Skocz do zawartości

Nadchodzą duże plamy słoneczne!


sunexplorer

Rekomendowane odpowiedzi

Świadczy o tym zdjęcie wykonane przez SOHO 5 lutego 2005r.

Magnetyczne pętle gorącego gazu, falują przy wschodnim brzegu tarczy słońca.

Są one dowodem, że istnieją tam plamy o złożonej strukturze wyłaniajace sie wraz z obrotem Słonca w kierunku naszej planety. Przekonamy się o tym 6 lub 7 lutego.

Zachęcam wszystkich do obserwacji tym plam.

 

z słonecznym pozdrowieniem

 

Krzysztof

erupcje.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa 720 jest już najprawdopodobniej przy wschodnim brzegu tarczy Słońca.

Dzisiejsza obserwacja 10:50 UT wraz z wyliczonymi dla tego obszaru współrzędnymi +13,182 pokrywa się z danymi z m-ca stycznia 2005: +13,178.

Poniżej obraz z BBSO. Wieczorem postaram się jeszcze zamieścić zdjęcia wykonane przez filtr Badder.

z słonecznym pozdrowieniem -

 

Krzysiek

g720.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej obiecana fotka przez filtr badder.

A propo wczoraj 05 02 2005 widoczne były 4 grupy !!!

Hsx1, Cso2, Cao3, Hsx1.

R=47

Trochę się dziwię, że kolega cygnus nic nie widział???

To jeszcze nie minimum. Załanczam dodatkowo fotkę z wczorajszego dnia.

 

Pozdr.

 

Krzysiek

060205G073_b.jpg

05022005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na poniższym zdjęciu grupa 720 (732 - jej obecna numeracja) już nie jest aż tak wielkich rozmiarów. Otaczają ją jednak rozległe pola pochodni.

Ciekawą i może aktywną grupą będzie obszar, który wyłonił się poniżej przy wsch. brzegu tarczy Słońca. Jego typ ustaliłem na Hhx1.

 

dane do zdjęcia: Refractor 80mm, focal 910mm (f/11,4); filtr Baader D 5.0, filtr polaryzacyjny variable, filtr IR y ToUcam Pro.

 

z słonecznym pozdrowieniem -

 

Krzysztof

070205G0732.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładne zdjęcia:)

 

słońce zdaje się obraca się z prędkością ok. 1obr/25 dni , (przynajmniej na równiku)

 

to, że się tak wyrażę spotkanie się Ziemii z tymi dużymi plamami "un face" nastąpi dopiero za parę dni? i dopiero potem możemy oczekiwać, albo raczej mieć nadzieję na zobaczenie zorzy ? :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą obserwowałem "lewą" część tarczy Słońca i zaciekawiło mnie te olbrzymie pociemnienie tuż nad plamą 732

To coś jest bardzo duże. Świetny widok, polecam spojrzeć !

Czy z tego powstanie większa plama ? Co to właściwie jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą obserwowałem "lewą" część tarczy Słońca i zaciekawiło mnie te olbrzymie pociemnienie tuż nad plamą 732

To coś jest bardzo duże. Świetny widok, polecam spojrzeć !

Czy z tego powstanie większa plama ? Co to właściwie jest ?

 

 

Polecam koledze przygotować sprzęt na dni 10-14 luty. Bedą wybuchy co najmniej klasy C. Spodziewam sie ich od dawna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się potwierdza mysle ze Kindeks moze wnieść 6 a byc moze nawet 7 a wiec na połnocy Polski powinna byc za ok 2-4 dni widoczna zorza. W tej chwili rozbłysk jest klasy B3 ale juz wkrotce moze być klasy C7 a moze nawet M.

Pozdrowienia - zyczę udanych fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przypuszczałem i potwierdziły to moje obliczenia (obserwacja z dn. 05 02 2005) duża plama słoneczna o oznaczeniu 720, wórciła ale nie jest już takim olbrzymem jak w styczniu. Na zdjęciach widać już jej końcowe stadium rozwoju.

Nie przedstawia także możliwości do produkcji silnych słonecznych wybuchów.

Poniżej jej wyłoniła się duża grupa (733) to co kolega Limax 7 dzis obserwował. Już wczoraj można było ją zobaczyć przy wschodnim brzegu.

Na razie trudno jest prognozować jak przebiegać będzie jej rozwój.

Co do samego tytułu "Nadciągają wielkie grupy" to chyba może jest on lekko przesadzony. Chciaż Słonce może nas jeszcze zaskoczyć.

 

 

z słonecznym pozdrowieniem -

 

Krzysiek

plamy080205.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem nadzieje że z grupy 732 bedzie coś sie wiecej rozwijać, ale to chyba pozostałość i sie chyba już "wypaliły". Ale mam przeczucie że już niedługo coś dużego sie pojawi <_<

 

Dzisiaj zobaczyłem nawet wyraźną pochodnie tuż przy południowym biegunie Słońca. Nie wiem czy to normalne bo nigdy w takim miejscu nie widzilem pochodni bo zawsze przecież są w pobliżu plam, ale przy biegunach? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem nadzieje że z grupy 732 bedzie coś sie wiecej rozwijać, ale to chyba pozostałość i sie chyba już "wypaliły". Ale mam przeczucie że już niedługo coś dużego sie pojawi <_<

 

Dzisiaj zobaczyłem nawet wyraźną pochodnie tuż przy południowym biegunie Słońca. Nie wiem czy to normalne bo nigdy w takim miejscu nie widzilem pochodni bo zawsze przecież są w pobliżu plam, ale przy biegunach? <_<

 

 

Pochodnie i pola pochodni stanowią aktywne obszary powierzchni słonecznej, a ich przejście przez środkową część tarczy często powoduje burze magnetyczne na Ziemi. Na ogół otaczają one plamy, jednak widzi się je również z dala od plam. Są widoczne także w pobliżu biegunów słonecznych. Nazywane są one pochodniami biegunowymi.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.