Jump to content

Kto eksperymentował z teleskopami "pozaosiowymi"..


Guest cygnus
 Share

Recommended Posts

Ostatnio poczytałem o ciekawych konstrukcjach zawierających kilka luster, np. tak:

- Głowne - parabola długoogniskowa

- wtórne - wypukła sfera

- trzecie - wklęsła sfera

- czwarte - płaskie kątowe.

Lustra są skośnie ustawione, tak że nie ma centralnej obstrukcji.

Oczwiście, pojawia się astygmatyzm, z którym trzeba walczyć poprzez precyzyjną optymalizację....

 

1) Czy ktoś z Forumowiczów eksperymentował z taką lub podobną konstrukcją?

2) Zakupienie pary luster sferycznych (powiedzmy śednica 100mm) wklęsłego i wypukłego o tych samych promieniach krzywizny byłoby bez problemu możliwe?

 

Jeśli będą zainteresowani to dam linki do stron.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To ciekawe konstrukcje pod względem Designerskim ale z punktu widzenia użytaczności to wynalazki bo 3 lub 4 lustra to duże straty i znaczny spadek kontrastu tak ważnego przy planetarnych obserwacjach.

Czyli do planet nadal pozostaje w mocy doradczej dobry refraktor lub Mak a jeżeli układ lustrzany poza osiowy to najwyzej z 2 lustrami i ani jedno więcej :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Temat Mnie bardzo mocno intrygował od początku mojej przygody z teleskopami. Właśnie najbardziej użyteczny byłby dla Mnie taki z 2 lustrami, czyli niby Newton z diagonalem przesuniętym na samą ściankę tubusa. Ale zawsze czułem że coś w tych konstrukcjach musi być nie tak, bo jest ich niezwykle mało. Teraz widzę że faktycznie byłby to ten astygmatyzm. No ale za to 0 obstrukcji ! Coś za coś. Spróbować warto - wystarczy jakoś prowizorycznie lusterko eliptyczne przymocować do pająka, blisko przy wyciągu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

I ten jest w pełni do zaakceptoeania bo lustro jest wycinkiem Paraboli czyli bez astygmatyzmu i układ ma tylko 2 lustra jak w Newtonie co jest aprobowalne i zerową obstrukcję na wtórnym co jest ważne do planetarnych obserwacji :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Wydaje mi się że w opisie jednej z konstrukcji coś wspominano o warstwach p.odblaskowych...

 

Janusz - przesadzasz. Niby wszystko się sprowadza do NEWTONA, CASSEGREINA i REFRAKTORA?

 

Konstrukcja ma swoje wady: koszty, ciężar, skomplikowana kolimacja. To jest zapewne główny powód niewielkiej popularności w konstrukcjach amatorskich. Ale dla amatorów szlifowania jest to do wykonania, w odróżnieniu od refraktora!

Z drugiej strony - jeśli by któreś lustro wprowadzało astygmatyzm - drugie analogiczne lustro odchylone o taki sam kąt ale w płasczyźnie prostopadłej - mogłoby ten astygmatyzm kompensować.

 

Możliwe są jeszcze konstrukcje z lustrem kompensacyjnym w postaci soczewki z lustrem OD SPODU!

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Niestety nie przesadzam bo do planet potrzebny jest perfekcyjny kontrast a wraz ze zwiększeniem ilości elementów optycznych po drodze pada ona jak przysłowiowa mucha :unsure:

Dlatego też uważam (z własnej praktyki obserwacyjnej) że 2 lustra to naprawdę wystarczy jeśli chodzi o sensu stricte planetarne zastosowania :Salut:

Link to comment
Share on other sites

a właśnie przy okazji, podążając w "drugą" stronę, czy byłoby możliwe i czy byłby sens, wykonanie teleskopu z jednym tylko lustrem?:) tak, żeby okular był bezpośrednio w ognisku głównym, bez "pośrednictwa" lusterka bocznego?

 

albo trochę inaczej, czy wyjęcie lustra bocznego i zastąpienie go webcamem, naturalnie przesuwając układ do ogniska, dałoby jakiś wymierny efekt?

 

mam kamerkę, niestety c330 intela, lecz ona ma za małą czułość, coś koło 20 lux dopiero i wszelkie próby zaprzęgnięcia jej do astrofoto, astromoovie? :D spełzły na nieczem :(

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tak właśnie skonstruowany jest teleskop typu sir Wilia'a Herschel'a z nachylonym lustrem glównym i skośnie umieszczonym okularem u wylotu tuby, czyli wracamy do źrodeł i koło historii zatoczyło pełny obrót :D

Link to comment
Share on other sites

Panie Januszu chyba będzie jednak ten astygmatyzm przy 2 lustrach, bo są skośnie ustawione. Proszę Mnie oświecić jeśli się mylę.

 

A można by też chyba niwelować ten astygmatyzm skośnie ustawionym wyciągiem, a nie dodatkowymi lustrami.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jeśli lustro jest pozaosiowym wycinkiem paraboloidy i wyciag jest na nowej osi optycznej po incydencie prominia głównego na płaskim lustrze wtórnym to astygmatyzmu z definicji nie będzie :helo:

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Jeśli lustro jest pozaosiowym wycinkiem paraboloidy i wyciag jest na nowej osi optycznej po incydencie prominia głównego na płaskim lustrze wtórnym to astygmatyzmu z definicji nie będzie :helo:

To jest oczywiste. Wystarczy zrobić niesymetryczne osiowo lustro!

Jak antenę sat "z zezem"! :)

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 1 month later...
Guest cygnus
ale czy cassegrain nie bylby prostszy

Prostszy by był, jeszcze prostszy Newton!

Konstrukcje POZAOSIOWE są pozbawione centralnej obstrukcji, co zasadniczo je różni od Newtonów, Cassegreinów i nawet R-C.

Edited by cygnus
Link to comment
Share on other sites

uch

T09768Avl.jpg

 

żeby za 9-cio cm "sfiksowanego" newtona chcieli ponad 2000 zet?

ale to, zapewne świadczy o tym, jak ciężko zrobić takie lustro :o

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.