Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsze próby rejestrowania planet - MAK127 + kamera


ŁukaszBar

Pytanie

Hej,

 

Spróbuje opisać moją pierwszą przygodę z Mak127 i kamerą do rejestracji planet - może komuś z podobnym doświadczeniem na poziomie -1 w przyszłości się przyda.

 

Po roku obserwowania wizualnie przez różny budżetowy sprzęt w końcu i na mnie trafiło i postanowiłem w jakiś sposób zarejestrować to co widzę i pokazać znajomym. 

Mam Mak 127 na AZ4 i na początku postanowiłem zrobić zdjęcie Księżyca telefonem - z różnym skutkiem. Następnie postanowiłem pokazać też planety. W tym celu postanowiłem jakąś tanią kamerkę do mojego Maka. Wybór - po bardzo fajnej rozmowie  z @wessel - kupiłem kamerę z tego wątku: 

 

Kilka słów o kamerce i w ogóle zakupie. Przede wszystkim - dziękuję @wessel za fajną i merytoryczną rozmowę! Sprzęt dotarł szybko i sprawnie, dobrze zapakowany. ;)

Kamerka jak wygląda każdy może zobaczyć w ww. poście, ja zażyczyłem sobie pomarańczową. i taką też dostałem :D ogólnie kamera spoko, ma mały mankament (to pewnie wina koloru) ale o tym za chwilkę. 

Samo podłączenie kamerki jest trywialne - w Win10 po prostu wepchnąłem do portu, odpaliłem SharpCap i działa! Prościej się nie da. 

Po standardowych kilku dniach kiepskiej pogody w końcu wczoraj udało mi się wytoczyć z działem na balkon. Kamerka podłączona do kompa, Mak od ponad godzinki na balkonie się chłodził, zostało tylko wycelować w Saturna lub Jowisza i nagrywam. No i tutaj wspomniany drobny mankament. Miałem nadzieję, że delikatne światło z mieszkania nie będzie mieć większego znaczenia przy rejestracji, niestety z powodu tego pomarańczowego materiału obudowy (jest on lekko przejrzysty) widać było wyraźne reakcje matrycy na padające na nią światłocienie. Po pogaszeniu świateł przystąpiłem do dzieła.

 

I tutaj pierwszy poważniejszy zgrzyt totalnego laika który nawet porządnego zdjęcia nie potrafi zrobić. Włączyłem SharpCap.... no i co dalej. Pamiętałem tylko, że Wessel mówił coś o 1500 klatek - to mi sie udało ustawić. ale dalej to już wolna amerykanka. Lece na pałe. Capture Start, dyszel od AZ4 w łapę co to by imitować jako-takie prowadzenie i jedziemy z Jowiszem. Nooooo..... fajnie było i meeega długo jak na 1500 klatek. Do tego widać 3 księżyce i wielką białą, wypaloną kropkę.... filmy ( 2 takie nakręciłem) poszły w śmietnik, a w ruch poszedł wujek google. 

 

I tutaj kolejny zgrzyt początkującego - oczywiście czytałem i oglądałem kilka tutoriali dotyczących PIPP, AutoStrakkert, RegiStax (tutaj większość na starych wersjach) ale nie znalazłem jakoś materiału takiego dla total laika jak zarejestrować w ogóle avi. Aż w końcu w google znalazłem info, że jak się chce coś nagrać to trzeba mieć niższe wzmocnienie (u mnie na 0) i ekspozycję (!) bo inaczej będzie przepalone. no to do dzieła.

 

Ekspozycja w dół, w sensie wyłączyć "auto" i zmniejszyć czas Quick Picks (efekt nic nie widać), potem suwaczkiem lekko w prawo (zaczyna być coś widać) ale nie za dużo, tak tylko żeby było jasno ale nie za bardzo. Potem już rejestracja - dużo krócej musiałem się męczyć z AZ4 i moim profesjonalnym prowadzeniem łapką za dyszel. Oczywiście nie wiem czy ma być wartość 1/2000s czy 1/4000 czy inna więc po prostu ustawiłem cokolwiek. (nie mam bladego pojęcia o co z tym chodzi - w życiu nie interesowałem się fotografią/czasami naświetlania/przesłoną...)

 

No, potem szybko Saturn - ta sama przygoda z ekspozycją. I już teraz to w ogóle będzie super bo przecież naoglądałem się tutoriali i tam raz dwa, kilka suwaczków, i efekt powalający na kolana. 

No... jednak nie tak prosto. Oczywiście najpierw PIPP, potem AutoStackkert (parametry jak mi się wydaje i co tam pamiętałem z tutków), potem RegiStax i suwaczki.... i jakieś tam balanse... i ogólnie efekt jest taki:

 

 

00_23_00_pipp.jpg.58066628f268e89464aa246584388666.jpg00_14_39_pipp_lapl7_ap13.jpg.a3d17ba4de009f54c9e5b245dc6e1c86.jpg

 

cudów i efektu WOW nie ma. chociaż i tak ja jestem zadowolony. Teraz będzie najgorzej bo muszę się wszystkiego nauczyć od podstaw. Ale tutaj jest problem. Brakuje mi w odmętach tego i sąsiednich forów dobrych i aktualnych tutoriali dotyczących robienia takich chociażby prostych zdjęć planet i ich obróbki. Ale takich dla total laików - krok po kroku. Może ten mój przydługi już wątek kogoś natchnie? a może sam jakoś tutaj go rozwinę i w ten sposób coś powstanie.

 

Na początek jednak seria pytań do Was - lepiej się na temacie znających. 

Jak zacząć rejestrować Jowisza, Saturna i mniejsze planety potem? Czy istnieje jakaś tak wyjściowa wartość ekspozycji albo graniczne których lepiej nie przekraczać?

Czy moje zdjęcia jak na pierwsze wyglądają obiecująco czy lepiej dać sobie spokój? Może ktoś ma jakieś fajne triki w AS i Registax żeby podrasować te zdjęcia?

 

Pozdrawiam i sorry, że tak długo ;)

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

co prawda minęło już parę ładnych lat od momentu gdy powstał ten poradnik ale podstawy się nie zmieniły wiec zajrzyj, a może trochę się wyjaśni

poradnik powstał na bazie zdjęć z Maka 127 i kamerki internetowej czyli sprzęt zbliżony

oprócz podstaw zbierania materiału jest też trochę o obróbce. Powinno wystarczyć na tyle by osiągnąć zadowalające rezultaty ... przynajmniej na początku

nowa wersja powstaje ale jeszcze jej nie skończyłem. Jeśli znajdę trochę czasu to dokończę i zamieszczę

będzie szerszy opis Firecapture i AS3

 

pozdrawiam

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie mam zarejestrowanego materiału na SC, a tylko na FC ale może nagram coś przy okazji

SC jest raczej prosty i intuicyjny w obsłudze, a przynajmniej te podstawowe funkcje jak ustawienia parametrów nagrywania

pamiętaj o włączeniu i obserwowaniu histogramu aby uniknąć przykrych niespodzianek typu przepalone lub niedoświetlone klatki

jeśli chodzi o czasy ekspozycji to spróbuj zacząć od około 5 ms

 

3 minuty temu, ŁukaszBar napisał:

Chyba już trochę lepiej, tyle, że nie wiem jak się pozbyć tej takiej różowej obrączki przy krawędzi. podejrzewam, że to jednak coś w rejestracji materiału jednak...

wypróbuj RGB Align w Registax. Powinno pomóc. Opisałem to w poradniku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Łukasz, ta obrączka to efekt "cebulki" przy ostrzeniu w Registaxie.

Po pierwsze rejestruj na 50% histogramu bo materiał masz prześwietlony- przepalony. Po drugie wersja pierwsza dużo lepsza. Po trzecie cieszę się że kamerka sie sprawdza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, wessel napisał:

Łukasz, ta obrączka to efekt "cebulki" przy ostrzeniu w Registaxie.

Po pierwsze rejestruj na 50% histogramu bo materiał masz prześwietlony- przepalony. Po drugie wersja pierwsza dużo lepsza. Po trzecie cieszę się że kamerka sie sprawdza :)

:D Dzięki wielkie! jak na moje potrzeby jest całkiem fajna ;)

 

no to teraz muszę się dowiedzieć co to znaczy na 50% histogramu :) wydrukowałem sobie Tutorial od @ZbyT - taka lekturka do poduszki ;) już widzę, że będzie to cenna lektura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.