Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do obserwacj planet, księżyca i kulek?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam czegoś do obserwacji planet i księżyca z balkonu, oraz dobierania się do kulek gwiezdnych w terenie. 
Sprzęt pod typowy wizual bezmgławicowy, od czasu do czasu może zostanie wycelowany w jakąś większą galaktyczkę, ale na pewno nie będzie traktowany jako galaktyczny wymiatacz.

Generalnie bardzo lubię obserwować gromady kuliste, są to dla mnie takie perełki nieba, dlatego bardzo mi zależy żeby sprzęcik w miarę przyzwoite dawał ich obrazy.
Wszysko ma stać początkowo na montażu az, a z czasem jakimś małym paralaktyku z go-to.

 

Limit na tubę 2000zł.

 

Zastanawiałem się nad GSO Cassegrain 6" F/12 , ogniskowa fajna, ale nie wiem jak f/12 będzie działać na widoczność kulek,

nie wiem czy nie lepiej byłoby zainwestować w GSO RC OTA 6" f/9 ?
 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cwic napisał:

Zastanawiałem się nad GSO Cassegrain 6" F/12 , ogniskowa fajna, ale nie wiem jak f/12 będzie działać na widoczność kulek,

nie wiem czy nie lepiej byłoby zainwestować w GSO RC OTA 6" f/9 ?
 

Mniejsza światłosiła nie oznacza gorszej widoczności obiektów DS. Wystarczy odpowiednio dobrać okulary. Poza tym akurat gromady kuliste lubią większe powiększenia - oczywiście o ile apertura na to pozwala. Mniejsza światłosiła oznacza natomiast (teoretycznie) lepszą jakość obrazu co przy planetach jest bardzo istotne.

 

Co do podlinkowanych tubek to @lolak89 miał swego czasu bodajże tego Cassegraina f/12. Weź pod uwagę że w obu tych teleskopach masz pająka i dużą obstrukcję centralną. Ja bym odłożył jeszcze z tysiaka i polował na SCT8 na giełdzie albo na nowego SCT6.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o tym że kuliste lubią dużą ogniskową jeśli apertura pozwala, czyli jeśli światło siła jest odpowiednia. I to jest właśnie moje główne pytanie.

Czy przy f12 da się w miarę komfortowo oglądać gromady kuliste, czy może lepiej poświęcić trochę ogniskowej dla lepszej swiatlo siły?

 

Myślę raczej o konstrukcji otwartej, że względu na szybsze dostosowanie do warunków. Jeśli chodzi o obstrukcję to SCT6 ma większą nic Classic C, (chyba 37% ma sct a CC 33%). Na papierze SCT nie wykazuje żadnej przewagi nad CC, nie wiem jak jest w praktyce, ale ten klasyczny cassergain ma dosyć dobre opinie na cloudynights i do tego niezły wyciąg przy tej cenie. Jedynym zarzutem jest ścięta apertura, ale ten problem występuje chyba też w sct.

 

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej myślę tym mniej wiem, dlatego postanowiłem że najpierw poszukam kogoś w okolicy Wrocka który posiada planetarny sprzęt z lustrem 150mm i chciałbym spojrzeć w niebo.

Więc jeśli kotś posiada, lub wie gdzie mógłbym zerkną przez planetarną aperturę 150mm w niebo i jest to w okolicach Wrocławia to byłbym wdzięczny za kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, cwic napisał:

Piszesz o tym że kuliste lubią dużą ogniskową jeśli apertura pozwala, czyli jeśli światło siła jest odpowiednia. I to jest właśnie moje główne pytanie.

Czy przy f12 da się w miarę komfortowo oglądać gromady kuliste, czy może lepiej poświęcić trochę ogniskowej dla lepszej swiatlo siły?

Da się w SCT8 przy f/10 oglądać nawet słabe mgławice, to i da się jasne i zwarte obiekty (jak choćby gromady kuliste) oglądać w f/12 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.