Jump to content

Polskie Zakłady Optyczne a astronomia :)

przemas
 Share

Recommended Posts

Napisałem jakiś czas temu do PZO z takim oto zapytaniem:

"Dzień dobry!

Chciałbym się zapytac czy nie zamierzacie Państwo w przyszłości rozpocząc produkcji amatorskich lunet i teleskopów astronomicznych. Z własnych obserwacji wiem, że na polskim rynku zaczyna się robić koniunktura na taki sprzęt optyczny i dziwi mnie, że taka firma z wieloletnią tradycją (bez mała jak jak Zeiss) nie ma nic do zaoferowania w tykm zakresie.

Pozdrawiam serdecznie

Przemysła M. Rudź"

he he he a oto odpowiedź:

"Szanowny Panie,

Z przykrością informujemy, że nie przewidujemy produkcji lunet i teleskopów astronomicznych. Zrezygnowaliśmy z produkcji wiele lat temu ze względu na mały popyt.

Z poważaniem

Alicja Osowiecka"

;D ;D ;D no cóż...

Cholera my Polacy to tylko na straganach stać umiemy.

Jak nie na targowisku to już biznesów nie kręcą tylko patrza na darowizny albo przywłaszczenie w celu krótkotrwałego użycia.

Kradną znaczy. Patrz Elewatory ze zbożem.

Panowie, a może wystosować jakiegos oficjalnego maila z propozycją wszczęcia procedury produkcyjnej amatorskiego sprzętu obserwacyjnego a'la PZO.

Albo inaczej, może każdy z nas niech skrobnie w przeciągu kilku dni podobnego maila z zapytaniem o takową branżę, może to by ich ruszyło. Jednego jestem pewien - mieli niezłą zagwozdkę z taka zmasowaną akcją ;D ;D ;D

podaję adresik: info@pzo.com.pl

Przemas

Przemas, ja do nich napisałem w kwietniu z podobnym pytaniem, a oto odpowiedź:

"Informujemy uprzejmie, że możemy jedynie podjąć się wykonania części na zamówienie.

Należy podać wymagane parametry a najlepiej przesłać rysunek z wymiarami pod nr faksu 810-47-09.

Nasi technolodzy wypowiedzą się czy jest możliwe ich wykonanie i skalkulują koszty. "

ja też się pytałem o obiektyw apochromatyczny, oto odpowiedź:

Szanowny Panie,

Po konsultacjach z technologiem przykro nam poinformować Pana, że nie

produkujemy soczewek o podanych przez Pana w liście świątecznym parametrach. Obiektywy, o których pisaliśmy w ostatnim liście są obiektywami mikroskopowymi nie lunetowymi. Z tego co mi wiadomo w ofercie PZO nie ma elementów do budowy teleskopów czy lunet astronomicznych. Jednostkowe wykonanie takich elementów daje raczej "astronomiczne" ceny. Dla

przykładu - pryzmat o wys 15 cm, który wykonywaliśmy dla obserwatorium astronomicznego bodajże w Poznaniu z materiału Klienta kosztował 7 tys. zł

netto.

Z poważaniem

Alicja Osowiecka

;D ;D ;D mi się wydaje, że oni są po prostu technologicznie jakieś 20 lat za Murzynami.

Przemas

To się nazywa grupa lobbingowa. Oczywiście również wysłałem.

Miałem na podobny temat refleksje po obejrzeniu wczorajszego meczu Polska - Szwecja. Nam nic nie wychodzi, nic się nie opłaca i wszyscy nas wykorzystują. W USA czy EU ludzie zarabiają dwa (może trzy) razy więcej, towary są tylko lekko droższe (a niektóre znacznie tańsze) - im to się jakoś opłaca i im się chce.

wojtek

Jakiś rok temu ktoś pisał na którymś forum, że zapytał PZO o obiektywy achromatyczne i przypominam sobie teraz, że dostał identyczną odpowiedź. Znaczy się, rzecznik prasowy ma gotowca rozsyłanego upierdliwym petentom. Gotowiec z lat 80-tych stanowiący o braku popytu mocno już chyba posiwiał. Jeżeli mają takie "aktualne" rozpoznanie rynku, to powinni przerzucić się na szklane krasnale ogrodowe, np. z achromatycznymi czapkami.

Guest Janusz_P.

Ja też ich sukcesywnie męczę o ponowną produkcję obiektywów PZO LP-64 do lunetek Mysliwskich ale dalej bez rezultatu bo chcą zamówienia minimum na 1000 sztuk do wznowienai produkcji i to płatne z góry i czekać 3 miechy, chyba ich pogięło :'( :'( :'(

Wiec może zebrac sie do kupy (bo kupy nikt nie ruszy) i wystoswac w imieniu astro braci oficjalne pismo do prezesa PZO pana Adama Krynickiego z prośba o przeprowadzenie obecnej analizy rynku na astro sprzet ? Można jak argument przedstawić dotychczasowe zdawkowe odpwiedzi z PZO z poprzednich i obecnych lat. Wskazac na nasze zainteresowanie sprztem i obecna sytuacje na rynku. Co roboty chyba nie maja za duzo ?

http://www.pzo.com.pl/index/

Wiec może zebrac sie do kupy (bo kupy nikt nie ruszy) i wystoswac w imieniu astro braci pismo do PZO o przeprowadzenie obecnej analizy rynku na astro sprzet ? Co roboty chyba nie maja za duzo.

dobra myśl, tylko trzeba namierzyć jakiegoś ichniejszego szefa a nie biurwę, która kontrolcefałuje oklepaną formułkę, że "niestety, nie możemy, bo..." itd

przemas

Guest Janusz_P.

Trzeba słać faksy i zapytania ofertowe do dyrekcji a nie maile do Pani Krysi nie docierające do decydentów jak widać:-(((

Dostałem:

"Szanowny Panie,

Z przykrością informujemy, że PZO S.A. nie przewodują wznowienia produkcji teleskopów ani lunet. Jedyna szansa to zakup tego typu urządzeń w sklepach fotooptycznych.

Z poważaniem".

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Haha
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.