Skocz do zawartości

Sprzęt na Słoneczko


Gość Madnes

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę kupić sprzęt na Słoneczko do obserwacji i fotografowania powiedzcie mi, co jest najlepsze do tego celu.

Sprzęt ma być używany tylko do tego celu Kwota, jaka na ten cel mam jest spora, ale bez przesady wiec czekam na propozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zwrócono mi uwagę abym podał jakaś górna granice kwoty, jaka mogę wydać na ten sprzęt, więc myślę, że to będzie około 10000 zł.

Lecz mam możliwość sprowadzenia sobie sprzętu z USA bez żadnych opłat (po cenie, jaka jest w USA).

W późniejszym terminie chciałbym dokupić filtr, coronado lecz jak na razie wole kupić sam teleskop z dobrym montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich Ciał Niebieskich do Słońca wymagania sprzętowe co do montażu są chyba najmniejsze. Zawsze operujesz przy fotografii bardzo krótkimi czasami ekspozycji, więc to jak montaż prowadzi Ci sprzęt lub nawet nie ma prowadzenia nie ma chyba znaczenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.....refraktor APO byłby z pewnością niezły.... coś koło 100-130 mm proponuję... do tego Folia Baadera, montaż paralatryczny mimo wszystko z napędem, kilka okularów Tele Vue i lustrzanka cyfrowa :Beer:

Jak już to wszystko będziesz miał, to większość Forumowiczów zrobi tak: :notworthy:

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi, ale myślałem o bardziej konkretnych propozycjach (konkretna firma i model) wiem, że obserwacje słoneczka maja jakieś konkretne wymagania, co do parametrów i mam nadzieje, że następne wypowiedzi będą dążyły w tym kierunku.

A i jeszcze jedno to, że napisałem, że mogę wydać 10000zł to nie znaczy, że chce wydać wszystko sami chyba rozumiecie, jeśli kupie coś dobrego taniej to szybciej dozbieram się na filtr coronado.

 

I może zostanie cos na małe :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi, ale myślałem o bardziej konkretnych propozycjach (konkretna firma i model) wiem, że obserwacje słoneczka maja jakieś konkretne wymagania, co do parametrów i mam nadzieje, że następne wypowiedzi będą dążyły w tym kierunku.

A i jeszcze jedno to, że napisałem, że mogę wydać 10000zł to nie znaczy, że chce wydać wszystko sami chyba rozumiecie, jeśli kupie coś dobrego taniej to szybciej dozbieram się na filtr coronado.

 

I może zostanie cos na małe :Beer:

 

Nie lepiej kupić teleskop Coronado a za resztę jakiś montaż i innego telpa, bo zrozumiałem, że zależy tobie głównie na obserwacji słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie wpierw jednak wolałbym porobić obserwacje przez projekcje a dopiero potem morze za rok kupie sam filtr coronado (jest tańszy od całego teleskopu coronado).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji Słońca nie ma sensu wydawać pieniędzy na apochromat. Jak założysz filtr Koronado to i tak obetniesz praktycznie całe widmo przepuszczając tylko bardzo wąski wycinek. Nie musisz mieć wtedy korekcji barwy w całym widmie światła widzialnego. Jeśli decydowałbyś się na folię Baader'a to lepiej zamów szklany filtr pokryty warstwą chromu. Obraz jest co prawda pomarańczowy, ale dużo lepszej jakości. Ja z Krzyśkiem Sawickim testowaliśmy obrazy słońca przez różne filtry (oprócz Koronado) i jednak szklany chromowy najbardziej nam odpowiadał. Ja na twoim miejscu zamówiłbym porządny refraktor achromatyczny (długą 80-tkę) i zainwestował w Konrada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

localizer a napisz mi gdzie taki filtr napylany chromem można nabyć i za ile.

 

I jeszcze raz prośba piszcie konkretne modele, bo refraktorów o średnicy 80 jest kupa cos dokładniej przynajmniej podajcie, których marek unikać jak ognia a które są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przez Coronado PST 40 można już oglądać i po zrobieniu specjalnej złączka nawet focić takie widoki więc po co kombinować jak koń pod górę skoro są gotowe i sprawdzone już jak widać rozwiązania :rolleyes:

 

Fotka zrobiona 27 lutego 2005 z Polski przez naszego kolegę za pomocą Coronado PST 40 i Canona 10D :

post-47-1110360278_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Janusz zgadzam się z tobą, ale myślałem o kupieniu filtru coronado 90 a taki troszkę kosztuje nie myśląc o teleskopie coronado 90. I dla tego wpierw wole kupić sam teleskop z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie bardzo rozumiem a takim razie skoro masz juz faworyta i sprzęt docelowy na oku po co o niego rozpytujesz, jakieś wątpliwości :rolleyes:

Jedynym rozwiązaniem jest szukanie aprobaty dla swojego wyboru co zresztą można zrozumieć przy wydawanych kwotach :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz zgadza się mam faworyta i jest nim teleskop coronado 90mm, ale ten kosztuje prawie 13 000$ w USA i jak na razie mnie nie stać na taki wydatek. Dlatego też teraz chcę kupić tylko teleskop do słońca klasyczny refraktor, lecz nie wiem, jaki wybrać i dla tego chciałbym abyście mi pomogli w wyborze podając konkretne modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesli planujesz zakup filtra Coronado 90mm to spokojnie inwestowałbym w dobry apochromat jako prawie uniwersalne narzędzie w astronomii obserwacyjnej.

Pamiętaj ze aby mieć dobrą rozdzielczość w lini H Alfa potrzebujesz sprzętu z dobrym kontrastem (bez obstrukcji centralnej) i w pełni skorygowaną szczątkową aberracją sferyczną a takim sprzętem są refraktory apochromatyczne np klasy 100mm :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz tak z ciekawości zapytam ile taki sprzęt będzie u ciebie kosztował „Meade 178ED APO” z tego, co wiem jest to najnowszy model, no i ty sprzedajesz Meade, (jeśli nie chcesz tu napisać to napisz mi prv).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr chromowy kupisz u Janusza P. Musisz mu tylko podać jaka wielkość i czy do wizuala, czy do foto. Te do foto są jaśniejsze więc możesz focić na krótkich czasach i minimalnej czułości.

 

PS. Mam nadzieję, że Kitajce zaczną produkować H-alfy to ceny raz, dwa polecą w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz tak z ciekawości zapytam ile taki sprzęt będzie u ciebie kosztował „Meade 178ED APO” z tego, co wiem jest to najnowszy model, no i ty sprzedajesz Meade, (jeśli nie chcesz tu napisać to napisz mi prv).

 

Tia, musial bys to 10000 pomnozyc przynajmniej x 4 jezeli chcesz to kupic w Europie. Poza tym w swietle tego co pisza w internecie ten refraktor nie jest wart swojej ceny a napewno nie mozna mowic o tym ze jest to pelne APO. Korekcja odstaje nawet od popularnych na dzien dzisiejszy 80mm ED. Poza tym niebardzo rozumie na co sie zasadzasz. Do obserwacji slonca z filtrem Coronado w zupelnosci wystarczy Ci naprzyklad 80mm Celestron ED, ktory za niewielkie pieniadze oferuje bardzo dobra korekcje. Optymalnym rozwiazaniem bylby zakup refraktora ED 100mm f9, cena okolo 1100E w Europie lub 900$ w USA. wez pod uwage fakt ze aby w miare komfortowo pofotografowac sobie slonce takim sprzetem musisz tez zakupic montaz paralaktyczny z napedami, a to kolejny wydatek rzedu 2000 do 4000zl za nowy sprzet lub okolo 1000$ w USA (Vixen GPD), mozna tez kupic klona Vixena CG-5 w okolicach 500$. Jak widzisz sam sprzet bez filtra Coronado bedzie kosztowac w okolicach 5-8tyś. zlotych. Do tego dolicz jakies okularki do obserwacji wizualnych i po zakupie zestawu zacznij zbierac na sam filtr Coronado bo z 10000zl ktore przeznaczyles na ta inwestycje niewiele zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.