Skocz do zawartości

Moja Andromeda HaLRGB


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej,

 

bardzo się cieszę, że moja fotka Andromedy zachęciła Cię do zajęcia się astrofotografią. Znając Twoje zacięcie w dążeniu do doskonalenia się i pracowitość jestem pewien, że odniesiesz na tym polu sukces. Chętnie służę pomocą, choć trudno mi powiedzieć co w Pixie robisz nie tak, bo jak wiesz swoje fotki obrabiam głównie w PS-ie. Nie wiem jaki masz workflow, mogę wyłącznie  napisać jak ja bym na Twoim miejscu podszedł do tematu:

1. Podczas akwizycji eksperymentalnie dobrał bym czas naświetlania luminancji tak, aby środek jądra był maksymalnie wysycony (ale tylko sam środeczek!)

2. Zebrał bym więcej materiału (vide moje czasy naświetlania lub więcej).

3. Wszystko skalibrował i zalignował i zestakował (co oczywiste).

4. Na warsztat wziąłbym na początku tylko luminancję - dopieścił najlepiej jak umiem i poddał krytyce forumowej starszyźnie. To bardzo ważne, żeby luminancja będąca fundamentem zdjęcia była dopracowana.

Mam na myśli ustawienie poziomu tła, odpowiednich kontrastów, jeśli potrzeba to delikatne maskowanie gwiazd podczas wyciągania, żeby się nie rozlewały (uwaga, żeby nie przedobrzyć), oczywiście też odszumienie, ale nie przesadne, żeby nie wychodził "budyń". Na końcu dopracowanie szczegółów, dekonwolucja.

5. Dopiero potem zajął bym się kolorem. Po złożeniu RGB na wynikowym pliku kontrasty ustawił bym krzywymi podobnie, jak dla ostatecznej wersji luminancji z zastrzeżeniem, że poziom tła ciut ciemniejszy. Potem delikatne odszumienie i kolorystyka zwracając uwagę przede wszystkim na kolorystykę ramion galaktyki i samych gwiazd. (saturacja w LAB-ie). Dopiero jak plik RGB zacznie Ci się podobać to leciutko rozbluruj gwiazdy i nałóż kolor na luminancję.

 

To tak na szybko, powodzenia!

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.