeszcze lepszy sposób na dobranie prawidłowych barw w zdjęciach astro: szukamy na zdjęciu gwiazdy o widmie słońca (wystarczy, że znajdziemy G), zaznaczamy, i wpisujemy w konsoli komendę WHITE2. Gotowe!

 

Napisałeś, że zostaje matrix. Rozumiem, że chodzi o kratkę pozostałą po zdekodowaniu. :unsure: Z tym walczy się dosyć łatwo. Trzeba wybrać odpowiednią metodę debayerowania (iris ma 3: linear, gradient i median). Nie pamietam który jest najlepszy. Warto przeczytać artykuł o CFA i algorytmach dekodowania: http://www-ise.stanford.edu/~tingchen/main.htm Jest opisanych aż 11 metod (zaimplementowanych w doskonałym programie AviRaw C. Arnholma).

 

Metodę radzę wybrać po przeczytaniu artykułu, lub metodą prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.