Skocz do zawartości
  • 0

Niedroga soczewka Barlowa


Danieo

Pytanie

Hej hej :)

Niedawno odebrałem swój pierwszy teleskop (SkyWatcher Dobson 8"). Przeprowadziłem swoje pierwsze obserwacje, udało mi się już obejrzeć Marsa i powierzchnię Księżyca. Widoki dosłownie nieziemskie :DDo teleskopu w zestawie dostałem dwa okulary 25mm i 10mm. Chciałbym jednak uzyskać troszkę większe powiększenie, wyczytałem, że bez zmiany okularu takie większe powiększenie można uzyskać z pomocą soczewek Barlowa. Poszukuję niedrogiej soczewki Barlowa z dwukrotnym powiększeniem. Z tego co widzę rozpiętość cenowa takich soczewek jest bardzo duża i nie wiem z czego to wynika (zapewne jakość optyki ale nie dam sobie za to ręki uciąć). Macie coś godnego polecenia? :) Ja znalazłem coś takiego Soczewka Barlowa Sky-Watcher 2x 1,25" jednak nie mogę znaleźć o niej żadnych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć, jeżeli interesują Cię soczewki barlowa to polecam ten test: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=8

Z tańszych dobry jest Vixen. Ten co podlinkowałeś to praktycznie zwykły kitowiec więc raczej nie będziesz zadowolony. 

Z drugiej strony zastanów się czy soczewka 2x to dobry krok, przy okularze 10mm będziesz miał powiększenie 240x a to już dużo jak na nasze warunki obserwacyjne. Takiego powiększenia za często nie da się używać właśnie ze względu na seeing. W tym teleskopie do planet bardziej polecany i przydatny będzie okular 6 a nawet 7mm. Do tego soczewka pociemnia i degraduje obraz. Moim zdaniem lepszy będzie okular 6-7mm (bco, tmb, ts hr) zamiast barlowa. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, soader napisał:

Do tego soczewka pociemnia

Dla ścisłości, nie pociemnia, lecz "rozciąga obraz" takie jej zadanie, przez to naturalnym staje się, że mniej fotonów złapanych przez teleskop obsługuje każdy kwartał obrazu.

Przy okularze 5mm zamiast 10mm efekt będzie ten sam.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, HAMAL napisał:

Dla ścisłości, nie pociemnia, lecz "rozciąga obraz" takie jej zadanie, przez to naturalnym staje się, że mniej fotonów złapanych przez teleskop obsługuje każdy kwartał obrazu.

Przy okularze 5mm zamiast 10mm efekt będzie ten sam.

Racja. Mogłem dopisać "tani i kiepski" barlow pociemnia i degraduje obraz (z uwagi na kiepskie warstwy może obniżyć transmisję i dodatkowo wprowadzić aberrację).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.