Skocz do zawartości

Nowa rura - Polarex 60/900


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

No, no jestem pod wrażeniem tym bardziej że sam lubię sobie podłubać w ATM i dużo można się od Ciebie dowiedzieć. Ciekawi mnie tylko czy ta skrzynia będzie wykorzystana, skoro teleskop ma stać na eksponowanym miejscu, choć można ją  wykorzystać także do innych celów. Miałem podobną skrzynię od swojego pierwszego Tała i oddałem ją koledze który trzyma w niej rożne swoje "graty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam, super wyszło, ale jedna uwaga. Raz byłem na odbiorze przez konserwatora zabytków po remoncie drewnianych drzwi do kościoła. Przyczepił się do wkrętów do drewna.

I tu ta sama uwaga - w latach 60 i pewnie 70 XX w nie było wkrętów do drewna z wpustem krzyżowym, tylko pod płaski śrubokręt. Miałeś poprzednio ocynkowane (chyba ?) a teraz jakieś złote.

 

Może zapal i zastanów się czy je zmienić :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no jestem pod wrażeniem tym bardziej że sam lubię sobie podłubać w ATM i dużo można się od Ciebie dowiedzieć. Ciekawi mnie tylko czy ta skrzynia będzie wykorzystana, skoro teleskop ma stać na eksponowanym miejscu, choć można ją  wykorzystać także do innych celów. Miałem podobną skrzynię od swojego pierwszego Tała i oddałem ją koledze który trzyma w niej rożne swoje "graty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Koleżanki i Koledzy, trwało to długo, ale nadejszła wreszcie wiekopomna chwiła i prace renowacyjne dobiegły chwiłowo końca.

Chiłowo ponieważ jak widać brakuje jeszcze oryginalnych obejm - na razie zostały wykonane zastępcze obejmy ze zwykłych uchwytów do rur. Soczewki zostały wyczyszczone fachową ręką - bałem się samodzielnego eksperymentowania z chemikaliami w wypadku tak starych warstw antyrefleksyjnych. Grzyb został całkowicie usunięty, niestety pozostawił wyjedzone ślady w warstwie antyrefleksyjnej. Na szczęście jest to wewnętrzna warstwa i z zewnątrz tego praktycznie nie widać. Oczywiście jeśli ktoś wie czego szukać to się doszuka, ale gdyby ktoś oglądał ten sprzęt chcąc nabyć go w drodze kupna, najpewniej niczego by nie dostrzegł. I dobrze - bo po cóż miałby się tym przejmować, skoro wpływ tych ubytków na obraz jest symboliczny?

Z grubszych spraw wymienię jeszcze zrobienie nowej, gwintowanej śruby mikroruchów - oryginalna była tak pogięta że jej prostowanie się nie udało. Nowa mosiężna śruba została pokryta warstwą niklu (ze względu na wykonanie tego w domowych warunkach), minimalnie różni się kolorem od drugiej, chromowanej, ale jest to praktycznie niewidoczne. Tu również musiałem zwrócić się o pomoc do fachowca, który na użytek tej akcji opracował domową metodę niklowania - być może ktoś wykorzysta ją przy podobnych okazjach. Można było oczywiście zrobić śrubę stalową, ale chodziło o to by twardość metalu była zbliżona do twardości gwintu po stronie montażu.

 

Czekam z niecierpliwością na pierwsze światło - może dziś w nocy udałoby się zobaczyć kawałek Księżyca. Liczę na dobrej jakości obraz, choć na podstawie obserwacji naziemnych trudno go ocenić. Prawda wyłazi na jaw dopiero przy małych i jasnych obiektach oraz bardzo kontrastowym obrazie. Jak by nie było, jestem bardzo szczęśliwy że udało się doprowadzić ten riemontik do takiego etapu i oficjalnie zgłaszam tę rurę do Krajowego Rejestru F-15.

 

P.S.

@Oberon: masz rację, wkręty nie są oryginalne bo te oryginalne były tak dziadowskie że się po prostu zniszczyły przy wykręcaniu. Przy zawiasach były już krzyżowe i te przetrwały - może nie były oryginalne? Innych nie udało mi się kupić, a szukałem długo. Jak kiedyś znajdę białe, to chętnie wymienię :-)

@ kompas: muszę zebrać więcej skrzynek, wówczas można zrobić taki elegancki stolik: https://www.cloudynights.com/topic/752767-telescopes-in-the-living-room/page-3 :-)

 

20210402_135207.jpg

20210402_135621.jpg

20210402_135648.jpg

20210402_135756.jpg

20210402_135956(0).jpg

20210402_140028.jpg

20210402_140104(0).jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.