Jump to content

I jeszcze raz-Saturn


Jarzyna B.
 Share

Recommended Posts

Dzięki za radę oczywiście nie miałem o tym pojęcia.

Cieszę sie,że Saturn się podoba choć miałem duże obawy przed jego umieszczeniem na forum.Właściwie po lekkiej namowie Janusz P.zdecydowałem się na to.Z resztą Janusz czynnie pomagał mi w czynnościach związanych z ustawieniem montażu oraz śledzeniem uciekającego nam Saturna z pola(słabe baterie do napędu.W dodatku było chyba z -15 stopni i łapy nam odpadały.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No... masz w sumie rację ale jako JPG o niewielkiej kompresji było by mniejsze a dalej odpowiedniej jakości do Internetu :Beer:

Zreszta czy w formie JPG czy BMP fotka jest warta opublikowania bez 2 zdań :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze z innnego materiału Saturn trochę mniejszy na większym skrawku nieba.Tym razem w formacie JPEG.Aha właśnie zakupiłem kamerkę Celestron NexImage więc w niedalekiej przyszłości zamieszczę zdjęcia dla porownania.Dla przypomnienia zamieszczony Saturn wykonany za pomocą Meade LPI.

Sat.jpg

Edited by Jarzyna B.
Link to comment
Share on other sites

Co do NextImage to jeszcze przed użyciem zdarzyła się pierwsza wpadka w wymiarze tulejki kamery, której wymiar "nieco" odbiega od standardu 1,25".

Jest ona nieokrągła tylko eliptyczna o wymiarach odpowiednio 30,93 oraz w drugim wymiarze 31.02mm (wg pomiaru pożyczonym mikromierzem).

Kamerka po zablokowaniu w wyciągu okularowym przyjmuje dość skośne położenie co nie wróży jej w tym stanie dawania dobrych obrazów.

Miejmy nadzieję że pozostała część kamery jest lepiej wykonana i będzie prawidłowo działać bez takich przykrych niespodzianek jak ta z tulejką :angry:

Tulejka jest też w środku mocno błyszcząca więc bedzie wymagała wyczernienia na matowo we własnym zakresie :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Dziwi mnie czasem z jaką beztroską podchodzą niektórzy producenci do spraw wyczernienia. Przecież to nie jest jakiś hi-tech, a taki z tym problem. Najbardziej mnie to rozwaliło w przypadku okularów TMB Super Monocentric, które są chyba najbardziej wyspecjalizowanymi okularami planetarnymi na rynku (tak twierdzi producent), a jakoś zapomniano o wyczernieniu ścianek bocznych soczewek :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Dziwi mnie czasem z jaką beztroską podchodzą niektórzy producenci do spraw wyczernienia. Przecież to nie jest jakiś hi-tech, a taki z tym problem. Najbardziej mnie to rozwaliło w przypadku okularów TMB Super Monocentric, które są chyba najbardziej wyspecjalizowanymi okularami planetarnymi na rynku (tak twierdzi producent), a jakoś zapomniano o wyczernieniu ścianek bocznych soczewek  :blink:

 

Noo... problem jak widać wielki bo w okularze monocentrycznym jest do wyczernienia aż 1 soczewka i czekają zapewne aż problem sam zniknie jak zrobią wreszcie okular bez soczewek :buahaha:

 

Ps. Zaskoczyłeś mnie tym i to poważnie, nie sądziłem że TMB może tak podchodzić do tematu specjalizowanych w końcu i to wysoko, planetarnych okularów :o

Edited by Janusz_P.
Link to comment
Share on other sites

Cześć!Te stakowane są z poprzedniego materiału.Z naszej wspólnej sesji chyba nic ciekawego nie wyjdzie bo za bardzo przesadziłem z nasyceniem barw przy nagrywaniu avików oraz jeszcze z paroma ustawieniami.Wielka szkoda bo seeng mieliśmy wtedy nie zły.Przynajmniej wizual sie opłacił.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.