Skocz do zawartości
  • 0

Ziemia, księżyc i czas


Adm2

Pytanie

Wy pewnie macie takie wiadomości w małym palcu, ale mnie ciekawią rzczy o których nie myślałem wcześniej. 

 

Parę dni temu wyczytałem, że księżyc zwalnia obrót ziemi i się oddala od ziemi 3,8cm na rok. 

Ale było też napisane że przez to że doba jest coraz dłuższa, dodaje się 1 sekundę raz na rok do czasu( zegarów) żeby wszystko pasowało.

I tak pomyślałem, że jak się używa ten sam montaż przez 10 lat, to on musi obracać się o 10 sekund za szybko. 

Może trzeba mikrokroki jeszcze raz przeliczyć :-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 godzin temu, Adm2 napisał:

W

I tak pomyślałem, że jak się używa ten sam montaż przez 10 lat, to on musi obracać się o 10 sekund za szybko. 

Może trzeba mikrokroki jeszcze raz przeliczyć :-)  

 Tylko nie siać paniki  proszę. :mega_shok:

Doba ziemska wydłuża się za sprawą pływów ale dzieje się to  znacznie wolniej - ok. 2 milisekundy na 100 lat.  Do tego dochodzą czynniki geologiczne ( trzęsienia), klimatyczne związane ze zmianami mas lodowych a także zmiany kształtu orbit Ziemi i planet.

Myślę że na upgrade montażu masz circa kilka tys. lat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdyby wnioskować z tego, że podczas 1 400 000 000 lat przybyło 5x60x60 sekund to na rok przybywało chyba jeszcze mniej.
Tak czy owak to bardzo mały ułamek sekundy na rok wypada. Tyle co kot tfu wirus napłakał :D


"W końcu udało się opracować algorytm TimeOptMCMC, który pozwalał precyzyjnie obliczyć zmiany. Wyniki wskazują, że Księżyc oddala się od Ziemi o 3,82 cm każdego roku. Jakie to ma przełożenie na długość doby? Dla nas niewielkie, ale w dłuższej perspektywie zmiany są już zauważalne. Zgodnie z obliczeniami, 1,4 mld lat temu doba na Ziemi trwała mniej niż 19 godzin."

 

https://wmeritum.pl/doba-ziemi-zawsze-trwala-24-godziny-naukowcy-odkryli-wszystkim-stoi-ksiezyc/235770

 

Siema
Link:

Doba-na-Ziemi-nie-zawsze-trwa%C5%82a-24-

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.