Skocz do zawartości
  • 0

Proszę o pomoc w Dobraniu Ok.Planetarnego.


Łukasz Wolańczyk

Wybór Vixena SLV(planetarnego) do Newtona 150/750 f5.  

6 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Wybór Vixena SLV(planetarnego) do Newtona 150/750 f5.max przybliżenie 225x(ostry obraz) -300x(degradacja obrazu), co powinienem wybrać do Wenus, Jowisza ,Saturna Księżyca ?

    • Vixen SLV 4mm
    • Vixen SLV 5mm
    • Vixen SLV 6mm
    • Vixen SLV 6mm + GSO 2x


Pytanie

Witam , do końca marca chce zakupić okular planetarny do Newtona 150/750 f5.
Z racji iż coraz rzadziej widywane na giełdach są okulary planetarne np Vixeny SLV , a tym bardziej NLV - zmuszony jestem zakupić SLV z sklepu.
Proszę o pomoc w doborze okularu prawdopodobnie w przyszłości dokupię drugi , bądź barlow o wysokiej jakosci szkła. 
Jeżeli jest ktoś kto poleca inne okulary do 600zl, bądź inne ,,mm" (planetarne) proszę o zostawienie posta pod tematem.
Dziękuje za uwagę.
Zdrowia i gwieździstego nieba !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie wiem które dokładnie planety planujesz oglądać ale weź jeszcze taki drobny, może nieznaczący fakt pod uwagę że Mars, Jowisz i Saturn będą w tym roku bardzo nisko, obecnie jedyna pora do oglądania, godzina 4 - 5 rano na południowym wschodzie, będą trochę wyżej dopiero w porze wakacyjnej, jeżeli mieszkasz w dużym mieście sprawdź czy jakieś budynki nie będą Ci zasłaniać( nie mogę z tego powodu ich obserwować na obrzeżach warszawy :(  )    a co do okularów, widzę że wimmer wie znacznie więcej i lepiej Ci doradzi, ja jako osoba początkująca początkującej mogę Ci doradzić że jeśli kupujesz pierwszy okular do planet najlepiej zacząć od nie za małej ogniskowej żeby można było jej zawsze użyć, na 4mm trzeba mieć bardzo dobre warunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 3.04.2020 o 17:22, wimmer napisał:

Witaj, bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź !!! :)
Sugerowałem się Vixenami - bo większość osób mi je poleca z średniej półki no i są to lantyny.
Interesuje mnie okular przy którym będę mógł zobaczyć czapy polarne marsa, pierscienie saturna , pasy jowisza i jego ksiezyca ( ale na to pewnie min 4mm bym potrzebowal)(nie muszą to być jakieś super wielkie widoki- jak to pierwszy sprzedawca proponowal mi 2,5mm(300x) dla osoby ktora była totalnie zielona w optyce do teleskopu i przy jakich warunkach można pozwolić sobie na coś więcej :) i na bank byłbym bardzo zawiedziony.
Teraz mogę powiedzieć , że raczej zakupie 5-6mm , zastanawia mnie jeszcze czy jezeli skupiłbym się na okularze do 700 zl np 6mm(125x) , to czy warto dokupić do niego soczewke bralowa 2x GSO ED ,  czy jednak baryle niszcza nam obraz ?
W przyszłości również planuję robić Astro zdjęcia za pomocą lustrzanki (więc ten teleskop sobie zostawie , a w dalszej pszyzlosci kupie na Dombsonie 200-300mm) , dlatego nie mam zamiaru kupować okulary ktore w przyszłości będę musiał odsprzedawać. Mam ES 14mm 82' jest to mój 1-szy zakup i jestem z niego bardzo zadowolony - chociaż już odczuwam w nim nieco brak miejsca, gdy patrze nim np na Plejady ( wiec zapewne dokupię 24mm 82' i będe miał na komety jak i na wieksze DS).
Mieszkam na przedmieściach dużego miasta, jak lece w plenerek i mam malo czasu to na obrzeża dzielnicy , kieruję telskop w strone zachodu , czy północy. (tam jest najciemniejsze niebo)
Raz na miesiąc jadę za miasto 20-30 km , tam widoki są już znacznie lepsze , lecz nadal nie byłem z nim pod Ciemnym/bardzo ciemnym niebem Mazury/Bieszczady.
Pozdrawiam.



 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.04.2020 o 16:52, Jan Astralbreeze napisał:

Witaj, bardzo dziękuję za komentarz i wyczerpanie tematu. 
Ogl bardzo pomocny jest link z Urani - tego wlasnie szukałem !
zastanawiam sie nad 5-6mm (150-125x) nadal zbieram opinie odnośnie okularów i nie zamykam się już na Vixeny.
Ogl wszysyc polecali mi Lantynowe sredniej polki Vixeny. 
teraz wiem ze mogę przeznaczyc max 700zl na okular , bądz 500 i GSO ED 2x.
Teleskop jest dosc jasny F5 więc będę musiał zastosować mocne filtry.
Wenus odkryła swój kształt dopiero po zastosowaniu b.ciemnego niebisekiego filtra.
Filtr do ksiezyca 25 % , na nic się spisał . 
Tak samo jasny zielony ( ktory uzywam tylko do ksiezyca)
Czytalem nieco o filtrach klorowych do planet , dlatego tez b.ciemny niebieski nie dosc ze pokazal ksztalt to i widzialem na niej struktury chmur (tak przynajmiej mi się wydaje)
Szukam okularu dzieki któremu prawie zawszze będę mógł użyć , jdoczesnie ukaże nieco struktur na Wenus, Marsie , Jowiszu, Saturnie.
Czy powinienem też brać pod uwagę szerokokątny okular ? 
Na pewno będę chciał pokazać innym , więc nwm czy mały kąt może spowdować , że będę musiał często szukać planety.
Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

 

Chyba ostatnia rzecz jaką musisz wziąć pod uwagę jest wielkość pozornego pola widzenia okularu, i to powinno zależeć od Ciebie, ponieważ jeżeli to okular tylko do planet to pole widzenia pozorne większe niż 40 stopni nie jest potrzebne bo mają one małą wielkość kątową. Niemniej okulary krótkoogniskowe poza zastosowaniem do planet są również używane do mgławic planetarnych, i innych mniejszych obiektów głębokiego nieba, i do tych dla wygody obserwacji polecane jest większe pozorne pole widzenia żeby nie było takiej sytuacji że na przykład znajdujesz fajną galaktykę w powiększeniu np. 140x, masz bardzo dobrą jakość obrazu, ale widzisz tylko środek galaktyki, bo nie zmieściła się w polu widzenia okularu. Albo znajdziesz coś fajnego i ucieknie Ci bardzo szybko z okularu. Dlatego jeżeli bierzesz okular do planet to nie patrz specjalnie na pozorne pole widzenia, jeśli do planet i małych ds-ów to pole pozorne co najmniej 60, ale bezpieczniej jeszcze większe

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Drogi Łukaszu. 

Ja na twoim miejscu darowałbym sobie tego Barlowa i skupił się na jak najlepszym okularze. Planetki są jeszcze daleko i do tego dopiero wczesnym rankiem. Może warto zapolować na jakąś używkę z górnej półki, które pojawiają się czasem w niezłych okazjach. 

Może warto powoli i systematycznie budować taki docelowy zestaw okularów. Teleskop zmienisz, a dobre okulary zostaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

https://www.urania.edu.pl/poradnik/obserwacje-planet.html  

W tym artykule masz opis jakie powiększenia są optymalne dla poszczególnych planet, napisz jeszcze jakie masz warunki. Jeżeli obserwujesz w mieście to okular o ogniskowej najmniej 6 mm, na 5 mm i mniej nie będzie warunków, w twoim teleskopie to da powiększenie 125x . Jest to powiększenie w którym będziesz mógł zobaczyć niewielkie szczegóły na marsie, saturnie, wenus, i trochę więcej szczegółów na tarczy jowisza. Jeżeli mieszkasz w miejscu z mniejszą ilością zanieczyszczenia sztucznym światłem to można próbować 5mm a nawet 4 mm.

Do 600 złoty polecam : 5mm baader hyperion  https://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-5-mm-2-1-25-quot

 

Gdyby udało Ci się wstrzymać się z zakupem i mieć trochę wyższy budżet mógłbyś kupić już naprawdę świetny okular , tutaj jest temat z moją recenzją na końcu 6 mm oriona lantanowego:

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Hej.
A dlaczego tylko LV, NLV, czy SLV?
Okulary SLV nie są niczym innym jak kontynuacją dawnej serii LV, która zrobiła furorę. Ale to było dawno temu, i sporo się zmieniło od tamtego czasu na "rynku" okularów, również planetarnych.
Dlatego też nie oddam głosu w Twojej ankiecie, bo jest niesprawiedliwie "jednostronna" ;)
Z najtańszych propozycji możesz wziąć pod uwagę klony HR Planetary. Np:
https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-planetarny-hr-7mm-1-25-/p,6166
TS stara się trzymać jakość po pierwotnych HR.
Pozytywne recenzje zbierają również wszelkie wariacje okularów "ED" i "Double ED", "Starguider". Mowa o tych:
https://agenaastro.com/agena-1-25-dual-ed-eyepiece-25mm.html
Znajdziesz je w wielu różnych brandach. Były również dostępne w polskich sklepach astro.
Na dużą uwagę zasługują również okulary Meade serii 5000 HD. Takie:
https://www.astroshop.pl/okulary/meade-okular-series-5000-hd-60-6-5mm-1-25-/p,23206
Oraz ich odpowiedniki u Celestrona, czyli seria X-cell LX. Taki:
https://teleskopy.pl/Okular-Celestron-X-Cel-LX-7-mm-(SKU---93422)-teleskopy-5910.html

Ten ostatni posiadam w swojej kolekcji, ale o ogniskowej 9mm, i mogę powiedzieć o nim dużo dobrego. To bardzo dobry okular, dający bardzo fajne obrazy planet. W moim SCT5" daje powiększenie niecałe 139x. I nie mam zamiaru się go pozbywać. Jest dobry!

Pozytywne recenzje zdobywają na świecie również nowe pozycje od Explore Scientific. Te:
https://www.astroshop.pl/okulary/15_10/m,Explore-Scientific/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=62°+LER
oraz te:
https://www.astroshop.pl/okulary/15_10/m,Explore-Scientific/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=52°+LER
Ale nie mam, więc nie potwierdzę. Niemniej planuję mieć. To wtedy ewentualnie potwierdzę :)

Teraz najtrudniejsze ;) Max przybliżenie 225x. Nie. Niekoniecznie.
Z planetami, to jest tak: Moim zdaniem powinno się siedzieć, jak na rybach, i czekać na branie :) Atmosfera będzie płatać figle na tyle, że przez pół godziny możesz uznawać, że jest masakra i obraz jest fatalny, aby potem - przez 5 sekund - stwierdzić, że to jest naprawdę świetny widok planety. I później znów mieć kaszanę. Jak dla mnie najlepsze warunki planetarne trafiały się w trakcie delikatnego zamglenia (mowa o powietrzu). Może wydawać się to dziwne, ale gdy jest mgła, to znaczy, że powietrze jest stabilne. Gęsta mgła oczywiście odpada, Ale taka bezwietrzna pogoda, bez przesuwających się chmur, z ewentualnym delikatnym zamgleniem daje szansę na niezłe obrazy planet.

Czy chcesz mieć jeden okular na te "fartowne 5 sekund" czy dwa okulary, to już Twój wybór. Ja mam trzy. Jeden na "częste" obserwacje planet, dający mi powiększenie 139x. Drugi na te lepsze warunki, dający mi powiększenie 166x. I trzeci na "fartowne, 5-cio sekundowe obserwacje". Tani! Żeby się w walizce nie marnował ;) Daje powiększenie 208x.

Gdybym był na Twoim miejscu, to na razie brałbym jeden okular, dający powiększenie 150x, czyli 5mm.

Zwracając nieco honoru Vixenowi. Stara seria LV miała pozorne pole około 40°. Mówią, że 45°, ale sądzę, że to było bliżej 40°. Miałem, potem sprzedałem. Czym się wyróżniał wtedy? Wygodnie odsuniętą odległością od oka i dużą soczewką wyjściową, co pozwalało na komfortowe obserwacje. Obecnie seria SLV daje podobno 50°, co jest przyzwoitym wynikiem. Jeśli lubisz, ufasz, chcesz, to bież 5mm.
Ja bym kupił jednak taki: 
https://teleskopy.pl/Okular-5-mm-BST-ED-1,25--teleskopy-3911.html
A dlaczego? Żeby się ewentualnie nie przejechać :) Niedrogo, dobre opinie, przyzwoite pozorne pole widzenia, wygodny ER. W razie czego odsprzedałbym bez większej straty.

*edit*
P.S: Wiele razy obserwowałem planety z miasta. Jeśli nie masz źródeł gorącego powietrza, typu: otwarte okno balkonowe, sąsiad z fajką w oknie obok, dym z komina pod planetą, to i w mieście można zapolować na planety z dużą szansą na sukces. Są wystarczająco jasne przecież.

 

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.