Skocz do zawartości

Meade ETX 125PE - warto?


Foka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Oserwacja astronomiczna pociaga mnie od dawna, lecz jestem laikiem w temacie sprzetu (do tej pory obserwowalem niebo przy pomocy lornetki). Widze ze na tym forum spotykaja sie ludzie z duza wiedza, wiec moze ktos mi doradzi...

Zastanawiam sie nad zakupem teleskopu i nie wiem jak sie do tego zabrac. Znalazlem strone firmy Meade i teleskop ktory wydaje sie mi interesujacy i w przystepnej cenie- ETX 125PE- czy to dobry wybor? Obserwowac chce "co sie da", mieszkam w miescie, nie mam specjalnego miejsca do obserwacji i dlatego potrzebuje czegos przenosnego. Plusem wydaje mi sie elektronika (automatyczne odnajdowanie obiektow po wprowadzeniu danych o swoim polozeniu). Moze ktos potrafi mi polecic cos innego w podobnej cenie (1190$- mysle o wydaniu na ten cel max. 1500-2000$).

P.S. Mieszkam w USA, wiec prosze o ewentualne podpowiedzi dotyczace firm i modeli tu dostepnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optycznie teleskop więcej niż dobry. Jeżeli niemasz doświadczenia to GOTO czyli elektroniczne naprowadzanie może oddać Ci tu spore usługi. Jeżeli niechcesz kupić nic cięższego to taki wybór może być.

 

Jak będziesz kupował to się upewnij czy jest to model z powłokami tak zwanymi UHTC na lustrach. Są zdecydowanie lepsze.

 

dokup do niego lantanowy okular około np. 12mm (~150x)

 

ps. ten teleskop preferowany jest do planet i księżyca. ciemne obiekty mgławicowe nie będą w nim wyglądały tak jasno jak w innych do tego przystosowanych teleskopach. minimalne pow z okularem 40mm to 48x niżej nie zejdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz!

 

Czy dokupic jeszcze jakies akcesoria jak np. filtry, barlow x2, albo inne okulary- jest tez okular zoom 8-24mm- czy jest to dobre zastapienie kilku okularow? I jeszcze jedno- jaki jest najbardziej "uniwersalny" typ teleskopu- napisales ze ten model to razej do planet- moze jest cos bardziej uniwersalnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pamiętaj o najważniejszej porawdzie jeśli coś jest uniwersalne i w miarę tanie to znaczy że jest nie optymalne do żadnego z zastosowań i jest silnym kompromisem obserwacyjnym pomiędzy Planetami i obiektami DS :unsure:

Co innego wyroby uniwersalne z górnej półki jak jasne refraktorki APO etc, tam mamy zarówno perfekcyjną jakość obrazu, solidny i dokładny montaż jak i często kompaktowe rozmiary sprzętu ale za tą jakość trzeba dobrze zapłacić i warto to zrobić bo za jakość zawsze warto w życiu płacić, sprawdzone na własnej skórze :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... Foka, mając do wydania 2000$ to ja bym myślał o refraktorze 100 mm ED fimy Orion.

- Lepsza optyka niż Maksutow (choć rura długa to fakt...)

- wygodny przy astrofoto, szczególnie lustrzanką

- lepsza światłosiła

- da się stosować szerokokątne okulary 2" :helo:

Dokupisz do tego montaż EQ5 napędem z firmy Apogee Inc za 150$

do tego diagonal 2", i parę okularków, szukacz 7X50 i MASZ SUPER SPRZĘT!

Moim zdaniem ETXa wybij sobie z głowy :Boink:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego wyroby uniwersalne z górnej półki jak jasne refraktorki APO etc, tam mamy zarówno perfekcyjną jakość obrazu, solidny i dokładny montaż jak i często kompaktowe rozmiary sprzętu...

 

 

Dziekuje za odpowiedz!

Rozumiem wiec ze takie "cos" jak Orion SkyView Pro 100 ED EQ Apo Refractor bedzie lepszym wyborem niz ETX? Jest taki na stronie Oriona za 1388$. Prosze o proste doradzenie, tak jak byscie kupowali sami dla laika co chce "popatrzec w niebo". Chce sie wystrzec bledow w zakupie a nie mam wystarczajacej wiedzy by dokonac wyboru sam. Dziekuje za wszystkie odpowiedzi!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ten Orion ED będzie bardziej uniwersalnym sprzętem , zarówno do obserwacji wizualnych obiektów DS ,planet jak i astrofotografii.

ETX byłby lepszym wyborem (tańszym) gdybyś interesował się wyłącznie obserwacjami Słońca ,Księżyca ,planet.

Często ludzie mają kilka teleskopów "specjalizowanych" jedne do obserwacji DS inne np. do astrofoto lub wyłącznie do obserwacji planet.

Sam posiadam jasnego newtona i ciemnego maka :D

Uzupełniają się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Rozumiem wiec ze takie "cos" jak Orion SkyView Pro 100 ED EQ Apo Refractor bedzie lepszym wyborem niz ETX? Jest taki na stronie Oriona za 1388$. Prosze o proste doradzenie, tak jak byscie kupowali sami dla laika co chce "popatrzec w niebo". Chce sie wystrzec bledow w zakupie a nie mam wystarczajacej wiedzy by dokonac wyboru sam. Dziekuje za wszystkie odpowiedzi!!!

 

Zdecydowanie APO :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.