Skocz do zawartości
  • 0

dobór teleskopu


krakus2408

Pytanie

Witam, chcę zacząć przygodę z obserwacją nieba. Chciałbym dobrać teleskop do moich potrzeb. Otóż jestem niepełnosprawny, poruszam się na wózku. Stąd ograniczenie, że mogę patrzeć w okular jeśli znajduje się w pozycji umozliwiającej to. Jeśli, zakładam, będzie skierowany do góry musiałbym mieć teleskop nisko. I ok, tylko co w tym momencie zrobić z celownikiem ? Róznica w patrzeniu sprawi, że celownik pokaże jedno a okular drugie :) Stąd pytanie, czy okular można ustawić w położeniu przestawionym o 90 stopni ?

Np. w takim modelu teleskopu jak na zdjęciu. https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5252&lunety=Teleskop%20Meade%20Infinity%2090%20AZ%20refraktor%2090%20600%20zmodyfikowany%20monta%20AZ%203%20stalowy%20statyw%20trzy%20okulary%20Barlow%202x

Może inny model np. z rodzaju GoTo ?

meade_90_infinity_az_4.jpg

meade_90_infinity_az_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mogę się mylić, bo już od paru lat nie mam refraktorka ale tę standardową kątówkę możesz obracać czyli skierować okular w bok zamiast w górę.

Finalnie dokręcasz tę metalową główkę.

 

Linkuję do lepszej kątówki, żebyś wiedział o czym piszę.

 

Siema

Link

wop_2014_dura_bright_2in_diagonal.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli kupisz refraktor to kątówka jak wyżej. Jak reflektor np. typu newtona to nic.

 

Polecam jednak zmienić szukacz na kątowy , będzie wygodniej Ci nie tylko obserwować ale i szybko celować.

https://teleskopy.pl/Szukacz-8x50-kątowy-+-oprawa-(GSO)-teleskopy-2028.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najwygodniejsze rozwiązanie to kątówka pozwalająca się obrócić wokół osi optycznej tak aby można było wygodnie "dobrać się" do okularu - i niestety to samo w wypadku szukacza. To co pokazałeś na obrazku - taki szukacz typu 'star pointer' oczywiście nie pozwala na ustawienie się z boku osi optycznej, ale są normalne szukacze w formie lunetki celowniczej wyposażone w kątówkę, którą można ustawić tak samo jak tę w wyciągu teleskopu.

 

Taki lunetkowy szukacz ma poza tym znacznie szerszą funkcjonalność niż laserowy star pointer, który nadaje się do ustawienia tubusa "z grubsza", ale nie pozwala zobaczyć nic więcej niż to co widać gołym okiem. Zatem rozważ inwestycję w przyzwoity szukacz kątowy - z tego co widzę to najtańszy GSO 8x50 (soczewka średnicy 50 mm) to koszt ok. 260 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.