Jump to content

Kto obserwuje zmienne?


Henryk
 Share

Recommended Posts

Jakiś czas temu został stworzony nowy dział w celu zachęcenia nowych osób do obserwacji gwiazd zmiennych. Tymczasem mimo starań kilku (ciągle tych samych) osób, nie zauważyłem, żeby przybył nowy obserwator. Owszem kilku kolegów wspomina o obserwacjach, jeden nawet przesłał oceny do bazy, ale na tym koniec. Trochę więc uszło ze mnie powietrze i nie wiem czy jest dla kogo ciągnąć ten dział. Dlatego zresztą znacznie się opuściłem ostatnio, ale działam tam gdzie jest największy odzew, to chyba naturalne.

 

Pytanie mam do osób udzielających się w temacie zmiennych, do tych, których nie znam z innych miejsc - czy wy coś obserwujecie, czy jedynie siedzicie przy komputerze i na próżno wszystkie nasze dyskusje? A jeżeli obserwujecie, to co i czego oczekiwalibyście w tym dziale, jakichś konkretnych wskazówek, tematów?

 

W tej chwili na niebie jest kilkadziesiąt gwiazd zmiennych widocznych gołym okiem, kilkadziesiąt miryd dostępnych słabymi lornetkami, cała kupa zaćmień różnego typu właśnie ma miejsce, a co jakiś czas pojawiają się Nowe - tej ostatniej w Rufie chyba nikt w kraju poza mną nie widział...

 

 

P.S. Dla mnie tu największym plusem była możliwość obejrzenia kilku świetnych zdjęć zmiennych, wykonanych przez PiotraZ i Grzelę.

Edited by Henryk
Link to comment
Share on other sites

Ja już mam wyrzuty sumienia, bo obiecałem sobie już dawno, że wracam do obserwacji zmiennych, jednak z powodu wrodzonego lenistwa i tysiąca innych niedorzecznych powodów nie mogę się jakoś za to zabrać. Ciągle jednak wierzę, że jak tylko kupię odpowiednią lornetkę, uda mi się to zrealizować B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Henryku, skąd u Ciebie tyle pesymizmu :D .

Po prostu u mnie od prawie dwóch miesięcy pogody nie było.

Właśnie godzinę temu zakończyłem sesję obserwacyjną (zacząłęm zamarzać :D ).Nie mogąc wybrać się w teren (uwiązany do ewentualnego telefonu z pracy), zrobiłem małą :D jazdę po zmiennych. A duży w nich ,,ruch'' od czasu moich poprzednich obserwacji :D:D , zawłaszcza jedna poszła ostro w dół. Do tego doszło kilka nowych (obserwowanych-nie mylić z wybuchającymi nowymi).

Jak opracuję wyniki to dam znać co i jak.

Zresztą nie tylko ja obserwowalem. Jednocześnie ze mną Localizer w swoim obserwatorium w Brwinowie robił fotki (z nim mam łączność na CB), a AGA w Wilanowie ,,dłubała'' w planetach i też zaczyna się ostro przymierzać do zmiennych (z nią mam łączność na Skype). W chwilach ,,rozgrzewki'' możemy wzajemnie wymieniać uwagi techniczne i na temat warunków obserwacyjnych. Taka współpraca we trójkę to dopiero uciecha :D:D:D. Oby tylko częściej nam się pogoda trafiała.

Niestety, jutrzejszą (a właściwie już dzisiejszą) noc spędzam w pracy, zatem idę odsypiać zaległości.

Udanych obserwacji i kolorowych snów :D .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nie martwcie się chłopaki, to brak pogody tak daje w dupę nam wszystkim, idzie spory rosyjski wyż i pogoda się już zaczyna, zobaczymy tylko jak będzie z mrozoodpornością naszych obserwatorów :zimno:

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

I jeszcze parę następnych zmiennych :D . (Kiedy ja to wszystko obrobię?).

Ale zimno :zimno: . To już chyba ostatnia taka przyzwoita noc. Ciśnienie spada :zle:. I coś bym :glodny:

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Od niedawna obserwuje Algola i Betelgezę :D Zapisuję wyniki w tabelce,  robię wykresy jasności, a o co chodzi z tym opracowywaniem? Co jeszcze trzeba zrobić aby obserwacje nabrały pełnej wartości???

 

 

To świetnie. Wartość mają zapewne pełną Twoje obserwacje, ale warto wysyłać je do którejś bazy ocen, a najlepiej do naszej polskiej bazy u SSW.

Link to comment
Share on other sites

Witamy kolegę! Koniecznie włącz do obserwacji i inne zmienne. Na zimowym niebie jest ich mnóstwo. Napisz czy masz jakiś sprzęt to na pewno doradzimy Ci co jeszcze warto obserwować. A opracowanie wyników polega na zapisaniu czasu obserwacji, jasności gwiazdy, wskazania gwiazd porównania i źródła skąd masz jasności gwiazd porównania.

Link to comment
Share on other sites

Witamy kolegę! Koniecznie włącz do obserwacji i inne zmienne. Na zimowym niebie jest ich mnóstwo. Napisz czy masz jakiś sprzęt to na pewno doradzimy Ci co jeszcze warto obserwować. A opracowanie wyników polega na zapisaniu czasu obserwacji, jasności gwiazdy, wskazania gwiazd porównania i źródła skąd masz jasności gwiazd porównania.

Mój sprzęt to teleskop Newtona 120/900 i lornetka 12/50.

Link to comment
Share on other sites

Włączyłem do obserwacji kolejne 2 zmienne :D

Są to γ-Cas oraz β-Peg. Choć obserwacje tej drugiej mogą aktualnie stanowić pewien problem, bo Pegaz to przecież jesienny gwiazdozbiór.

Jeszcze jedno pytanko: gdzie mogę znaleźć informacje o danej gwieździe, tzn. czy to jest zaćmieniowa, miryda, cefeida czy co tam może być?

Link to comment
Share on other sites

Planuję zająć się obserwacją zmiennych, na początek niebo W/NW, ponieważ na lukanie N,E i S musiałbym wyjechać za miasto. MAm lornetę 12x45, planuję jescze zakup 7x50. Podajcie jakieś gwiazdki na dobry początek (W, ewentualnie W/N). Opracuję sobie mapki itd. i do dzieła...

Link to comment
Share on other sites

Na zachodzie będziesz miał teraz wychodzącą z minimum słynną Mirę (omi Cet), powinna być do złapania w Twojej lornetce. Ogólnie polecałbym mirydy i zmienne półregularne. R And - jasna ostatnio, sam muszę się za nią w końcu zabrać ;)R Tri - jaśnieje, ale jest coraz niżej nad horyzontem.

 

Nazwy gwiazd są odnośnikami do odpowiednich informacji na stronie SSW. Radzę dobrze przejrzeć tę stronę, warto!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.